Ayşe Özkan: Tahammül

Tahammül: (insan için) olumsuz, zor, kötü, güç durumlara dayanabilme gücü, dayanma, kaldırma, katlanma demek. Günümüz şartlarında gerek...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tahammül: (insan için) olumsuz, zor, kötü, güç durumlara dayanabilme gücü, dayanma, kaldırma, katlanma demek. Günümüz şartlarında gerek yaşam şartlarının zorlaşması, gerek insanların bu zorluklarla nasıl baş edeceklerini bilememelerinden mütevellit, insanların en çok zorlandığı konuların başında geliyor tahammül.

Öyle ki; aynı evin içinde yaşayan insanlar birbirine tahammül edemiyor, sokakta insanlar birbirine tahammül edemiyor, okulda öğretmen öğrencilerine, iş yerlerinde çalışanlar birbirine. Genci, yaşlısı, çocuğu, kadını, erkeği… Kısacası insanın olduğu her yerde, bu durumu hepimiz gözlemliyoruz… Sanki bir tahammül edememe sarmalının içine düştük, dolandıkça dolanıyoruz. Durum öyle bir hâl aldı ki; istek bir şarkıyı bilmediği için canice öldürülen şarkıcının haberini bile izledik ve gayet normal bir şekilde yolumuza devam ettik. Her geçen gün birbirinden çirkin olaylaraysa ‘ŞAŞIRMADAN’ şahit oluyoruz.

Demem o ki; bu sorun çoktan kontrolden çıktı ve artık ipin ucu kaçtı. Kişisel sorunlardan ziyade, toplumsal ciddi sorunlara gebe bir tahammülsüzlüğün içindeyiz ve toplum olarak bu sıkıntının farkındayız. Bu sarmalın kırılması artık bireysel iyileştirmelerle düzelecek boyutlar da değil. Toplumu yöneten yöneticilerin ciddi yaptırımlar uygulayarak; insanların güvenliklerini sağlaması ve huzur ortamı oluşturması gerekiyor.

Bu sorun önümüzde patlamasına ramak kalmış olan bir yanardağ gibi duruyor. Ya güvenlik önlemleri alıp kurtulacağız ya da gazabının altında ezileceğiz.

 

Ayşe Özkan: Tahammül
Bizi Takip Edin