Ali Bilir Beykoz halkının psikolojisini araştırdı

Beykoz Giresunlar Derneği Başkanı  Ali Bilir Beykoz halkının psikolojik durumunu inceledi.

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapan Beykoz Giresunlar Derneği Başkanı ve&nb

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Giresunlar Derneği Başkanı  Ali Bilir Beykoz halkının psikolojik durumunu inceledi.

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yapan Beykoz Giresunlar Derneği Başkanı ve TÜRSAB-ASYA-BYK Başkanı Ali Bilir, bitirme tezi olarak Beykoz’da yaşayan yetişkin halkın demografik dağılımlarına göre psikolojik durumlarını araştırdı.

Ali Bilir, Beykoz ile ilgili hazırladığı tezini 14 Şubat 2018 Çarşamba günü Beykoz Üniversitesi Kavacık kampusü Rektörlük Binası Konferans Salonunda kamuoyu ile paylaşacak. Saat 16.00 başlayacak konferans saat 17.30’da bitmesi planlanıyor.

Ali Bilir: Beykoz mutluluk seviyesi ölçülen ilk yer

Yüksek lisans tezini 1 yıl 6 ay gibi bir zamanda yazdığını belirten Ali Bilir: ‘Yüksek lisans tezinin Beykoz ilçe genelinde yaşayan yetişkin kişilerle bire bir görüştüğünü görüştüğü kişilerle de pozitif psikoloji yönünden değerlendirme yapıp demografik durumlarına göre inceledim. Sonuç olarak Beykoz bu çalışma ile literatürde ilçe bazında mutluluk seviyeleri ölçülen ilk yerleşim yeri oldu’ diye ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalında yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirilen çalışmanın yapıldığını belirten Bilir, ‘Araştırma için 278 kadın, 328 erkek olmak üzere toplam 606 kişiyle yüz yüze görüşmeler yaptım. Yurt içi ve yurt dışında yapılmış 300’den fazla bilimsel araştırma incelendim. Katılımcıların mutluluk düzeyleri; yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, eğitim seviyesi gibi etkenler dikkate alınarak değerlendirme yapıldı. Bu tezi hazırlamaktaki amacım. Alanında ilk olan bu çalışma  literatüre katkı sunmakla birlikte, diğer şehirlere yönelik yapılacak gelecek çalışmalar için bir kaynak teşkil etmesi. Ayrıca, şehir ve kent yöneticilerine, kentte yaşayanların mutluluk düzeylerini ve yaşam kalitesini arttırıcı çalışmalar yapabilmelerine yol gösterici olması’ ifadelerini kullandı.

Ali Bilir Beykoz halkının psikolojisini araştırdı
Bizi Takip Edin