500 Günde İBB ve Beykoz

Süleyman Demirel’in meşhur bir sözü vardır. Bir siyasetçinin vizyonu ilk 100 günde, akıbeti ise ilk 500 günde belli olur.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Süleyman Demirel’in meşhur bir sözü vardır. Bir siyasetçinin vizyonu ilk 100 günde, akıbeti ise ilk 500 günde belli olur.

500 gün geçti. Mevcut İBB yönetiminin dünü, bugünü ve yarınını değerlendirmek için yeterli zaman oldu.

İBB’nin yıllık bütçesi 25 Milyar Türk Lirası. Eski para ile 25 katrilyon.

Geçen 1,5 yıla baktığımızda İstanbul’un önemli ihtiyaçlarına ve önemli sorunlarına yönelik ortaya konulmuş bir çözüm oldu mu?

Yine geçen 1,5 yılda geliştirilen, hayata geçirilen İstanbul ölçeğinde herhangi bir vizyon proje duyan, gören oldu mu?

Üzülerek ifade ediyorum ki; hayır.

Medya önünde yapılan açıklamalarda bahane olarak sürekli “engelleniyoruz” edebiyatı yapılıyor.

Geçen 1,5 yılda İBB yönetimine meclis tarafından verilen borçlanma yetkisi 13 Milyar lira. İBB meclisine sunulan ve meclisten geçmeyen tek proje yok.

İBB’nin 2019 yılı gelirlerinin %70’i merkezi hükumetten gelen pay. Ve bir önceki yıla göre yaklaşık 1 Milyar lira yani %6 daha fazla para gelmiş İBB’ye.

“Engelleniyoruz” edebiyatı 1,5 yıllık başarısızlık hikayesini gizlemek için kullanılan sadece bir kamuflaj.

Halk Süt, Adalar’daki fayton konusu, kreş ve eğitim yardımı konuları, kamuoyuna açıklanan rakamlar ile İBB 2019 Yılı Faaliyet Raporundaki rakamlar arasında farklar olsa da, doğru yapılan işlerdir. Örneğin; eğitim yardımı yapılan öğrenci sayısı İBB Başkanı tarafından 30 bin olarak duyuruldu; oysa İBB faaliyet raporundaki sayı 12 bin 334 öğrenci.

Covid-19 Salgınının en yaygın olduğu günlerde parklarda yatırılan metrobüsler, sekizden dörde düşürülen metro vagonları, 4 dakikadan 14 dakikaya çıkarılan metro seferleri hafızalardaki canlılığını koruyor.

En çok tartışılan konulardan biri olan araç israfı konusu mesela.. 2019 yılının ilk 6 ayında (AK Parti Yönetimi) araç kiralama maliyeti 68,1 milyon lira iken ikinci 6 ayında (CHP Yönetimi) 83,9 milyon lira.. Artış %23,15

Kapatılan İSMEK Kursları.. 400 bin İstanbullu hizmet alıyordu. Şimdi neredeyse yok denecek kadar az.

İyi ki AK Partili belediyeler var. Hemen mesleki eğitim kurslarını açtılar. İnsanları mağdur etmediler. Mesela Beykoz Belediyemiz BEYSEM adıyla çok çeşitli alanlarda kurslarını açtı ve hizmet vermeye devam ediyor.

1,5 yılda işten çıkartılan 12 bin çalışan ve yerlerine alınan 18 bin kişi.. Üstelik CHP İl Başkanının kimin nasıl işe alınacağı konusunda yazılı talimatı da hafızalarda duruyor.

Bir de “Siyasi İntihalcilik” konusu var. AK Parti döneminde yapılan Kemerburgaz Kent Ormanı’nı İBB Başkanı kendisi yapmış gibi anlatıyor. Cemal Kamacı Spor Salonu, Merter’de 25 yıllık otopark gibi yıllar önce yapılmış ve restorasyonları da AK Parti döneminde yapılmış tesisler. 2019 yılında AK Partili Yönetim tarafından test sürüşleri yapılan ve 1,5 yıldır açılamayan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosunu sanki CHP yönetimi yapmış gibi sunuluyor.

Son günlerde çok tartışılan yol kenarlarındaki dikey bahçelerin nasıl söküldüğünü içimiz acıyarak müşahede ettik.

Peki Beykoz… İBB, bir buçuk yılda Beykoz için ne yaptı?

İlk akla gelen iki tanesini ben yazayım.

Her şeyiyle Beykoz Belediyemizin sahil düzenlemesi yaptığı alana bank koydu.

Yine Beykoz Belediyemizin yaptığı Elmasburnu Plajında Türk Bayrağı’nı indirip İBB Flamasını astı.

Beykoz ve İstanbul İBB’den hizmet bekliyor. Seçimden önce verilen sözlerin ve vaatlerin yerine getirilmesini bekliyor.

İlgili ve sorumlu herkesin üzerine düşeni yapmasını bekliyor.

Selam ve saygılarımla…

500 Günde İBB ve Beykoz
Bizi Takip Edin