Hızır Yılmaz ilk olarak Beykoz Güncel'e konuştu

CHP Beykoz Belediye Başkan Adaylığı kesinleşen Hızır Yılmaz, ilk olarak Beykoz Güncel'e konuştu.

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, aday adaylığı sürecinde hakkında çıkan bir çok iddiaya Beykoz Güncel…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz Belediye Başkan Adaylığı kesinleşen Hızır Yılmaz, ilk olarak Beykoz Güncel’e konuştu.

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, aday adaylığı sürecinde hakkında çıkan bir çok iddiaya Beykoz Güncel aracılığıyla cevap verdi:

Öncelikle adaylığınız hayırlı olsun. Adaylığınız belli olmadan öncede aday yapılacağınıza dair kendinize güveniniz tamdı ve aday oldunuz. Ne hissediyorsunuz, beklediğiniz bir süreç mi önünüze geldi?

Ben hiçbir zaman hedefsiz yola girmedim. Kazanamayacağım hiçbir yola girmedim. Girdiğim her sandıklardan kazanarak çıktım. Hem örgütümüzün hem genel merkezimizin benim çalışmalarımın karşılığını onaylayacağından hiç şüphem yoktu. Ben örgütüme güveniyordum. Halktan aldığım enerjiye güveniyordum. Partimin üst düzey yöneticilerinin, emeğe karşı halkta karşılığı olanı seçeceklerinden hiçbir zaman şüphem olmadı. Ben Beykoz’da Belediye Başkanlığını alacağıma dair inancımı hiç yitirmedim. O inancımla hedefime adım adım gidiyorum.

22 Aralık da yapılan CHP MYK toplantısında, sizin isminiz çıktığı yönünde haberler sonrasında adaylığınız kesinleşene kadar geçen süre içinde hakkınızda bir çok tartışma yaşandı. Yalçın Bayer’in köşe yazısı? Nagihan Akan ile yaşadığınız hukuki durum? gibi bir çok şey gündeme geldi. Bu süreci bir de sizin ağzınızdan dinleyelim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum: Benim partimin üyesi olan, partime görev yapmış arkadaşlarımla ilgili kişisel meselelerimi hiçbir zaman partili arkadaşlarımın önünü kesmek, kendi lehime çevirmek için uğraşmadım, uğraşmam. Bunları kamuoyu önünde konuşmam. CHP’nin ilçe başkanlığını yaptım ve örgüt terbiyesini aldım. Eski ilçe başkanımla bir sorunum olduysa, konuşmam gereken yer parti salonlarımızdaki toplantılardır. Bunun aksini yapan arkadaşlarım durup düşündükleri zaman doğru yapmadıklarını anlayacaklarına ve varsa benimle ya da bir başka arkadaşla ilgili şikayetleri parti tüzüğü belli bundan sonra oralarda şikayeti dillendirmeyi arayacaklarına inanıyorum. Bu süreç kapandı. Olabilir. CHP, çok dinamik ve demokrasinin olduğu bir partidir. Zaman zaman biz şikayet mercilerini, hak arama yerlerini karıştırıyoruz. Orada doğru duruş sergilemiyoruz. Bunlar parti ve arkadaşlık içerisinde olur. Bu bir yarıştır. Hiçbir arkadaşıma en ufak kırgınlığım, kızgınlığım yoktur. Sonuçta bu yolda onlarla beraber yürüyeceğiz. Herkes CHP için yürüyecek. En başta partiye görev yapmış arkadaşların, bana karşı sorumlulukları yoktur. Bana karşı tepkileri de olabilir. Ama onlar partileri için direnmek, dayanmak ve çalışmak zorundalar. Ben o arkadaşlarımın bunu yapacağına gönülden inanıyorum.

Neden sizin adınız İlçe Örgütü’nde ve basın camiasında daha çok gündeme geliyor? Bunu neye bağlıyorsunuz? Hızır Yılmaz’ın ve CHP’nin önü kesilmeye çalışılıyor diyebilir miyiz?

Hepimiz biliriz ki meyve veren ağaç taşlanır. Liderler eleştirir. Önde olanın arkasından koşturulur. Ben içte olanları bir taş atma olarak görmüyorum. Bu bir yarış. Zaman zaman fauller olabilir. Önemli olan topu taca atmamaktır. Arkadaşlarımın bana olan kırgınlıkları varsa partileri adına kullanırlarsa asıl o zaman kaybederiz. O zaman biz partili olma kimliğimizi yitiririz. Adayların belirlenme süreci çok uzun sürdü. Bir 20 gün önce adaylığım açıklandı, tekrar çekildi. Diğer aday olan arkadaşlarımın tekrar aday olma şansı doğdu. Öyle inandılar. Doğal olarak, genel merkezimiz karar verene kadar arkadaşlarımın adaylık beklentilerini normal karşılıyorum. Eğer bu sürede birbirimize karşı hatalarımız olduysa, birbirimizi bağışlamak durumundayız. Bağışlamakta demek istemiyorum, çünkü ortada suç yok. Ben kimseye kırgın değilim. Partime, halka hiç kırılmam. Benim bir sözüm vardır: Barışmasını bilmeyen asla kavga etmemeli. Ben mizaç olarak sert çıkışları olan bir arkadaşınızım. Ama ilk elimi uzattığımda o kırdığım arkadaşım elimi sıkmışsa o orda bitmiştir. Benim yapım bu, belki Beykoz halkı bu yapımı sevdi. Toplumdan aldığım izlenime göre, Hızır Yılmaz çok hızlı bir çıkış yaptı. Bir yönümü sevmişseler, yerinde çıkış yaptığım veya böyle inandıkları ve halkla da barışık olduğumu gördükleri için Hızır Yılmaz’ı sevdiler. Benim tarzımı halkın beklentileri belirliyor. Liderleri halk şekillendirir.

Sizce, bu çıkan dedikodular diğer aday adayları tarafından kasıtlı mı çıkarıldı?

Bunlar çok normal, bu bir yarış. Bu yarış içerisinde bir adım öteye geçebilmek için yapılabilir. Bu benim tarzım değil. Sonuçta herkes kendi tarzıyla başarıya ulaşır. O tarz anlayış içerisine giren arkadaşım varsa bundan sonra bu tarzı terk eder. Çünkü bu tür şeylerin insanları hedefe götürmediğini görmüş oldu. Ben hiçbir arkadaşımla ilgili kötü söz söylemem. Örgüt toplantılarında çok şiddetli eleştiri yaparım. Bu benim aldığım siyasi bir terbiyedir. Ben, o niye bunu dedi, niye yaptı diye düşünmem. Hangi tarzların başarılı olduğunun örneklerini hep izlesinler.

Adaylığınız kesinleştikten sonra 1000 civarında üyenin istifa edeceği söyleniyor…

Hiçbir CHP’li partisini terk etmez. Çünkü CHP, Hızır Yılmaz’ın partisi değildir. CHP, 90 yıllık ulu bir çınar. O çınarın tozu bile olmak bir şereftir. Arkadaşlarımın yüreklerinde buna böyle inandıklarını biliyorum. İlk günlerde kırgınlıklar olabilir. Arkadaşlarımız, başka bir arkadaşı aday olarak görmek isteyebilirler. Bu doğal bir hakkıdır. Bu hakkı, istediği aday olmayınca o anın refleksi olarak normal karşılamak durumundasın. Ben parti geleneğini bilen, parti başkanlığını yapmış bir arkadaşınız olarak ben de aday olmasaydım içimde bir burukluk olmayacaktı dememe kim inanır? Mutlaka burukluk olacaktır. Ben onu belki örgüt bilinciyle daha çabuk aşabilirdim. Bu durumu benden daha zor atlatabileceklerini tahmin edebiliyorum. CHP’li olan biri Hızır Yılmaz aday oldu diye partisini terk etmez. Biz kimsenin adamı değiliz. Her CHP’li, CHP’nin adamıdır.

Siz; “ aday olmasam bile aday olan arkadaşımın arkasında asker gibi duracağım demiştiniz”. Fakat eğilim yoklamasında birinci olmanıza rağmen yanınızda orada bulunarak mutluluğunuzu paylaşan birkaç arkadaşınız oldu. Bu durum dışarıdan CHP içinde sanki bir kopukluk olduğunu gösterdi. Şimdi de böyle bir durumun olması söz konusu mudur? Bu size ne hissettirdi?

CHP’ sinden kim kendi büyük görüyorsa kaybetmeye mahkumdur. CHP büyük kurumsal bir kimliktir. Türkiye’nin çimentosu, tutkalı bizi birleştiren CHP’nin ideolojisidir. Arkadaşlarımın hepsini en kısa sürede CHP’nin Beykoz’da başarılı olması için adayının yanında olacağına en ufak kaygım yoktur. CHP’den bir kişi bile istifa ederse üzülürüm. Etmez, etmemeli. Giderlerse kendi özgür iradeleridir. Ama daha önümüzde bir çok seçim var. Geri dönerlerse üzülerek, pişman olarak dönerler. Bir kişinin CHP’yi terk etmesi, babanın evladı terk etmesi gibidir. Benim arkadaşlarım içlerinde bu hisleri duyacak kadar CHP’lidir. İlk günün kırgınlığı diye düşünüyorum. Göreceksiniz ki, bütün arkadaşlarımızla el ele, kol kola bu süreç bitecek. Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok. Türkiye’de hukuk devleti bitmiş, emniyet bitmiş. Böyle bir günde kimin aday olduğu konuşulmaz. Beykoz halkının çıkarları için hepimiz bir mücadeleye girdik. Beykoz halkına bir sözümüz var, sizi bu AKP zihniyetinden kurtaracağız. Artık yarınlara güvenle bakacaksınız. Beykoz halkı bizden bunu bekliyor. Hep beraber bu inancı ortaya koyacağız.

Sizin Ümraniyeli olduğunuz ve Beykoz’da oturmadığınız söyleniyor…

Ben 2002 yılından beri Beykoz’da oturuyorum. Beykozluyum. Ama Beykozlu olmak, Beykoz’da doğmaksa bende bunu söyleyenlere şunu diyorum: Ben çok insan tanıyorum, sadece 40 yıldır Beykoz kimliğini cebinde taşımaktan başka Beykozlu değil. Beykoz’un sokaklarını bilmez. Köylerini bilmez. Benimle yarışmak isteyen varsa iddia ediyorum; Beykoz’da sokak sokak, köy köy, ev ev beraber gidelim kimin daha çok yolları yürüdüğünü ve halka dokunduğunu gözlemleyelim. Ben Beykozlu bir ailedenim. Benim babam 1957’de Akbaba Taş Ocağı’nda çalışırdı, Beykoz’da yaşardı. Bunu çoğu kimse bilmez. Benim köklerim taş ocağında. Beykoz’un sorunlarını ve çözümlerini bilen herkes Beykozludur. Hızır Yılmaz Beykozlu değil de, örgütteki çok yetenekli arkadaşlarına nasıl iki kat fark attı? Genel Merkez’in Beykoz’da kime oy verirsiniz adına yaptırdığı ankette, Hızır Yılmaz’ı nasıl birinci sıraya oturttular? Biz bu desteği kimden aldık, CHP’nin üyeleri Beykozlu değil miydi?

Eğilim yoklamasından dışarıdan yaptığınız üyeler sayesinde önde çıktığınız söyleniyor…

Ben demokrasiye çok inanan bir ilçe başkanıyım. CHP’ye çok üye kazandırdım ve bu ilçe başkanının asli görevidir. Ben bunu yapmaya çalıştım. CHP’li olmak isteyen birine, yarın bana oy verir mi diye hiç bakmadım. CHP’nin tüzüğüne göre, siz Beykoz’un dışında oturan hiç kimseyi üye yapamazsınız. Tüzüğümüz de sistemimiz de buna engel. Ama şunu söyleyeyim, CHP ailesini genişletmek için geçmişte AKP’li olan geçmişte MHP’li olan veya başka partili olan bu anlayışta yer almak bir çok kişiyi üye yaptım. CHP’nin halktan yana, haklıdan yana olduğuna inandırmak hem de seçim sandığında CHP’ye oy atmasını sağlamak benim asli görevimdi. Ben bunu başardıysam bundan gurur duyuyorum.

Bazen sinirli ve agresif tavırlarınızla eleştirildiniz ama bir o kadar da kabul gördünüz. Sebebi sizce nedir? Gerçekten sinirli ve agresif biri misiniz?

Ben hayatımda yapmacık olmadım. Duruşumu sergilerken, hiç karşıdan nasıl görünüyorumdur diye bakmam. Zaten insanları doğal duruşları başarıya getirir. Olduğunuz dışında görünmeye çalışırsanız, asla kazanamazsınız. Halk, sizi olduğunuz gibi ya sever ya sevmez.  Halk, rol yapanın arkasında durmaz. Beykoz halkının Hızır Yılmaz’ı neden sevdiğini biliyorum. Benim duruşumu onlar şekillendiriyor. Onlardan aldığım güçle, enerjiyle, inançla yürüyorum.

Bu süreçte AK Parti karşısında nasıl bir CHP olacak? Çalışmalarınız ne yönde ilerleyecek?

CHP’nin ilkeleri, halktan yana duruşu, Beykoz’un mülkiyet sorununda ilçe başkanıyken koymuş olduğum tavır ve Beykoz’da haklı olan kazanacaktır. Biz örgüt olarak bu tavırdan asla vazgeçmedik. Şimdi de aday olarak vazgeçmeyeceğiz. Beykoz halkı, hakkı olanı Beykoz’da alacaktır. Halk mutlaka kazanacaktır. Biz AKP ile yarışmayacağız, kendi projelerimizle yarışacağız. AKP’nin halka söz verip yapmadığı şeylerle değil, biz Beykoz halkının beklentilerini biliyoruz. Onların beklentilerini projelendireceğiz. Onlarla birlikte Beykoz’da yeni bir anlayışı yerel iktidar yapacağız.

Beykoz halkı Hızır Yılmaz’a niçin oy vermeli?

Aslında en zor soru bu. Beykoz halkı, artık kime oy vereceğini biliyor. Beykoz halkı, hep Hızır Yılmaz’ın yanında durdu. Hızır Yılmaz’ı ilçe başkanı sadece CHP delegeleri yapmadı. CHP’nin delegeleri zaten halkın içindedir. Eğilim yoklamasında Hızır Yılmaz’ı birinci yapan sadece üyelerin oyları değildi. O oylar aynı zamanda mahallesindeki komşularının temsili niteliğindeydi. Yani onlardan aldıkları işareti sandığa taşıdılar. Biz CHP’nin üyeleriyle halkı bir bütün görürsek, onların oyları üyelikleri değerli olur.

Röportaj: Burcu Çelik

Hızır Yılmaz ilk olarak Beykoz Güncel'e konuştu
Bizi Takip Edin