AK Parti Beykoz’da adaylık süreci başladı

AK Parti'de 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan adaylığı için başvuru süreci başladı.
  • 9.11.2023 15:33:36

Türkiye'de gözler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yerel seçimlere çevrildi.

Beykoz’da da 31 Mart 2024'te yapılacak olan yerel seçimler hazırlıkları için kolları sıvandı. AK Parti'nin, 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için çalışmaları fiilen başladı.

Bu bağlamda AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Toplantısında, Merkez Yürütme Kurulu, yerel seçimlere ilişkin MKYK’ya yetki verdi.

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, adaylık başvurularının alındığı salonda düzenlediği basın toplantısında, partinin yerel seçim takvimine ilişkin bilgi verdi. 

İLÇE VE BELEDİYE BAŞKANI MÜRACAAT ETMİŞ SAYILACAK

Partinin MKYK ve MYK gibi merkez organları üyelerinin müracaatta bulunmayacağını ifade eden Yavuz, "İl ve ilçe başkanlarımızdan da almayacağız ama il başkanları 3 kademe; ana kademe, kadın kolları ve gençlik kolları il başkanını da kapsayacak şekilde müracaatlarını almıyoruz. Mevcut belediye başkanlarımızın tamamından müracaat almayacağız. Çünkü biz onları zaten müracaat etmiş olarak kabul ediyoruz ve değerlendirmeye tabi tutuyoruz" dedi.

İSTİFA SÜRECİ 1 ARALIK’TA SON

Yavuz, seçime ilişkin hazırlıklarını ve tempolarını hızlandırdıklarını belirterek, aday olmak isteyenler için başlayan istifa sürecinin 1 Aralık'ta sona ereceğini anımsattı. Yavuz, 1 Ocak 2024 itibariyle da seçim süreci ve seçim takviminin devreye alınacağını ve sürecin resmen başlayacağını söyledi.

BAŞVURULAR 17 KASIM’DA SON

Takvime göre 9 Kasım Perşembe günü başlayacak olan aday başvuruları, 17 Kasım’da sona erecek.

AK Parti’de 2024 yılı Ocak ayı sonunda da beyannamenin açıklanması ve adayların tanıtılması bekleniyor.

19 KASIM’DA TEMAYÜL YAPILACAK

Temayül yoklamasının 19 Kasım Pazar günü 10.00-16.00 saatleri arasında elektronik ortamda yapılacağını bildiren Yavuz, yoklamanın, MYK ve MKYK üyeleri ile milletvekillerinden oluşan başkan ve komisyon üyeleri marifetiyle gerçekleştirileceğini bildirdi.

 

İlgili Haberler