Avrupa ve Anadolu yakası üçüncü defa birleşti

Bir ayağına Beykoz'un evsahipliği yaptığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi törenle yerleştirildi.

İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakaları üçüncü defa birleşti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayy

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir ayağına Beykoz’un evsahipliği yaptığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü‘nün son tabliyesi törenle yerleştirildi.

İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakaları üçüncü defa birleşti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü‘nün son tabliyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun katıldığı törenle yerleştirildi.

Köprünün tam ortasında gerçekleştirilen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ile Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’da hazır bulundu.

Bakan Yıldırım, Cumhuriyet tarihinin en önemli altyapı projeleri arasında gösterilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü‘nün birleştirme töreninde yaptığı konuşmada, üçüncü kez boğazın iki yakasının bir araya geleceğini söyledi.

Köprünün çok sayıda ilk özelliği olduğunu dile getiren Yıldırım, ‘Tabliye genişliği dünyada en geniş asma köprü… Yaklaşık 60 metre. 10 şerit var. Üzerinden demiryolu geçen bu kadar açıklıkta ilk asma köprü olma özelliği var‘ dedi.

Yıldırım, Türkiye’de son 13 yılda yaşanan istikrar ve güçlü iktidar sayesinde dünyanın gıptayla izlediği, Türkiye’yi 2023’e, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına taşıyacak projeleri birer birer gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de bunlardan biri olduğunu ifade eden Yıldırım, ‘Bir ilk olma özelliği daha var, 3 yıldan kısa sürede dünyada tamamlanan başka bir köprü yok’ diye konuştu.

‘Türkiye’nin değişimini, dönüşümünü, yol aldığı mesafeyi gösteriyor’

Yıldırım, birinci ve ikinci köprüyü yabancıların yaptığını, Türk müteahhitlerin taşeron olduğunu kaydederek, ‘Bu köprüde de ana yükleniciler Türk, taşeronlar yabancı. O zaman Japonlar, İngilizler, Koreliler yapardı, biz onlara hizmet ederdik. Şimdi Türk yükleniciler yapıyor, onlar da alt yüklenici olarak hizmet veriyor. Bu da Türkiye’nin değişimini, dönüşümünü, yol aldığı mesafeyi gösteriyor’ değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım son tabliyenin yerleştirilme çalışmalarını önceden denetledi

Törenden önce köprüye gelen Yıldırım, beraberindekilerle köprü üzerinde yürüyerek son tabliyenin yerleştirildiği köprü ortasına geldi. Son tabliyenin yerleştirilme sürecini denetleyen Yıldırım, burada kendisi de çalışmalara katıldı.

Erdoğan, Davutoğlu ve Yıldırım kaynak yaptı

Konuşmalar sonrası hemen kürsünün arkasındaki son tabliyenin bulunduğu bölgeye geçildi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yerleştirilen son tabliyesine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Bakan Yıldırım kaynak yaptı.

Erdoğan, projede çalışan personele ikramiye verilmesini sağladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen ile konuşarak, köprü inşaatında çalışan işçilere 3’er bin lira ikramiye verilmesini sağladı.

Börekten köprü maketi ilgi çekti

Tören alanına getirilen ve Bursalı bir börek ustasının hazırladığı ‘börekten üçüncü köprü maketi’ büyük ilgi gördü.

Ana açıklık bin 408 metre

Dünyada ‘kuleler arası açıklığı en fazla’ köprü özelliğine sahip mega projede, bin 408 metre uzunlukta ana açıklığı bulunuyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığıyla üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun, 320 metreyi aşan yüksekliğiyle ise dünyanın en uzun kulesine sahip asma köprüsü olacak. 4,5 milyar lira yatırım maliyeti bulunan proje, Güney Koreli ve Türk mühendislerin gayretiyle yükseliyor.

Köprünün üzerinde 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş, 2 şerit de hızlı tren olmak üzere toplamda 10 şerit olacak.

Köprü, çağdaş Türkiye’nin simgelerinden olacak

İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunu azaltarak güvenli ve konforlu trafik akışı sağlamak amacıyla inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 60 kilometresi otoyol, 35 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 95 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alıyor. 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’yi, bu hedefine daha da yaklaştıracak ve çağdaş Türkiye’nin simgelerinden biri olacak.

 

Avrupa ve Anadolu yakası üçüncü defa birleşti
Bizi Takip Edin