Aydın Düzgün, bilgilendirmelerine devam ediyor

Tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, Beykoz'un mülkiyet sorunlarıyla ilgili bilgilendirmelerine devam ediyor.

CHP Beykoz Belediye Başkanlığı aday adayı, tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, Beykoz'un mülkiyet sorunlarıyla ilgili bilgilendirme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, Beykoz’un mülkiyet sorunlarıyla ilgili bilgilendirmelerine devam ediyor.

CHP Beykoz Belediye Başkanlığı aday adayı, tapu ve kadastro mühendisi Aydın Düzgün, Beykoz’un mülkiyet sorunlarıyla ilgili bilgilendirmelerine devam ediyor. Düzgün, bu kapsamda Çubuklu OMKA Tesisleri’nde, sayısı 300’ü bulan Çiğdem Mahallesi sakiniyle buluştu.

Toplantı, mahalle sorunlarının özelliklerine göre, 2B ve Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan yerler gibi çeşitli ana başlıklar altında toplandı. Bilgilendirmesinde, Çiğdem Mahallesi’nde az da olsa bir 2B yeri bulunduğunu ve bu alanlar ile ilgili olarak şu an için yapılacak başka bir şey olmadığını kaydeden Düzgün, vatandaşlara müracaatta bulunmalarını önererek, aksi takdirde, haklarını kaybedeceklerini söyledi. 

Çiğdem Mahallesi’nin beş farklı başlık altında toplanan sorunları

Çiğdem Mahallesi’nin mülkiyet ana başlığı altındaki sorunlarını beş farklı alt başlığa ayırdığını kaydederek sözlerine başlayan Aydın Düzgün, bu başlıkları ise; “ mahallede az da olsa bulunan 2B alanları, Beykoz Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nden devraldığı yerler, yoğun miktardaki Hazine arazisi üzerindeki yerleşim,  Sezer Ailesi tarafından daha önceden satışı yapılmış bulunan yerler ve planlar” şeklinde sıraladı.

2B KONUSU

Aydın Düzgün: Sayın Çelikbilek, sonuna kadar konuşmaya devam edeceğim!

Konuşmasına 2B alanlarıyla ilgili olarak başlayan tapu ve kadastro mühendisi, 2B alanının diğer alanlara göre daha az yer aldığı Çiğdem Mahallesi sakinlerine, mahallelerinin 500 TL- 700 TL arsında değişen metrekare fiyatlarının, yapılan iyileştirmeler neticesinde 200 TL ile 400 TL’yi bulduğunu ifade etti.

Antalyalı tarım işçilerinin protestosu

Antalya’daki tarım işçilerinin protestosu neticesinde, fiyatlarda oldukça ciddi indirimler yapıldığını kaydeden Aydın Düzgün, tarım arazilerindeki rayiç bedellerin yüzde 70’ten yüzde 50’ye indirildiğini hatırlattı. “ Ancak buradan elde edilen zararın, hemen normal 2B alanlarına yansıtıldığını” ifade eden Düzgün, “ yüzde 15 olan peşinatı, yüzde 25’e çıkardılar; yani, hükümet mali açıdan çok da fazla bir zarar etmemiş oldu” dedi.

Söylenecek çok fazla bir şey yok!

Düzgün, şu açıklamada bulundu: “ 2B ile ilgili çok fazla söylenecek bir şey yok! ‘ Fiyatları Şubat ayının 13’ünde açıklayacağız’ dediler, olmadı. ‘ Aybaşı’ dediler, gene olmadı! Tepkilerden çok ciddi bir şekilde çekiniyorlar. Niye çekiniyorlar? Tabii, burada rayiç çok önemli.”

Bu işin sonu nereye gider?

Konuşmasını, rayiç bedellerin İstanbul Defterdarlığı tarafından nasıl tespit edildiğini anlatarak sürdüren Düzgün, “ bu işin sonu nereye gider?” sorusunu ise şu şekilde yanıtladı: “Beykoz’da bu yerlerin yüzde 70’ye yakınının alınabileceğini sanmıyorum. Zira, İncirköy ve Soğuksu’da bu konuda ciddi bir tecrübem var; Tokatköy’de de, İncirköy’de de, Çiğdem’de de profil aynı: İnsanlarımızın genelde ödeyebildiği rakamlar ayda 500 TL’yi geçtiği takdirde, çok ciddi sıkıntı başlıyor. 500 TL ödediği zaman bu, yılda 6 bin TL; 5 yılda ise 30 bin TL ediyor.”

Örgütlü mücadele yapılır ise…

Çiğdem Mahallesi’nde fiyatların yaklaşık 200 TL ile 400 TL arasında değiştiğini belirten Aydın Düzgün, bu durumu “ 400 metrekare olan bir yer, ortalama 300 TL fiyattan 120 bin TL ediyor” örneğiyle açıklayarak, “  bu rakam ise sıradan bir rakam değil” dedi ve örgütlü mücadeleye gidilmediği sürece, bu işin sonunun çok iyi olacağını düşünmediğini kaydetti. Düzgün, “ örgütlü mücadele yapılır ise, çok iyi geri adım atılabileceğine inanıyorum” yorumunda bulundu. 

Belediye Başkanı ciddi bir kurnazlık yaptı!

Sözlerine, Beykoz’da Özel Proje Alanı olarak ilan edilen dokuz mahalleye atıfta bulunarak, “Belediye Başkanı burada çok ciddi bir kurnazlık yaptı” şeklinde devam eden Aydın Düzgün, şunları söyledi: “ 2B’nin çoğunlukta olduğu mahallelerde Özel Proje Alanları ilân etti. Yani, emlak bedeli üzerinden arsayı alıyor, ‘ rayiç bedel üzerinden de satacağım’ diyor.”

Yücel Çelikbilek kızıyor

‘Deftardarlıktan emlak değeri üzerinden alıyorsunuz, peki neden rayiç bedel üzerinden satıyorsunuz?’ diye sorduğumuzda, Başkan (Yücel Çelikbilek) kızıyor ve ‘birileri sağda solda konuşuyor’ diyor. Ben konuşmaya da devam edeceğim. Başkan bir de şuna çok kızıyor: ‘ 2B, siyasi konu olmamalıymış! 2B’yi siyasete karıştırmamamız gerekiyormuş!’”

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e: “ Başkan, biz neyi konuşacağız?”

“ Ben de buradan Başkan’a şunu soruyorum: Beykoz’da 180 bine yakın seçmen var. Bunun 100 bininin üzerinde ise mülkiyet ve imar sorunu var. Başkan, biz neyi konuşacağız? Sonuna kadar konuşacağım sayın Başkan! Her mahallede, her şekilde de bunları anlatmaya devam edeceğim.”

Senin niyetin iyi değil!

Düzgün, “ Sayın Başkan, sen bizi sonuna kadar konuşturacaksın; çünkü senin niyetin iyi değil; senin, vatandaşın tapusunu vermek gibi bir derdin yok. O yüzden de ben hiç üşünmeden, toplumsal muhalefeti geliştirmek adına, mahallelerde tek tek anlatacağım” dedi.

16 milyarlık gelirin 4 milyarı Beykoz’dan

Hükümetin, 2B’de ülke genelinde 16 milyar dolarlık bir gelir beklediğini belirten Aydın Düzgün, bu gelirin 4 milyar dolarının ise Beykoz’dan elde edileceğini kaydetti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN DEVRALINAN YERLER KONUSU

Yücel Çelikbilek devir almakla iyi yaptı ama…

Aydın Düzgün, bilgilendirmesinin devamında ise Büyükşehir Belediyesi’nden devralınan araziler konusuna değindi. Çiğdem Mahallesi’nde bu şekilde 216 bin m2 yer devralındığını ve bu yerlerin tapusunun Beykoz Belediyesi tarafından alındığını ifade eden Düzgün, şunları söyledi: “ Bu, ciddi bir rakam. Burada yaklaşık 700’e yakın parsel var. Yücel Çelikbilek bunu almak ile iyi yaptı ama geçtiğimiz günlerde Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, bir açıklama yaptı ve ‘biz bunları emlak bedeli üzerinden aldık, 2886 sayılı İhale Yasası’na göre, emlak bedeli üzerinden satacağız’ dedi. Bu ne demektir? Rayiç bedel belirlenecek demektir. Belediye Başkanı bu yerleri vatandaşa ihale ile verecek. Kaça verecek, belli değil.”

Kimin malını kime satıyorsun?

Belediye Başkanı’nın söz konusu bu yerler ile ilgili olarak yaptığı bir açıklamada, bu satıştan  “ çok ciddi bir gelir elde edeceklerini” belirterek, ‘ 10 yıllık gelirimizi elde edeceğiz ve bu parayla da on bine yakın bina yapacağım’ dediğini hatırlatan Aydın Düzgün, Çelikbilek’e, “ kimin malını kimse satıyorsun?” diye sordu.

HAZİNE ÜZERİNDEKİ YERLER KONUSU

10 senede bir metrekare yer alamadılar!

Aydın Düzgün, konuşmasının devamında ise Hazine arazilerine değindi. Düzgün, Ak Partili Beykoz Belediyesi’nin 10 yıldır iktidar olmasına rağmen, “ bir tane arsa devralmamış olmasını” eleştirdi. 

Belediye Başkanlığı’nın bu işten sürekli olarak “sıyırmaya çalıştığını” savunan tapu ve kadastro mühendisi Düzgün, “ Hükümet sende, Büyükşehir sende, Beykoz sende” dedi ve “ bu hususta on sene içerisinde – son derece beceriksizce- bir metrekare yer alamadılar ve kimseye de bir metrekare tapu veremediler” eleştirisini yaptı.

PLANLAR KONUSU

Plan, mülkiyet kadar önemli

Mülkiyeti ve tapusu alınan yerler üzerinde bir şeyler yapabilmek için ise imar konusunun gündeme geldiğine ve bu hususun çok önemli olduğuna vurgu yapan Aydın Düzgün, “ işte imar planı dediğimiz şey bu. Plan, mülkiyet kadar önemli bir şey” dedi ve plansız bir yerde mülkiyete sahip olunsa bile, birçok sorun yaşanacağını belirtti.

Planlar konusunda kimse bilgilendirilmiyor

Sözlerinin devamında, Beykoz Belediyesi’ni yapılan planlardan kimseyi haberdar etmemek ile suçlayan Düzgün, “ 3-4 kişi bir odaya kapanıyor; ‘o planlar nedir?’ diye sorduğumuzda ise, ‘ çalışıyoruz, bakıyoruz, ediyoruz’ diyorlar! Böyle bir şey yok! Bir mahallenin planlaması yapılırken, o mahallenin ileri gelenlerine mutlaka sorulması lâzım” dedi.

Planlar konusunda kimse bilgilendirilmiyor

Aydın Düzgün, sahip oldukları yerlerin okul alanı mı, yeşil alan mı yoksa konut alanı mı olduğu hususunda vatandaşların bilgisi olmadığını ifade ederek, “ hiç kimse hiçbir şekilde bilgilendirilmiyor” eleştirisini yaptı.

Sulukule’de olduğu gibi size bir tane daire verirler; yürü!

Konuşmasında, “ kentsel dönüşüm”e de değinen Düzgün, salonda bulunan vatandaşlara, “kentsel dönüşüm çok tehlikeli bir kelime; aman bu kelimeden uzak durun” şeklinde seslenerek, yerinde dönüşümü şu sözler ile savundu: “ Sizi kentsel dönüşüm kelimesiyle kandırmaya çalışabilirler. Kentsel dönüşümde, aynı Sulukule’de olduğu gibi, Okmeydanı’nda olduğu gibi, size Samandıra’dan, Sarıgazi’den bir tane ev verir, ‘ bir senede ödeyin!’ der. Enkaz bedelini al, yürü! Bu işin püf noktası ‘ yerinde dönüşüm.’ Yani insanların barındıkları yerde dönüşüm yapmak.”

2014 yerel seçimde CHP iktidar olur ise…

2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde CHP iktidar olduğu takdirde, Tokatköy’den Yenimahalle’ye kadar Beykoz’un bir şantiye haline geleceğine inandığını kaydeden Düzgün, ancak vatandaşın bunu kendi isteğiyle ya kendisinin yapacağını ya da bir müteahide yaptıracağını belirtti.

Çukuralan’ı Belediye Başkanı’nın kursağında bırakacağım!

Çubuklu Kiremitdere Çukuralan’da Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen yerler konusuna da değinen Aydın Düzgün, “ basının huzurunda” Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e şu sözler ile seslendi: “ Çukuralan’ı Belediye Başkanı’nın kursağında bırakacağım, o satışı iptal ettireceğim, o satışı yaptırmayacağım. Onu o kötü emeline ulaştırmayacağım; insanları yerlerinden kovamayacak.”

Öfkeli vatandaşların eylem talebi

Aydın Düzgün, vatandaşları bilgilendirmesinin sonrasında ise, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Bu bölümde, bazı vatandaşların, bu tür toplantıların kapalı salonlarında yapılmasını eleştirerek,  daha geniş alanlarda yapılması hususunu dile getirdikleri; sorunların farkında olduklarını, ancak birlik olma ve eyleme geçme yönünde çözüm önerisi istediklerini kaydeden bir kısım vatandaşın ise öfkelendikleri ve Antalya’daki tarım işçileri örneğini öne sürerek, Belediye önünde veya Beykoz Çayırı’nda pankartlar eşliğinde eylem yapmayı önerdikleri  görüldü.

Çözüm önerileri

Aydın Düzgün, Çiğdem Mahallesi bilgilendirmesinde çözüm önerileri ile ilgili olarak şunları söyledi: “ Planlara olabildiği kadar müdahil olacağız. Sizin bu konularda bilgi sahibi olmanız ve bunların gizli gizli yapılmalarına mani olmanız lâzım. Muhtarınız ile birlikte Başkan’a gidin ve bu planları görmek istediğinizi söyleyin. ‘ Benim evim nerede? Ben buraya nasıl imar alabileceğim?’ diye sorun.

2B ile ilgili olarak ise, vatandaşlara bu yerleri almaları tavsiyesinde bulunan Düzgün, “ çünkü bu yasa hain bir yasa; almadığın takdirde direkt Hazine’ye kalıyor, dava açamıyorsun. Karşı gelemiyorsun, hakkın yok!” dedi.

Haber: Arzu Başlantı

Aydın Düzgün, bilgilendirmelerine devam ediyor
Bizi Takip Edin