ADD korosu iddialı bir konser için hazırlanıyor!

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi Türk Halk Müziği Korosu, “yedi bölge”den ezgiler sunacağı Mayıs ayı konserine iddialı bir şekilde hazırlanıyor!

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi bünyesinde faaliyetlerine devam ede

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi Türk Halk Müziği Korosu, “yedi bölge”den ezgiler sunacağı Mayıs ayı konserine iddialı bir şekilde hazırlanıyor!

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Beykoz Şubesi bünyesinde faaliyetlerine devam eden “ADD Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu”, 26 Mayıs’ta Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği iddialı konser için hazırlanıyor.

Her telden halk müziği ezgileri!

Bu seneki çalışmalarına geçtiğimiz Eylül ayında başlayan ve hocaları Burhan Yıldırım’ın eşliğinde Türkiye’nin yedi bölgesinden farklı ezgiler ile Beykozlu halk müziği severlerin karşısına çıkacak olan koroyu, Kavacık’ta bulunan merkezinde ziyaret ettik.

Ziyaretimiz sırasında aralarındaki sıcaklık ve samimiyete, ezgilere duydukları aşk ve hissettikleri coşkuya şahitlik ettiğimiz koro,  hocaları Burhan Yıldırım’ın çaldığı bağlama ve görme engelli arkadaşları Özal Özenç’in ritim tuttuğu darbuka eşliğinde koro ve solo şarkıları üzerinde titizlik ile çalışıyor.

Konser günü korolarına eşlik edecek kalabalık bir saz grubu ile birlikte Beykozlular’ın karşısına çıkacak olmanın heyecanını yaşayan 35 kişilik ekibin eğitmenliğini yapan Türk Halk Müziği’nin usta sanatçısı Burhan Yıldırım ve ADD Başkanı Ekrem Başlantı ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Burhan Yıldırım: Bu sene koromuzun “Özay Gölüm Yılı” olacak

Koro çalışmaları ile ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Burhan Yıldırım, değerli sanatçıları anmak ve onları eserleriyle insanlara hatırlatmak üzere, korosunun her çalışma yılına değişik bir isim verdiğini belirtti. Bu senenin kendileri için “Özay Gölüm Yılı” olduğunu ifade eden Yıldırım, Mayıs ayında gerçekleşecek konserlerinde Gönlüm’e ait 3 türküyü seslendireceklerini kaydetti.

Ben koromda ‘yürek’ arıyorum

Amaçlarının, unutulmaya yüz tutmuş ancak sevilen türküleri seslendirmek olduğunu belirten Yıldırım, “ bir konserimizde söylediğimiz bir türküyü, sonraki konserlerimizde bir daha seslendirmiyoruz” dedi.   

Tecrübeli sanatçı, “ Beykoz’un bütün mahallelerinde, bütün köylerinde Türkiye’ye ve türkülere gönül veren insanlar, ‘ ADD Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu’nu oluşturmak için aramıza katılıyorlar” yorumunda bulundu.

Öğrencilerinin türkülere duyduğu aşka dikkatimizi çeken Burhan Yıldırım, “ben burada eğitimli insan aramıyorum; yürek arıyorum” dedi.

“En büyük destekçilerimiz hep ADD başkanları olmuştur”

Türk Halk Müziği’nin ünlü ismi, koro çalışmalarına verdiği destekten ötürü ADD Başkanı Ekrem Başlantı’ya da teşekkürlerini sundu. Yıldırım, şunları söyledi: “ En büyük destekçimiz hep ADD başkanları olmuştur. Başkanımız Ekrem Başlantı, görevine yeni başladı. Ancak gelir gelmez bana, ‘koroyu sürdürelim’ dedi ve bize tüm olanaklarını sundu. Çok büyük bir özveri gösteriyor; kendisine bundan ötürü özel teşekkürlerimi sunuyorum.”

Ekrem Başlantı: ADD sessiz çalışmalarına devam ediyor

Görüşlerini aldığımız ADD Başkanı Ekrem Başlantı ise, hem koroları, hem de genel olarak ADD’nin çalışmaları ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “ Her şeyden önce biz, burada koromuz ile çok mutluyuz. Samimi oluşumuzla, bir aile oluşumuzla, yan yana yürüyen insanlar olarak çok mutluyuz.  Koromuzu bu sene Beykoz’un dışına da taşımak istiyoruz. Biz, ADD olarak görevimizi yapmaya çalışıyoruz.

ADD olarak şu an ücretsiz resim kurslarımız devam ediyor. Burslar da temin ediyoruz. Bir etüt açmak da planlarımız arasında. Yakında kahvaltı ve söyleşi etkinliğimiz de başlayacak. Kısacası, ADD sessiz çalışmalarına devam ediyor.

Biz varız! Milli değerlerimizi korumak adına gündemi takip ediyoruz. ADD, bu değerleri korumak için demokratik kitle örgütleri içinde en aktif görevleri üstlenecek kişiler tarafından yönetiliyor. Takipçisi olduğumuz birçok konu mevcuttur.

Çocuklarımız milli bayramları coşku ile kutlamalı

ADD’nin, milli bayramların hak ettikleri coşkuda kutlanmaları için bir faaliyet içerisinde olduğunu da kaydeden Dernek Başkanı Ekrem Başlantı, “Bugüne kadar, 19 Mayıs’ları, 23 Nisan’ları, 29 Ekim’leri tam anlamı ile kutlayamadık biz” yorumunda bulunarak, bu seneki kutlamaların büyük bir coşku içerisinde geçmesini sağlamak üzere çalıştıklarını belirtti.

ADD korosu iddialı bir konser için hazırlanıyor!
Bizi Takip Edin