Balıkçılık sezonu Poyrazköy'den start aldı!

2012-2013 balıkçılık sezonu, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla Beykoz Poyrazköy’den start aldı.

2012-2013 balıkçılık sezonu, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla Poyrazköy’den s

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2012-2013 balıkçılık sezonu, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla Beykoz Poyrazköy’den start aldı.

2012-2013 balıkçılık sezonu, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımıyla Poyrazköy’den start aldı.

Açılışa, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, İstanbul l Başkanı Aziz Babuşçu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kaymakam Aydın Ergün, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Torun, Hanefi Dilmaç, Poyrazköy Örnek Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Davud Burhan Toker, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, ilçe teşkilatı, AK Partili Belediye Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.

Balıkçılar adına kooperatif Başkanı Toker konuştu

2012-2013 Balıkçılık sezonu, Beykozlu hafız Mehmet Bilir’in Kuran tilaveti ile başladı.

Bilir’in ardından ise, Poyrazköy Örnek Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Davud Burhan Toker tarafından açılış konuşması yapıldı.

Toker, sözlerine “avcılık sezonunun açılışının, balıkçıların bayramı sayıldığını”  belirterek ve misafirlerini selamlayarak başladı.

Hükümetimiz Türk balıkçılığının yanındadır

Kooperatif Başkanı Toker, şunları söyledi: “ Bugün, Beykoz Poyrazköy Balıkçı Barınağı’nda ülkemiz balıkçısı ve sektör ilgilileri için tarihi bir gün yaşanmaktadır. Çünkü ilk kez 60 yıl sonra, 61. hükümetimiz Türkiye balıkçısının yanında yer alarak, bir avcılık sezonu açılışı gerçekleştirmektedir. Bu duruş, ülkemiz balıkçılığı olarak yıllardır özlemini çektiğimiz bir ilgi ve destektir. Bu tarihi destek ve ilgi için başta saygıdeğer Başbakanımız olmak üzere, tüm yetkililerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

704 bin ton balık

Konuşmasının devamında, balıkçılığın, ülkenin “bacasız sanayisi” olduğunu ifade eden Toker, “ balıkçılığımızın dünden bugüne olan serüveninde çok büyük gelişmeler yaşanmıştır. 1930 yılında ülkemiz toplam balık miktarı 25- 30 bin ton iken, bugün 2011 değerlerine göre, 703 bin 545 tondur” dedi.

17 bin ruhsatlı balıkçı teknesi var

1971 yılında kurulan Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile balıkçılık sektörünün ivme kazandığını ifade eden Kooperatif Başkanı, 1983 yılına gelindiğinde bu Müdürlük’ün kapatılması ile birlikte ise, sektörde yönetim ve idare açısından sorunlar yaşandığını kaydetti.

Bugüne gelindiğinde,  denizlerimizde 17 bin 165 adet ruhsatlı balıkçılık teknesi ve 151 bin 612 ruhsatlı balıkçı bulunduğuna işaret eden Toker, “bu rakamlar küçük kıyı balıkçılığı olarak adlandırılan balıkçılığımızın endüstriyel dönüşümünün göstergesidir” dedi.

Başbakan’a teşekkür etti

2011 yılında Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı bünyesinde tekrar kurulan Su Ürünleri ve Balıkçılık Genel Müdürlüğü’nün, “hükümetin sektörün gelişmesine kayıtsız kalmadığının bir göstergesi olduğunu” da ifade eden Toker, şunları söyledi: “ Ülkemiz balıkçıları olarak, sorunlarımızı bizzat dinleme duyarlılığında ve nezaketinde bulunan sayın Başbakanımıza bir kez daha teşekkür ederiz.

Denizi bitirmeye çalışan canavarlar değiliz!

İlgili- ilgisiz herkesin balıkçılıktan söz ettiği, olumsuz beyan ve görüşlerde bulunmaya başladığı bu günlerde biz balıkçılar sadece en iyi bildiğimiz işi yapmaya çalıştık. Bizler, kimilerinin itham ettiği gibi, ‘denizi bitirmeye çalışan canavarlar’ değiliz. Biz, denizciyiz, balıkçıyız; en az balık kadar da denize sevdalıyız.”

Heyecanlı tepkilerimizi kabalık olarak algılamayın!

“ Ekmeğini yiyerek, hayat bulduğumuz deniz kaynaklarımızı korumak konusunda en duyarlı olanlar da yine biz balıkçılarız. Yeter ki, ilgililerimiz bizi de dikkate alıp sorunlarımızı dinlesinler.

Evet, biliyoruz; biraz sesimiz gür çıkmakta! Sorunlarımızı dile getirirken sizler kadar sükûnetli olamıyoruz. Bu da bizim balıkçılık alışkanlığımız, lütfen mâzur görün! Heyecanlı tepkilerimizi kabalık olarak algılamamanızı rica ediyoruz! Biz balıkçılar sadece dinlenilmek ve anlaşılmak istiyoruz.”

Bilim insanlarına seslendi

Sözlerinin devamında, bilim insanlarının balıkçıları doğru yönlendirmelerini istediğini kaydeden Toker, “ bilim insanlarının uygulamaya konulan yasakların mantıklı açıklamaları konusunda kendilerini bilgi ve belgeler ile aydınlatmalarını beklediklerini” de ifade etti.

Balıkçının aklına ve güvenine uymayan yasalar

Bilinmekte olan stoklar üzerinde her dört yılda bir yasaklama ve sınırlamalar getirildiğini kaydeden Kooperatif Başkanı, şunları söyledi: “ Biz yasalara saygılıyız ve sektörümüzün devamı için iyileştirici her uygulamanın ilk takipçisi ve uygulayıcısıyız. Yeter ki, bize bilimsel verilere dayanan, aklımıza ve gönlümüze yatan uygulamalar sunulsun. Balıkçının aklına ya da güvenine sinmeyen yasal uygulamalara lütfen tekrar dönüp bakınız. Orada muhakkak gözden kaçırılmış bilimsel bir gerçek vardır.”

Kötü olan tirol avcılığı değildi

Yıllarca tirol avcılığı yapan balıkçılara çok büyük ithamlarda bulunulduğunu da ifade eden Toker, “ kötü olan tirol avcılığı değildi. Kullanılan tirol ağı eski Akdeniz tipi tirol ağıydı. Artık dünya bunu kullanmıyordu. Bilim insanlarının teknolojileri takip ederek, yeni gelişmeleri bizlere ulaştırmalarını isterdik” dedi.

Balıkçılık politikaları oluşturulmasını talep etti

Düşünülenin tam aksine, denizlerdeki kaynakların bitmediğini, doğanın kendisini sürekli olarak yenilediğini ve balıkçılık sektörünün de hiçbir zaman bitmeyeceğini ifade eden Kooperatif Başkanı, hükümetin kısa, ota ve uzun vadeli balıkçılık politikaları oluşturmasını ve bu politikaları kararlılık ile uygulamasını istedi. Toker, balıkçılar olarak bu konuda üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduklarının da altını çizdi.  

Balıkçılık sektörü bitti diyenlere verilecek en büyük cevap…

Konuşmasını, 2011 yılına ait istatistiki veriler ile sonlandıran Kooperatif Başkanı, şunları söyledi: “ 2011 yılında su üretimi bir önceki yıla göre yüzde 7,73 artarak, 703 bin 545 ton olarak gerçekleşmiştir. Üretimin yüzde 61,44’ü kültür balıklarından değil, deniz ve doğa balıklarından elde edilmiştir. Avcılığı yapılan deniz ürünleri miktarı, bir önceki yıla göre yüzde 7,18 oranında artarak, 477 bin 658 ton olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan verilere göre, Türkiye ekonomisi 2012 yılı ilk döneminde bir önceki yıla göre sabit fiyatlar ile yüzde 3,2 büyüm kaydetmiştir. 2012 ilk çeyrekte cari fiyatlarla en fazla büyüyen faaliyet kolu, yüzde 38,8’lik büyüme ile balıkçılık olmuştur.

Bu değerler, balıkçılığımızın bittiği yönünde asılsız söylemler ile moral değerlerimizi düşürmeye yönelik eylemlerde bulunanlara verilebilecek en büyük cevaptır.”

Eksiklikleri saydı

AB’ne ihraç edilen tek hayvansal ürünün balık olduğu hatırlatmasında da bulunan Kooperatif Başkanı, ülkenin gerçek bir balıkçılık politikası oluşturulması gerektiğini belirtti ve “üç tarafı denizler ile çevrili bir hazineyi değerlendirmek için geç kalınmadı mı sizce?” diye sordu. Türkiye’de bir Denizcilik ve Su Ürünleri Bakanlığı’nın olmadığına işaret eden Kooperatif Başkanı, “ tek bir tane su ürünleri üniversitemiz yok; buna rağmen sektör gelişiyor ve büyüyor. Daha fazlası için yapılacak çok fazla şey olduğunu düşünüyoruz” dedi.

24 metrelik derinlik yasağını eleştirdi

Denizlerde avlanma ile ilgili olarak getirilen 24 metre derinlik yasağının AB’nin Akdeniz ülkeleri için yaptığı biz düzenleme çerçevesinde alındığını söyleyen Toker, “ Hırvatistan’ın karasularının özelliğinin farklı olduğu gerekçesiyle bu kararı veto ettiğini biliyoruz. Peki biz neden kendi karasularımızın uygun olup olmadığını bilimsel gerçekler ile ortaya koymadan bu kararı uygulamak zorunda kalıyoruz?” diye sordu ve bu kararın tüm bilim insanlarınca tekrar gözden geçirilmesini talep ettiklerini belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in konuşması

Yüz binlerce insanın geçim kaynağı: Balıkçılık

Poyrazköy Örnek Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Davud Burhan Toker’in ardından ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker söz aldı.

Mehdi Eker, konuşmasının başında yeni balıkçılık av sezonunun tüm balıkçılara “rast gelmesi” temennisinde bulundu.

Türkiye’de ticari ruhsatlı 88 bin, amatör ruhsatlı 63 bin olmak üzere toplam 150 bin civarında insanın balıkçılık ile uğraştığı bilgisini aktaran Bakan Mehdi Eker, denizlerde de 20 bin civarında tekne bulunduğunu belirtti.

AK Parti hükümetinin denizlerdeki avcılık ile ilgili baskıyı azaltarak, üretim ihtiyacını “yetiştiricilikten” temin etmeye yönelik faaliyetlerde bulunduğunu kaydeden bakan Eker, Türkiye’de 2 bin 44 civarında balıkçılık tesisi bulunduğunu söyledi ve “ bu sektör, üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizde yüz binlerce vatandaşın hem geçim, hem de besin kaynağıdır” dedi.

Atılmamış olan adımları atıyoruz!

Balıkçılık sektöründe faaliyet gösterenlerin daha müreffeh bir hayat sürmeleri ve daha verimli çalışmaları için hükümet olarak destek verdiklerini kaydeden Eker, “bizden önceki dönemlerde atılmamış olan adımları atıyoruz” açıklamasını yaptı.

En yüksek pay su ürünlerinin!

Türkiye’nin 2011 yılında yüzde 8,8’lik bir büyüme hızı gerçekleştirerek, dünya ikincisi olduğunu kaydeden Bakan Eker, su ürünleri sektörünün de yüzde 20 oranında büyüdüğünü belirtti. Eker, söz konusu bu büyüme rakamı içerisinde su ürünleri sektörünün en yüksek paya sahip alt sektör olduğuna işaret etti.

180 milyon TL kaynak aktarıldı

Hükümetin, balıkçılık üretimi ile uğraşanlar için yeni destek sistemleri getirdiğini belirten Bakan Eker, denizlerde ve iç sularda balık yetiştiriciliği yapanlara 180 milyon TL kaynak aktardıklarını ifade etti.

ÖTV’siz yakıt desteği

ÖTV’siz yakıt uygulamasının da hükümetleri döneminde başlatıldığını belirten Tarım, Orman ve Hayvancılık Bakanı, “bugüne kadar balıkçıya ödediğimiz ÖTV’siz mazot miktarının tutarı, 755 milyon TL’dir. Bizden önce böyle bir destek yoktu” dedi.

Balık yetiştirmeden olmaz!

Yetiştiricilikte 61 bin ton olan üretim miktarını 189 bin tona çıkardıklarını kaydeden Bakan Eker, “Türkiye’de artan balık talebinin tamamını avcılık yoluyla karşılamaya kalkarsak, sıkıntıyla karşı karşıya kalırız” diyerek, balık yetiştiriciliğinin önemine işaret etti ve buna kanıt oluşturmak üzere de, “ çünkü tekne başına düşen balık avı miktarı sürekli olarak düşüyor” açıklamasını yaptı.

Tüm kararlarımızda sizlere danışıyoruz

Bilim insanlarından rapor almadan, üniversiteler ile ve balıkçılar ile görüşmeden ve onların tavsiyelerini almadan hiçbir karar almadıklarını belirten Eker, “çünkü bu sektör bizim olduğu kadar sizindir. Biz eğer Türkiye denizlerinde balıkları koruyacak isek, bu kararlar hepimiz için, bütün milletimiz için, bütün balıkçılarımız için alınması gereken kararlardır; onun için birlikte alacağız” dedi.

Kredi faizleri düşürüldü

Balıkçılık sektöründe çalışanların aldıkları kredilerin faizleri yüzde 59 iken, bunu yüzde 5’lere düşürdüklerini belirten Mehdi Eker, “ 2011 yılı içerisinde balıkçımızın kullandığı kredi miktarı 234 milyon TL. Bu çok önemli, bunu da biz sübvanse ediyoruz” dedi.

Balıkçı teknelerine büyüklüklerine göre yardım

Balıkçı teknelerine tekne büyüklüğüne göre ödeme yaptıklarını da kaydeden Eker, şunları söyledi: “ Hükümet olarak biz bu işe bu sene 30 milyon TL para ayırdık. Onlara bu şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Bakanlık balık üretip iç sulara salıyor

Bakanlık olarak 54 milyon sazan balığı üreterek, bunları iç sulara bıraktıklarını ifade eden Eker,  “nesli tehlikede olan türlerden 10 bin adet mersin balığı ile 50 bin kalkan balığını da yetiştirmek suretiyle denizlere bıraktıkları” bilgisini verdi.

Avrupalılar’ın yediği dört balıktan biri Türkiye’den!

Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı (FAO)’nın verilerine göre, dünyada su ürünleri yetiştiriciliğinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen üçüncü ülke olduğunu belirten Bakan, “ AB ülkeleri arasında Türkiye, yetiştiricilik bakımından beşinci sıradadır. 2011 yılında su ürünleri ihracatımız da 26 bin tondan, 67 bin tona çıkmıştır. Bunlar çok önemli. Bugün AB ülkelerinin başkentlerinde lokantalarda tüketilen her üç veya dört balıktan birisi Türkiye’den gidiyor; özellikle yetiştiricilik ile ilgili. Türkiye geçen sene 395 milyon tutarında su ürünü ihracatı gerçekleştirdi” dedi.

Hükümet hep yanınızda ve olmaya da devam edecek

AK Parti hükümeti olarak balıkçıların hep yanında olduklarını ve bundan sonra da olmaya devam edeceklerini belirten Bakan Mehdi Eker, krediler, destekler ve gerekli düzenlemeler ile balıkçılar ile birlikte olacaklarını ve kararlarını gözden geçireceklerini söyledi.

Türkiye’de yeterince bilim insanı çıkıyor

Türkiye’de 19 tane Su Ürünleri Fakültesi bulunduğunu ifade eden Bakan,    “ buralardan da yeterince bilim insanı çıkıyor. Bu sektör büyüdükçe hizmetler de çeşit olarak artacak; Genel Müdürlüğümüz de daha iyi hizmetler üretecek ve Türkiye balıkçılığını daha iyi bir noktaya getireceğiz” dedi.

Hafta başında 24 metre derinlik yasağı konusunu görüşecekler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, balıkçılara avlanma yasağı getiren “ 24 metre derinlik uygulaması” ile ilgili olarak ise önümüzdeki Pazartesi günü balıkçılar ile bir araya gelerek, görüşecekleri bilgisini de verdi.

Haber: Arzu Başlantı

Balıkçılık sezonu Poyrazköy'den start aldı!
Bizi Takip Edin