Batumlular Havalisi, yöresel kültürlerini sergiledi

Beykoz Batumlular Havalisi Yardımlaşma ve Kültür Derneği, düzenledikleri etkinlikle Beykozlu gürcüleri bir araya getirdi.

Batumlular Havalisi Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç ve dernek üyeleri düzenledikleri etkinlikle tüm Beykozl

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Batumlular Havalisi Yardımlaşma ve Kültür Derneği, düzenledikleri etkinlikle Beykozlu gürcüleri bir araya getirdi.

Batumlular Havalisi Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç ve dernek üyeleri düzenledikleri etkinlikle tüm Beykozlu Batumluları Beytaş Restaurant’ de buluşturdu.

Etkinliğe oldukça ilgi büyüktü. Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İş adamı İsmet Acar, Meclis Üyesi Fatih Yılmaz ve Nevzat Oral, Gürcü Kültür Dernek Başkanı Fehmi Uzan, Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Mehmet Ergüner, Artvin Dernek Başkanı Savaş Şentürk, bazı mahalle muhtarları, dernek üyeleri ve yerel basın mensupları geceye katıldı. Yemek kültürünün tanıtıldığı gecede hazırlanan yöresel yemekler katılanlara ikram edildi.

Erdoğan: Birbirimizle kucaklaşalım!

Gecenin sunumunu Erdal Dalcı üstlenirken ilk konuşmayı Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan gerçekleştirdi. Erdoğan: “ Ne kadar birbirimizin kültürünü tanırsak, o kadar iyi yaşarız. Ve o kadar da iyi anlarız birbirimizi. Ülkemizin sıkıntıları bugünde bitmez, dünde bitmez. Önemli olan hep beraber  el ele verip sıkıntılara göğüs germek, birlik ve beraberliğimizin bozulmasını engellemek. Bu tür organizasyonlarda yer alarak birbirimizi daha iyi anlayalım ve birbirimizle kucaklaşalım” dedi.

Kılıç: Bu kültürün parçası olmaktan gurur duyuyoruz!

Erdoğan’ ın konuşmasından sözü devralan Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, dernek olarak yapmış oldukları etkinlikleri sundu ve sonrasında şunları ifade etti:“ Derneklerimizin kuruluş amaçlarından biri de kültüreldir. Geldikleri yörenin, gelenek ve göreneklerini yaşatmaktır. Bu amaçlara hizmet eden derneklerden birisiyiz. Beykoz’umuzun bir önemli özelliği de, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde göç alarak oluşturduğu kültürel zenginliktir. Bizlerde bu kültürün parçası olmaktan gurur duyuyoruz.” 

Acar: Bu toprağa ihanet eden babam olsa affetmem!

Geceye katılan en önemli isimlerden birisi de ünlü iş adamı İsmet Acar’dı. Acar:“ Her zaman önce vatan sonra anavatan sloganını söyleyerek söze başlarım. Gürcülerin ne şekilde nerelere dağıldıklarını çok iyi biliyorsunuz. Kültürümüzü yaşatmak için dernekleşmeniz, bir çatı altınızda olmanızda bende gurur duydum. Sadece kendimize değil, Beykoz’umuza da faydalı olmak için yanınızda olduğumu belirtmek isterim. Ben yurtdışında olduğum zamanda ‘ Nerelisin? ‘ diye sorduklarında, önce Türkiyeliyim diyorum. Nerede oturuyorsun? İstanbul’da. Oraya nerden geldin? derlerse, Artvin’den diyorum .Laz mısın, gürcü müsün? Gürcüyüm diye ifade ederim. Bu topraklarda büyüdük ve bu toprağa ihanet eden babam olsa affetmem” şeklinde konuştu.

Çelikbilek: Vatanınıza ve milletinize sahip çıkın!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, geceye ilişkin düşüncelerini şöyle belirtti: “ Bu ülkenin beraberliğine kim yardım etmişse Allah ondan razı olsun. Allah’ın adının ilk geçtiği yer Kars’tır. Karslı olmaktan da son derece gurur duyuyorum. Vatanınıza ve milletinize sahip çıkın. Geldiğiniz yeri asla unutmayın. Kültürünüzü yaşayın ve yaşatmaya devam edin” dedi.

Gürcü Dernek Başkanı Fehmi Uzan ise düşünceleri kısa bir şekilde dile getirdi: “ Bir derneği yaşatmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Birlikte birlik olarak bu etkinliklerimizi daha farklı yerlere taşıyabiliriz“ diyerek dernek olarak birlikte hareket etmek istediklerini belirtti.

Gece, Uğur Zuboğlu’ nun Artvin Bazgiret’ ten akordeon ve tulum tanıtımı yapmasıyla sona erdi.

Batumlular Havalisi, yöresel kültürlerini sergiledi
Bizi Takip Edin