8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolu dolu yaşandı

Beykoz Belediye Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü hem bilgilendirici, hem eğlendirici bir organizasyon ile idrak etti.

Beykoz Belediye Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü hem bilgilendirici, hem eğlendirici bir organizasyon..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü hem bilgilendirici, hem eğlendirici bir organizasyon ile idrak etti.

Beykoz Belediye Başkanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü hem bilgilendirici, hem eğlendirici bir organizasyon ile idrak etti. Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe kadınlar yoğun ilgi gösterdiler.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eşi Ayşe Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcıları Mithat Güner ve Manolya Demirören, Meclis Üyesi Engin Yıldız, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen ve Yönetim Kurulu üyeleri, OFD Yönetim Kurulu üyesi Serap Beşer, Soroptimist Kulübü Başkanı Emine Jale Önen, Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Lale Enç ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun katılımı ile gerçekleşen program, hem bilgilendirici, hem de eğlendirici oldu!

Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği’nde görevli polis memurları da etkinlik öncesinde açtıkları bir stant ile misafirleri çalışmaları hakkında bilgilendirdiler.

Sanat müziği dinletisi

Misafirlerini kokteyl ikramı ile karşılayan Beykoz Belediyesi’nin “8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği”ne konuşmacı olarak eğitimci- yazar Sema Maraşlı ile doğal kozmetik uzmanı Seda Sakacı katıldılar. “ Zamane Hanımlar Müzik Grubu”  ise, Türk Sanat Müziği’nin sevilen şarkıları eşliğinde dinleyenleri bir yandan duygulandırırken, diğer yandan da coşturdular.

Yücel Çelikbilek: Kadın tek bir günde anlatılacak kadar sığ bir varlık değil

Sunuculuğunu TNT program sunucusu Nur Viral’ın yaptığı etkinlikte açılış konuşmasını Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptı. 8 Mart tarihinin Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayarak, dünyaya yayılan ve kadın haklarının gündeme getirildiği bir gün olduğunu hatırlatan Çelikbilek, “kadın sadece tek bir günde anlatılacak kadar sığ bir varlık değil. Kadın, bütün gün ve saatlerde insan hayatını dolduran bir varlık” dedi.

Kadın ve erkeğin beraber yaratılmış ve birbirlerinin olmazsa olmazı olduklarını ifade eden Belediye Başkanı,  bu iki varlığın ancak birlikte oldukları sürece ortaya büyük bir güç çıkacağını belirtti. Çelikbilek, “aksi takdirde, yaşanması güç bir dünya oluşur” yorumunda bulundu.

Böyle erkeklik olmaz!

Kadının her bir kültürde farklı bir değere sahip olduğunu söyleyen Yücel Çelikbilek, “kendi inanç değerimizde kadın çok farklı bir yere sahip. Kadını ve erkeği yaratan Yüce Allah her birine statüler vermiş. Her ikisi de birbirlerinin haklarını asla görmezden gelmeyecekler. İstanbul’da ve her tarafta kadına karşı gösterilen şiddet, erkeklik anlayışına sığmaz. Böyle erkeklik olmaz. Erkeklik kadına karşı hiddetlenmek değildir” dedi.

“Bu yasayı içime sindirdiğimi söyleyemem”

Konuşmasında, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı’na da değinen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “gündemde bir kanun var. Bunu içime sindirdiğimi söyleyemem” dedi. Kadınlara karate gibi savunma sporları öğretilerek, şiddeti önlemeye çalışmanın doğru olmadığını ifade eden Çelikbilek, “ böyle mantıksız bir şey olabilir mi? Yok böyle bir şey. Bu çok vahşi ve ilkel bir tasarı. Kadın ve erkek, bir dünya kurmak için bir araya geliyorlar” yorumunda bulundu.

Evde karate maçı mı olacak?

Çelikbilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evde karate maçı mı olacak? Böyle bir anlayışı içinize sindirmeniz mümkün değil. Bacılarımızın böyle bir anlayışı benimseyeceklerini sanmıyorum. Böyle bir anlayışı aklımıza sokmamalıyız.” Belediye Başkanı, konuşmasının devamında ise, “hiçbirimizin birbirimizden üstünlüğü yoktur; birlikte yaşama anlayışını içselleştirmemiz lâzım” dedi.

Beykoz’a erkek sığınma evi açacağım!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasını şu sözler ile devam etti: “ Beykoz’da kadın sığınma evleri açmak için çalışıyoruz. Ben şimdi Beykoz’da erkek sığınma evi de açacağım; şaka değil!  Aslında bugün şiddete maruz kalan onlarca erkek var. Ne kadınların, ne de erkeklerin birbirlerine karşı şiddet uygulamaya halkları vardır.”

Kadınlar Günü’nü kutladı

Belediye Başkanı konuşmasının sonunda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınların gününü de şu sözler ile kutladı: “bu gününüzü, bir Tıp Bayramı Günü, Engelliler Günü, Anneler veya Babalar Günü gibi, hatırlanma anlamında bir gün olduğu için kutluyorum. Bugününüz hayırlı olsun!”

Sunucu Nur Viral’ın moderatörlüğünde sohbet

Belediye Başkanı Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise sunucu Nur Viral ile konukları eğitimci yazar Sema Maraşlı ve doğal kozmetik uzmanı Seda Sakacı sahnedeki yerlerini aldılar. Sema Maraşlı, salonda bulunan kadınlara aile içi mutluluk için “iç güzelliği” tiyoları hakkında bilgi verirken, Seda Sakacı da “dış güzellik” için evlerde bitkilerden yapılabilecek doğal ürün reçeteleri not ettirdi!

Eğitimci- Yazar Sema Maraşlı’dan “İç Güzelliği” Tiyoları:

Eğitimci – yazar Sema Maraşlı, kadınlara iç güzelliği tiyoları verdiği konuşmasında şunları söyledi: “Kadınlar, ‘kocam beni mutlu etsin’ diyorlar. Sen, önce kendini mutlu edeceksin. Mutlu olmaya niyeti olan insan, en ufak şeylerden mutlu olur. Önce şükretmesini öğrenmek lâzım. Sabah uyandığımızda uyanabildiğimiz için, başımızı sokacak bir evimiz olduğu için şükretmeliyiz. Allah, ‘şükrederseniz sizin nimetlerinizi arttırırım, şükretmezseniz ise elinizden alırım’ diyor. Şükür, insanı güzelleştiriyor. Kimsenin hayatı dört dörtlük değil. İnsanı mutlu eden dış şartlar değildir. ‘Hak’ konuşmak yerine, ‘sorumlulukları’ konuşmalıyız. ‘Hak’ konuşmak yerine ‘vazifeleri’ konuşmalıyız.

Sevgiyi nasıl isteyeceğimizi bilmiyoruz

Sevgi istemek kadının en doğal hakkı, ancak bunu nasıl isteyeceğimizi bilmiyoruz. Sevgiyi doğru bir şekilde istersek, erkekler bunu vermeye hazırlar. Allah erkekleri gayet beyefendi ve kadınları anlayacak kapasitede yaratmış. Günümüzde sadece iletişim konusunda eksiklerimiz var.

Çok beklentimiz var; bu da bizi mutsuz ediyor. Biz sevgiyi biraz alışverişe çevirdik. Kadınlar çok sabırlı ama biz sabrımızı çocuklarımızda tüketiyoruz; bu sabrın birazını da eşimize göstersek! Kadın ve erkek birbirlerinden bir şey isterlerken, emretmesinler.

Toplumuzda çocuklar çok geç yatıyorlar; oysa karı- koca baş başa kalmalılar. Bu, sessizliği paylaşmak şeklinde de olur. Birbirimizi bilelim, birbirimizin yaradılışını zorlamayalım.

Peygamberimiz, bize karı kocanın el ele tutuşmalarını, birbirlerine dokunmalarını tavsiye etmiştir. Dinimizde bir evin bereketi, karı kocanın muhabbetine bağlanmıştır.”

Doğal Kozmetik uzmanı Seda Sakacı’dan “Dış Güzelliği” tiyoları:

Öncelikle rahat olunmalı. Günümüz dertleri bizi çok fazla yoruyor. Her üzüntü, yüzümüze bir çizik olarak geliyor. Vücut yaşanan strese isyan ediyor, tepki gösteriyor. Bel ve boyun fıtıklarının sebebi de stres.

Yaptığımız en büyük hata, sağlıklı şekilde beslenmeme. Çünkü cilt, içeriden ‘beslenir,’ dışarıdan ise ‘desteklenir.’

Doğal koltuk altı deodorantı yapabilirsiniz

Bilimsel araştırmalar, koltuk altı deodorantlarının kistik oluşumlara yol açarak, meme kanserine sebebiyet verdiğini göstermiştir. Oysa siz, evinizde doğal bir koltuk altı deodorantı yapabilirsiniz. Bunun için:

125 ml (yarım kupa bardağı) maden suyunun içine 3 damla adaçayı uçucu yağı, 2 damla lavanta uçucu yağı ekle. Rafine edilmemiş 1 tatlı kaşığı tuz ilave et, karıştır. Bunu her gün sabah akşam koltuk altına püskürtebilirsiniz. Bu, ter kokusunu önleyecektir.

Evde karga ortamı durumunda, kavgayı önlemek için!

Bergamot kokusu, yatıştırıcı bir özelliğe sahip bir ottur. Canlandırıcı ve dinlendiricidir. 30 m2’lik bir alan için, 5-6 damla bergamotu buhurdanlığın içerisine koy. İçerisine az miktarda su ilave et.

Rahat uyku için

Uyku öncesinde yastığınıza 2-3 damla lavanta uçucu yağı damlatırsanız, kaliteli bir uyku uyumanız mümkün. Itır uçucu yağı da aynı şekilde kullanılabilir.

Zayıflama ve kolesterol dengesi için

1 tutam mate yaprağı, 2 tutam biberiye yaprağı, 2 tutam funda yaprağı, 1 tutam kiraz sapı, 1 tutam mısır püskülü.

Demlenmesi: Kaynamış hazır suya şok yöntemi ile atın. 5 dakika kadar demleyin. Sabah- akşam tüketin. Mide problemi olanlar yemekten 1,5 saat sonra içsin. Bu, aynı zamanda bir kolesterol dengeleyicidir.

Çiçek takdim edildi

Konukların vermiş oldukları bu bilgilerin ardından Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in eşi Ayşe Çelikbilek ve Başkan Yardımcısı Nevin çalışkan tarafından misafirlerine çiçek takdim edildi.

Zamane Hanımları Müzik Grubu

Etkinliğe saz ve sesleri ile eşlik eden “Zamane Hanımları Müzik Grubu” üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

Neva Cansın Gülses (solo & klasik kemençe), Sezen Özmen Topatan (solo), Berna Anter (solo & ritm), Safinaz Rizeli (kanun), Buse Yılmaz (ud), Rüya Kocamemiş (viyolonsel).

Haber: Arzu Başlantı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolu dolu yaşandı
Bizi Takip Edin