Başkan Çelikbilek hem eleştirdi hem bilgilendirdi

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yerel basın mensupları ile bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yerel basın mensupları ile mutad olarak gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısını 30 Ağustos tarihinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yerel basın mensupları ile bir bilgilendirme toplantısı yaptı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yerel basın mensupları ile mutad olarak gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısını 30 Ağustos tarihinde gerçekleştirdi. Kendisine Belediye Başkan Yardımcıları Metin Torun, av. Yüksel Baki, Hanefi Dilmaç, Nevzat Oral ve Nevin Çalışkan’ın eşlik ettiği Belediye Başkanı, basında kendisi ile ilgili olarak kullanılan bazı ifadeleri ve CHP Beykoz İlçe teşkilatının son eylem ve söylemlerini sert bir dille eleştirdi.

Hizmet, proje ve gündemi değerlendirmek amacıyla ilçedeki basın mensupları, genel yayın yönetmenleri, köşe yazarları ve muhabirler ile bir araya gelen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilkin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Beytaş Teras Kafe’de basın mensuplarını kahvaltıda ağırladı. Kahvaltının ardından ise toplantının gerçekleştirileceği Muhammed Talha Dinleyici Konferans Salonu’na geçildi.

Belediye Başkanı’nı özellikle kızdıran konu başlıkları

Sabah saat 10: 30’da başlayan ve yaklaşık üç saat süren toplantı sırasında Başkan Çelikbilek’in özellikle üzerinde durduğu ve sert bir dille eleştirdiği konular arasında son Kastamonu gezisine yönelik CHP eleştirileri, yerel basında kendisine “Hacı Ağabey” şeklinde hitap edilmesi, “Beykoz satılıyor” şeklindeki söylemler oldu. Başkan’ın eleştiride bulunduğu bir diğer konu ise Paşabahçe Spor Kulübü lokalinde içki içilmesi ile ilgiliydi.

Slayt sunumundaki özen dikkat çekti!

Belediye Başkanlığı’nın, basın toplantısında özellikle dile getirmek istediği projeler ve yerel basın mensupları tarafından sorulacağını düşündüğü konular ile ilgili olarak özenli bir slayt hazırladığı gözlendi.

Slayt, “ İBB’den Devralınan, İBB’ye Devredilen Parseller ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden Kiralanan Taşınmazlar”, “ Şahin Köktürk Spor Salonu”, “Beykoz Belediyesi Yönetici ve Çalışanları Hakkında Açılan Davalar ile Yapılan Suç Duyuruları”, “ CHP Meclis Üyelerinin vermiş Oldukları Şikâyet Dilekçeleri” gibi çeşitli başlıklardan oluşuyordu.

Belediye Başkanlığı, araziler ile ilgili konularda slayta ilgili haritaları eklemeyi de ihmal etmemişti.

Konuşmasında yukarıda belirtilen genel başlıkları detaylandıran Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e sunumunda yardımcı olmak üzere Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki ve Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Aydın’ın toplantıyı sahne üzerindeki ayrı bir masadan takip ettikleri görüldü.

Çelikbilek: Toplumun bilgilendirilmesi gereken konular var

Konuşmasının başında, yerel basın mensupları ile en son üç ay önce bir araya geldiklerini ifade eden Belediye Başkanı, “ o günden bu güne gelişmeler ve toplumun bilgilendirilmesi gereken konular var” dedi ve toplantının 30 Ağustos Zafer Bayramı’na denk gelmesi dolayısıyla katılımcıların Zafer Bayramı’nı kutladı. Çelikbilek, “ 30 Ağustos 1922 çok önemli bir gündü; milletin kader savaşı idi ve bugün de o zaferin sonucu olarak millet olarak ayakta kalmanın güzelliğini yaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

Her şeyi çok önemser isek, iş yapamayız!

“ Benim çok önemsemediğim ama belki kamuoyunun merak ettiği bazı konular var. Bununla ilgili de bilgiler vereceğim size. Çünkü biz her şeyi çok önemser isek, iş yapma şansımız kalmaz. Söz, ağızdan çıktıktan sonra sıkıntı oluyor”  diyen Belediye Başkanı, bazı konularla ilgili serzenişte bulunabileceğinin sinyalini ise baştan şu sözler ile verdi: “ Serzenişte bulunmamaya çalışacağım; ancak ne kadar dikkat etsek de, söz kaçar ise, artık kusura bakmayın diyeceğiz!”

Sözlerinin devamında, “ Biz hiçbir zaman size Belediye olarak bilgi vermekten imtina etmedik” diyen Belediye Başkanı, daha sonra slayt sunumunun takdimine geçti.

Şahinkaya Projesi (Beykoz Arena)

İnsanlar akledebilseler, bu olayı günlerce alkışlarlar!

Belediye Başkanı bilgilendirmesine, “ Şahinkaya Projesi” veya kamuoyunda anılan adıyla “ Beykoz Arena”   ile başladı. Çelikbilek, şunları söyledi: “ Bu proje bizim rüyamızdı. Bu arsanın spor alanı olmasının tescilini yaptırdık. Bunun projesini ciddi bir kuruluşa verdik ve parasını Belediye olarak biz ödüyoruz. Bu, bölgeye spor alanında yapılan çok ciddi bir yatırımdır. Şahinkaya’da 50 dönüm arsanın bir daha geri dönmemek üzere İstanbul İl Gençlik Spor Müdürlüğü’ne devrini sağladık. Şu anda hiçbir şey yapmasam, bu alanın sadece spor için tescil edilmesi bile ciddi bir başarıdır çünkü Beykoz’da yer almak, sahiplenmek kolay değil. Bu, müthiş bir olay! İnsanlar biraz düşünebilseler, akledebilseler, eminim ki bu olayı günlerce alkışlarlar. Bu, Beykoz için çok ciddi bir olay.”

Anadolu yakasının tek atlama kulesi Beykoz’da olacak

Konuşmasının devamında Şahinkaya Projesi hakkında detay bilgiler aktaran Yücel Çelikbilek, Proje’nin içinde yer alan 10 bin kişilik stadyumun olimpik yüzme havuzu ve atlama kulesine sahip olacağını belirtti ve atlama kulesinin Anadolu yakasında tek olacağının altını çizdi.

50 milyonluk proje

Çelikbilek, İl Özel İdaresi tarafından Belediye olarak hazırlattıkları proje doğrultusunda 2013 Yatırım Programı’na alınacağını belirttiği Şahinkaya Projesi’nin, Beykoz’u üç sene içerisinde 50 milyon TL’lik bir yatırıma kavuşturacağını açıkladı.

Şike olayı Beykoz’u etkiledi

Belediye Başkanı, Şike olayının, Futbol Federasyonu ile Beykoz Stadı’nın yapımında gerçekleşecek işbirliğini etkilediğini ifade ederek, “ İl Özel İdaresi’ne hiç gitmeden yapacağımız stadyum projemiz akil kaldı. Ama en azından kapalı spor salonunu onlara yaptırma durumumuz olacak” dedi.

Kısa zamanda yapılacak hizmetler

Asfalt ihalesini İSFALT kazandı

Asfalt ihalesini İSFALT’ın kazandığı bilgisini de veren Belediye Başkanı, ancak rakip firmaların söz konusu ihaleye itirazları dolayısıyla 3 aylık bir kaybın meydana geldiğini belirterek, “önümüzdeki haftadan itibaren ilk etapta 40 bin ton asfaltlama yapılacağı” bilgisini verdi.

40 sokağın merdivenleri yenilenecek

Çelikbilek’in verdiği bilgiler arasında Beykoz’daki 40 sokağın merdivenlerinin yenilenmekte olduğu hususu da bulunuyor.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi de yenilenecek

Çelikbilek, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nin ihalesinin sonuçlandığını ve merkezin yenileneceğini de ifade etti.

Vakıfbank dışındaki tüm alanı boşaltacağız

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi içinde bulunan kiracılar konusuna da değinen Belediye Başkanı, Vakıfbank dışındaki bütün alanları boşaltacakları ve bu yerin tam bir kültür merkezi hâline getirileceğini söyledi. Çelikbilek, burada bir “Çocuk Kütüphanesi” kurmayı düşündüklerini belirtti.

Kahveleri tembel yeri olmaktan çıkaracağız

Konuşmasına, Beykoz’da 300 civarında kahvehane bulunduğunu ifade ederek devam eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, şunları söyledi:“ Beykoz’daki kahvehanelerimizin yaşanabilir ve özellikle hanımların ve çocukların gideceği mekânlar olmasını sağlamaya çalışıyoruz. “Yeşil kahve” diye bir uygulama geliştiriyoruz. Bu kahvelerimizden kim kütüphane isterse, bu kütüphaneyi biz bedava yapacağız. Kim kitap isterse, bütün kahvelerin kitaplarını vereceğiz. Yeter ki kahveleri birer okuma salonu hâline getirsinler. Buraları, tembel yeri olmaktan, vaktini öldüren insanların mekânı olmaktan kurtarmayı arzu ediyoruz. Kahvehaneler ömrü harcama yeri değil. Maalesef Türkiye’mizde ve özellikle bizim Beykoz’umuzda, buralar tam bir tembelhane yeridir.”

Yerel basından rica…

Yerel basın mensuplarından bu konuyla birlikte sigara hususunu gündeme getirmeleri talebinde de bulunan Belediye Başkanı, “ bu konunun üzerinde durun; eğer bizim Belediye olarak bu konudaki uygulamalarımız az ise, bununla ilgili yazı yazın Allah aşkına! Bunlar ile ilgili yazın! ‘ Toplumun sağlığıyla ilgili bu alanlara müdahale etmiyorsunuz’ diye bizi ikaz edin! Yazın ki, biz de gereğini yapalım! Sigara içenler hayatlarına kast ediyorlar!” dedi.

Büyükşehir’e devredilen / devralınan arsalar

Aklı olmayanlar dedikodu yaparlar!

Belediye Başkanı, bilgilendirmesinin devamında, Büyükşehir’den devralınan arsalar ile ilgili olarak, şu bilgiyi aktardı:  “Arsaların tamamını 40 trilyon TL’ye Büyükşehir’den aldık. Ama satarken tabii, o kadar ucuz satmayacağız. Vatandaşı memnun eden bir tarzda satacağız. Bu, akıllı bir ticarettir, bunu ancak akıllı insanlar yapar, akıllı olmayanların bunu yapma şansı yoktur. Aklı olmayanlar dedikodu yaparlar.

Kimse, ‘Başkan Beykoz’un arsalarını heba etti’ diyemez!

Burada kimse, ‘ Beykoz Belediye Başkanı Beykoz Belediyesi’nin arsalarını sattı, heba etti’ diyemez.”

Biz, öyle bir hainlik yaptık ki!

Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen araziler ile ilgili eleştirileri, “ Biz Beykoz’un müthiş birikimi olan yerlerini Beykoz’a devrettik, öyle bir hainlik yaptık ki Beykoz’a biz; aklınıza gelmez! Öyle bir yanlış yaptık biz!” şeklindeki sözleri ile hicveden Çelikbilek, “ Güler misiniz, ağlar mısınız siz, buna siz karar verin” dedi ve bu yerleri slayt üzerinde göstererek,  buraların elden çıkarılmasının Beykoz’un yararına olduğunu savundu.

Bütün ağababaları CHP’den!

Kiremitdere Akaryakıt istasyonunu üç kere ihaleye çıkarmış olmalarına rağmen, kimsenin bu ihaleye girmediği hatırlatmasında bulunan Belediye Başkanı, CHP’nin ‘burayı satıyorsunuz” şeklindeki tepkisine de değini: “ Müşteri bulun getirin, bütün zenginler sizden! ACARLAR sizden, Göksu Evleri sizden, Beykoz Konakları’nın bütün ağa babaları sizden! Söyleyin ağababalarınıza, gelsin alsınlar burayı; ucuza satıyoruz’ dedik. Fiyatı 18’e indirdik, kimse almadı. Fiyatı 15’e indirdiğimiz zaman Büyükşehir’le konuştuk ve burayı satmaya karar verdik.” Başkan Çelikbilek, tamamı ticaret alanı olmayan bu alanda, ancak 3 bin metrekarelik bir alanda ticaret inşası yapılabileceğini hatırlattı.

O adam Beykoz’un hainidir!

Çelikbilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “ 23’e, 18’e satamadığım ve 15’e satmak zorunda kalacağım arsayı 26 milyon 845 bin TL’ye sattım. Şimdi bunu yapan Belediye Başkanı’na eğer birisi derse ki, ‘sen Beykoz’u satıyorsun!’; eğer aklından eksikliği yok ise, o adam Beykoz’un hainidir. Böyle bir rakama satacağım ben burasını; siz kalkacaksınız Belediye Başkanı’nı yolsuzlukla suçlayacaksınız, öyle mi? Bunu yemez kimse ya, insan utanır ve bunu yazan adam eğer gazeteci ise bunu gördükten sonra Beykoz’da gezmemesini tavsiye ederim. Çok nezaketsiz yazı yazıyorlar; ayıp!”

Evinin adresini Beykoz halkından saklayanlardan sorsunlar!

Ben Beykoz’a nasıl hainlik yapabilirim? Burada yaşayan, çoluk çocuğunu burada yaşatacak olan, buradan gitmeyen biriyim. Biz, evinin adresi bilinmeyen belediye başkanlarından değiliz. Onlar Beykoz’un satılmasını veya eksikliğini, evinin adresini Beykoz halkından saklayanlardan sorsunlar, bize değil. Bunu bize yapmasınlar, hak kalır; öbür dünyada hesaplaşmak çok zordur.”

Anadoluhisarı’ndaki çocuk parkı konusu

CHP eleştirisi: Bu adamların tarih merakı nereden geldi?

 Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında Anadolu Hisarı’ndaki Çocuk Parkı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili olarak CHP’lilere şu sözler ile yüklendi: “ Geçenlerde bir önerge geldi, ‘ tarihi yerleri satıyorsunuz’ şeklinde. Tarih satılmaz ki, tarihi nasıl satacaksın? Tarih yerinde durur. Bu adamların bu tarihi merakı nereden geldi diye merak ettim. O tarihi yer dedikleri, Hisar’ın dibindeki çocuk parkı! O çocuk parkını yapan adamı bunu söyleyenler sevmezler zaten ki hiç! O kaleyi Yıldırım Beyazıt yapmıştı. Bu arkadaşların Yıldırım Beyazıt ile alakaları yok! Bunun karşısındaki yeri ise Fatih yaptı. Fatih bunların gözünde hep gericiydi, normal bir adam olarak hiç düşünmediler ki!”

İnsafsız olmak lâzım!

Çelikbilek, söz konusu çocuk parkının devrini şu sözler ile savundu: “ Bir yere gitmiyor ki bu! Burada duruyor. Ben buradan bedava para kazandım, kime? Beykoz halkına harcamak için. Tarih sattık diyorlar? Nasıl satıyorum tarihi? Üzerine inşaat yapma imkânım yok. Şeklini değiştirmeyeceğiz, ağaçların yeri değişmeyecek. Nasıl satmış oluyorsun bunu? Bunu demek için insafsız olmak lâzım.”

Paşabahçe Spor Kulübü 

Zıkkımın kökünü içsinler!

Vakıflar’ın Paşabahçe Stadı’nı Paşabahçe Spor Kulübü’nün elinden aldığını ancak Beykoz Belediyesi’nin devreye girerek, burayı kiraladığını ifade eden Yücel Çelikbilek,  şunları söyledi: “ Biz buranın kullanımını Paşabahçe Spor Kulübü’ne verdik. Ancak biz bu iyiliği bir şart ile yaptık” dedi ve Kulübe ilişkin olarak şu eleştiride bulundu: ‘Ben spor kulüplerinde oyun oynanmasına karşıyım.   Burada içki içilmesine karşıyım. Hele Vakıf arazisinde! En son bir bilgi aldım, içki içtiklerini söylediler burada. Zıkkımın kökünü içsinler! Başka yerde içsinler ama burada içmesinler!”

Yönetim kadrosu bir daha o kapıdan içeri giremez!

“ Ben parasını ödediğim yerde asla o melaneti yaptırmam. Ve bir daha rastlar isem, orasını Paşabahçe Spor Kulübü’nün elinden alacağımı bilin! Ben, Belediyemin kasasından para ödeyerek kiraladığı Vakıf arazisi üzerinde böyle bir pisliğin yapılmasına asla izin veremem. Bu neye mal olursa olsun. Ne diyecekler? ‘Başkanı seçmeyelim!’ Seçmezse seçmesinler, yapacak işim mi yok? Oy vermeyecek. Vermezsen verme, canın cehenneme, oy istemiyorum. Ama bu mekân ecdadın bıraktığı temiz alanlardır. Bu mekânlarda hem spor yapacaksınız, hem bu pisliği burada yapacaksınız; buna asla izin mümkün değil. Kendilerine ikaz yazımı yazıyorum. Bir daha işitirsem, Paşabahçe Spor Kulübü’nü oradan tahliye ederim. Orayı yine onlara veririm ama oranın yönetimi tamamen bize ait olur. Yönetim kadrosu bir daha o kulübün kapısından içeri giremez. Bizi kimse aptal yerine koymasın!”

Şahin Köktürk Spor Kompleksi

Yalvararak veriyorum!

Konuşmasında, Beykoz Belediye Meclisi’nde Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nin Büyükşehir’e devri ile ilgili olarak yapılan yorumlara da  değinen Belediye Başkanı, “ buranın ne yapımında, ne devrinde söz sahibi olduğunu” ifade ederek, buna rağmen bunun aksini ifade eder şekilde yapılmış olan haberleri de eleştirdi.

Belediye Başkanı, buraya yüzmeye gelen vatandaşların çevredeki binaların varlığı nedeniyle havuzun üstünün kapatılmasını istediklerini ancak Belediye olarak bunu yapmaya imkânları olmadığını belirtti. Çelikbilek, “ çünkü ben bazı şeylere para ayıramıyorum. Ayrıca, Boğaziçi ile uğraşmak benim için çok zor” açıklamasında bulundu.

Yücel Çelikbilek, spor kompleksi ile ilgili olarak, “ burasını Büyükşehir istemiyor benden, ben yalvararak veriyorum. Ancak benim insanım bunu anlamıyor. Benim buraya 7 milyon TL para harcamam lâzım. Bina 20 küsur yıllık bir bina olmuş. Gelip bakarsanız, çirkinlikler görürsünüz; sıvama ile kapama ile bu işler bitmiyor” dedi.

Büyükşehir buraya uzaydan adam getirmeyecek!

Büyükşehir’de devredildikten sonra buraya ne uzaydan birilerinin, ne Büyükşehir mensuplarının ne de Ümraniye, Sarıyer ya da Üsküdar’dan kişilerin geleceğini ifade eden Çelikbilek,  “Beykoz’un çocuklarına benim sunduğum imkânlardan daha iyi imkânlar sunacaklar. Daha ucuz ve kaliteli imkânlar ile bunlar bezenecekler” yorumunu yaptı.

Belediye Yönetici ve Çalışanları Hakkında Açılan Davalar ile Yapılan Suç Duyuruları Hakkında

CHP’ye “Dalton Kardeşler” eleştirisi

“ Beykoz’u idare etmek çok zordur. Ne adım atarsanız, arkadaşlarımızın iddiaları ile karşılaşırsınız” diyerek, Cumhuriyet Halk Partisi’ne işaret eden Belediye Başkanı, şu eleştiride bulundu: “ Halk size oy verdi de, biz engel mi olduk? Ama beceremiyorsanız, yapamıyorsanız, beceriksizliğinizi Beykoz’un her attığı adımı mahkemelere taşıyarak bir yere varamazsınız!”

Bölgenin başında iki belâ var

“Dalton Kardeşler” olarak adlandırdığı bazı CHP’li Belediye Meclisi üyelerinin kendisi ve Belediye çalışanlarından şikâyetçi olarak, mahkemeye başvurduklarını ifade eden Belediye Başkanı, “ Biz şeytan kovalamaktan iş yapmaya vakit bulamıyoruz. Bölgenin başında iki bela var. Biri bu takım, diğeri ise Cihangir Dönmez” dedi.

Nasıl yıkalım bu binaları?

Beykoz’un yüzde 85’inin kaçak olduğunu kaydeden Belediye Başkanı, şu açıklamayı yaptı: “ Hepinizin binası yıkılabilir şu anda. Ya imara aykırı bölümü vardır; Beykoz’da bulamazsınız sağlam bina. Beykoz’da iskânlı bina, ruhsata tam uygun yüzde 15 binamız yoktur bizim.  Cihangir Dönmez isimli vatandaşımız, tam 4 bin bina hakkında yıkım kararı aldırttı bize. Nasıl yıkalım bu binaları?”

Bu dilekçeler bir kazanç kapısı

Dönmez’in söz konusu şikâyet dilekçelerini “bir kazanç kapısı” olarak niteleyen Belediye Başkanı, “ Beykoz, bu dönem böyle bir ahlaksızlığı yaşama sansına erdi” yorumunda bulundu ve tüm bunların Beykoz’da hizmet yapmayı zorlaştırdığını söyledi.

2B konusu

2B rayiç bedelleri

Sözlerini, 2B ile ilgili olarak, “ yapılan rayiç bedel çalışması bizim şartlarımıza çok uygun değildi. Sitesinde bölgesinin ekonomik durumunu anlatan tek belediye başkanıyım. Bunu okusunlar diye koydum. Biz taşın altımıza elimizi soktuk, bu uğraşı verdik, sonucunun da hayırlı olacağına inanıyorum” şeklinde sürdüren Çelikbilek, “ Şu ana kadar rayiç değerler ile ilgili fiyatlar oraya çıkmadıysa, bu bizlerin yaptığı çalışmanın sonucudur” açıklamasını yaptı.

4 mahallenin akıbeti

2B Yasası’nda “ özel proje alanları” imkânının sunulmasına rağmen “ hiçbir Belediye Başkanı’nın bu talepte bulunmadığını” ifade eden Çelikbilek, kendilerinin ise Beykoz’un 9 mahallesi için bu talepte bulunduğunu hatırlattı.

Gümüşsuyu, İncirköy, Soğuksu ve Yenimahalle’nin 2B satış yetkisinin kendisine verilmesini isteyen TOKİ’nin bu talebine karşı, Belediye olarak ilgili kuruma bir mektup yazdıklarını ifade eden Belediye Başkanı, “talebimi ilettim, ümit ediyorum ki, o dört mahalleyi bize iletecekler” dedi.

TOKİ, AK Parti’nin oyunu patlattı!

“ TOKİ bu ülke için büyük nimettir, TOKİ’yi anlamamak büyük eksikliktir” yorumunda bulunan Yücel Çelikbilek, “nereden bu TOKİ düşmanlığı?” diye sorarak, şunları söyledi: “ TOKİ’nin her gittiği yerde AK Parti’nin oyu patladı. Çünkü TOKİ, insanlara tabutluk evler değil, tabut olmayacak mekânlar açtı. Samsun’da su basan yerler hariç. TOKİ, Türkiye’de yeni bir devrim yaptı. Bu siyasi bir oya dönüştü. Bu siyasi oy, AK Parti’yi yüzde 50’nin üzerlerine taşıdı neredeyse”.

Kastamonu gezisi

CHP’nin eleştirisini eleştirdi

Belediye Meclisi üyeleri ile yaptıkları son Kastamonu gezisine de değinen Belediye Başkanı, söz konusu gezinin CHP Beykoz İlçe Başkanı tarafından  eleştirildiği hatırlatmasında bulunarak, söz konusu gezinin tarihinin gerek AK Parti, gerekse CHP grubunca belirlendiğini ifade etti. Çelikbilek, “ CHP İlçe Başkanını da davet ettik; işleri olduğunu beyan ettiler. Biz gittik. Birileri bizlerin sanki buradan kaçıp gittiğini söylemişler. Belediye riyaseti nasıl kaçar ki? Kaç gün kaçacak?” diye sordu.

“CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın Ramazan Bayramı’ndaki tavrını halkın takdirine bırakıyorum” diyen Çelikbilek, bayramlaşma sırasında yaşanan gerginlik dolayısıyla CHP grubunun geziye dahil olmaktan vazgeçtiğini de hatırlattı.

Kastamonulular’a hakarettir

Gerçekleştirdikleri gezi ile Kastamonu insanını daha yakından tanımaya çalıştıklarına vurgu yapan Belediye Başkanı, “ bundan doğal ne var?” dedi.  Çelikbilek, CHP İlçe Başkanı Yılmaz ile ilgili olarak, “ eğer yazılanlar doğruysa bizim için ‘ Başkan oraya köçek oynatmaya gitti’ demiş!” Bunu bütün Kastamonulular’a hakaret kabul ederim. Köçek bir kültürdür. Bu ifade, şık bir ifade değil” açıklamasında bulundu ve “bu geziyi siyaset aleti yapmanın etik olmadığını” ifade etti.

Kreş konusu

Kültür Merkezi olacak

Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile alınan karar uyarınca kapatılmasına karar verilen “ Kreş ve Gündüz Bakım Evi” konusuna da değinen Belediye Başkanı, göreve geldiklerinde 80 olan çocuk sayısının ilkin 50’ye, sonra da 30’a düştüğünü hatırlatarak, kreşten yıllık maliyetinin çok altında gelir elde ettiklerini ifade etti.

Söz konusu kreşte, kendi memurları, dışarıdan gelen memurlar ve memur olmayanların çocukları için olmak üzere üç farklı fiyat uyguladıkları bilgisini de veren Belediye Başkanı, Sayıştay’ın bu farklı fiyat uygulamasını onaylamadığını belirtti. Çelikbilek, fiyatı tek olarak en aşağı düzeyde belirlemeleri hâlinde ise kendilerinin zarar edeceğinin altını çizdi.

Belediye Başkanı, 4+4+4’ün uygulanmaya başlamasıyla birlikte kreşteki öğrenci sayısının daha da azalacağını ifade ederek, “burayı birkaç aylığına Sağlık İşleri”nin kullanımına verdiklerini, fakat bu yeri Beykoz’la ilgili araştırmaların yapılacağı bir kültür merkezi hâline getireceklerini” belirtti.

Mutemet Olayı

Beykoz Belediyesi’de oratya çıkan zimmet olayına da değinen Çelikbilek, söz konusu olayda adı geçen Belediye görevlisinin yirmi yıldır Belediye’de çalıştığını, ancak bu kişinin kendisini son 1,5- 2 yılda bir yanlışlığa kaptırdığını ifade ederek, durumdan haberdar olur olmaz, savcılığa hemen suç duyurusunda bulunduğunu ve ilgili görevliyi açığa aldığını ifade etti. Belediye Başkanı, savcılık sonucu alınmadan ilgili kişinin emekliliğini vermediğini de belirtti. Belediye mensubu söz konusu çalışanın “ 18 sene hiç yanlışı olmamış bir insan olduğunu ve kendisini rencide etmek istemedikleri için konuyu basına duyurmadıklarını” belirten Çelikbilek, bunu, ilgilinin ailesini ve çevresini düşünerek yaptıklarını kaydetti.

Soru-cevap bölümünde soruları yanıtladı

Belediye Başkanı, yaptığı açıklamaların ardından ise soru- cevap bölümde yerel basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Haber: Arzu Başlantı

Başkan Çelikbilek hem eleştirdi hem bilgilendirdi
Bizi Takip Edin