AK Parti ve MHP Beykoz'da kongreye gidiyor

AK Parti ve MHP Genel Merkezi'nde ilçe kongrelerini yapmak üzere hazırlıklar başladı.

AK Parti ve MHP Genel Merkezi'nde ilçe kongrelerini yapmak üzere hazırlıklar başladı. Mustafa Gürkan başkanlığındaki AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi,…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti ve MHP Genel Merkezi’nde ilçe kongrelerini yapmak üzere hazırlıklar başladı.

AK Parti ve MHP Genel Merkezi’nde ilçe kongrelerini yapmak üzere hazırlıklar başladı. Mustafa Gürkan başkanlığındaki AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi, Kasım ayı itibariyle iki yıllık süreyi tamamlıyor. Mart 2016’da Genel Merkez kararı ile Akif Taşdemir, yerine atanan Oğuzhan Karaman başkanlığında ki MHP Beykoz İlçe Teşkilatı da kongreye gidiyor.

AK Parti’de ilçe kongreleri için süreç başlıyor

AK Parti tüzüğü gereğince kongreler iki yıldan az, üç yıldan fazla olamıyor. Mustafa Gürkan başkanlığındaki AK Parti Beykoz İlçe Yönetimi, Kasım ayı itibariyle iki yıllık süreyi tamamlamış oluyor. Genel Merkezin hazırlayacağı kitapçık ile kimlerin aday olacağı partililere anlatılacak sonra da takvim belirlenecek. Aralık ayı veya en geç Ocak 2017 de ilçe kongreleri için süreç başlatılacak.

Bugüne kadar 5 olağan, 2 de olağanüstü kongre yapan AK Parti bu kez kongrelerde oy kullanacak delegeleri seçecek. Merkez Yönetim Kurulunda, milletvekilleri ve il başkanlarıyla ile görüşülen hazırlıklar Pazartesi günü Merkez Karar Yönetim Kurulunda da ele alınacak.

Genel Merkezin hazırlayacağı kitapçık ile kimlerin aday olacağı partililere anlatılacak sonra da takvim belirlenecek. 2017’nin Ocak ayında ilçe kongreleri için süreç başlayacak. 970 ilçe, 36 beldede delege seçimi yapılacak. İlçelerden, illerden ve Genel Merkezden gelecek isimlerle AK Parti’nin yeni delegeleri belirlenmiş olacak.

Kurucu üyeler, MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulunda ve Demokrasi Hakem Heyetinde yer alan isimler AK Parti’nin doğal delegeleri. İl ve ilçelerdeki kongreler sona erdikten sonra sıra 2018 yılında yapılması beklenen 6’ncı olağan kongreye gelecek. İşte o kongrede yenilenen teşkilatların yeni delegeleri sandık başına gidecek.

Seçimlerin FETÖ ile mücadele açısından da önemli olduğu, FETÖ ile bağlantısı tespit edilen isimlerin temizlenmiş olacağı belirtiliyor.

MHP’de kongre süreci başladı

MHP’de de yakın zamanda önce ilçeler daha sonra da il kongresi yapılacak. Kongre süreci ile birlikte partide teşkilatlar yeniden yapılandırılacak. Görevden alınan başkanlıklar ve yönetimleri de yeniden şekillenecek. Böylece muhalif kanat olarak belirtilen ve olağanüstü kurultay isteyen kesim de parti yönetimlerinden ayrılmış olacak. Bu konuda MHP Genel Merkezi’nin ince eleyip sık dokuduğu da gelen haberler arasında.

Bazı MHP çevreleri, kongre sürecini parti içindeki çatlak seslerden arınma süreci olarak da değerlendiriyor. Diğer yandan Beykoz İlçe Teşkilatı da yeniden şekillenecek. Çünkü Mart 2016’da Genel Merkez kararı ile Akif Taşdemir, yerini Oğuzhan Karaman’a bırakmıştı.

Yakın zamanda yapılacak ilçe kongresinde atama ile göreve getirilen mevcut İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman’ın aday olup olmayacağı merak konusu olurken, parti kulislerinde Akif Taşdemir’in kararı da merakla bekleniyor.

AK Parti ve MHP Beykoz'da kongreye gidiyor
Bizi Takip Edin