İstiklal Şairimiz Mehmet Akif'e Beykoz'dan vefa

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 77. yıl dönümünde Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 77. yıl dönümünde Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı….

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 77. yıl dönümünde Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 77. yıl dönümünde Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı. Programda Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Mehmet Akif Ersoy Müzesi çalışmalarının hızlandırıldığını müjdeledi.

Beykoz Belediyesi tarafından Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma törenine Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Programda yazar Erdal Arslan, Mehmet Akif’in vatanseverliği, zorlu hayat mücadelesi, ailesi, davası ve edebi kişiliği hakkında bir konferans verdi.

Gecede bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Mehmet Akif bağımsızlığımızın simgelerinden, istiklal yıllarının çilekeş, cefakâr ve vatanperver şahsiyetlerinin başında gelmektedir. Hayatı yoksulluk ve acılarla geçmiş, fakat bir gün bile isyan etmemiş, istiklal ve istikbale olan inancını asla yitirmemiştir. Kurtuluş Savaşı’nın tükenmez kalemi, milletin yeniden doğuşunun işaret feneriydi. Yazdıklarının karşılığında maddi hiçbir beklentisinin olmaması onun ne kadar şahsiyetli olduğunu bizlere gösteriyor. Genç kuşaklarımızın tarihini ve Akif merhum gibi ecdatlarını doğru öğrenmesi için programlarımıza aralıksız devam edeceğiz.” diye konuştu. 

Yazar Erdal Aslan da ilçe sakinlerine şairin edebi kişiliğini, milli ve manevi değerlere bağlılığını ve hayatını kapsamlı şekilde anlattı. 

Programda katılımcılar ayrıca Soner Çelebi’nin yorumladığı Ey Yolcu, Zulmü Alkışlayamam ve Ati’yi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak şiirlerini dinlediler.

Mehmet Akif Müzesi İçin Çalışmalar Sürüyor

Beykoz’da, İstiklal şairi Mehmet Akif’in tanıtıldığı ve eserlerinin gelecek kuşaklara aktarıldığı bir müze için geçen yıl çalışma başlattıklarını ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’yle imzalanan protokolle devir alınan tarihi bina restorasyonu için proje ihale aşamasına gelindiğini belirten Başkan Çelikbilek, Mehmet Akif Ersoy Müzesi’ni kültür dünyamıza kazandıracak olmaktan onur duyduklarını ifade etti.

Müzede ziyaretçiler istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri ve Anadolu’da yakılan milli mücadele ateşine katkılarını, milli ve manevi değerlere verdiği önemi, haksızlıklar karşısındaki güçlü tavrını ve kişiliğini eserleri eşliğinde kapsamlı şekilde görme imkânı bulacak.

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif'e Beykoz'dan vefa
Bizi Takip Edin