BBP'nin protesto açıklamasını yadırgadık!

Beykoz Belediye Başkanlığı Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nu Anma Programı hakkında basın açıklaması yayınladı.

Beykoz Belediye Başkanlığı, BBP Beykoz İlçe Başkanlığı'nın Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nu Anma Programı ile ilgili protesto açıklamasına cevap verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanlığı Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu Anma Programı hakkında basın açıklaması yayınladı.

Beykoz Belediye Başkanlığı, BBP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu Anma Programı ile ilgili protesto açıklamasına cevap verdi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek imzalı basın açıklaması şu şekilde;

Beykoz Belediyesi, her ay kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, toplumun önde gelen isimlerini anmak amacıyla bir dizi etkinlikler, seminerler ve programlar düzenlemektedir. Bu etkinliklerden biri de, 2009 yılında Hakk’ın rahmetine kavuşan BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nu vefat yıldönümünde düzenlenecek olan anma programıdır. Ancak bu programla ilgili bazı basın yayın organlarında yayınlanan haberler üzerine şu açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Şöyle ki;

·        Resmi kurumlar, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, ülkenin tarihi, siyasi, kültür ve sanat hayatında yer almış değerleri çeşitli etkinliklerle anmaktadır. Topluma mal olmuş, eğitim, kültür, sanat, spor ve siyaset alanlarındaki kişilerin anılması için de hiçbir kurum, kuruluş ve kişilerden izin alınması gerekmemektedir.

·        Kaldı ki, merhum Yazıcıoğlu’nu anma programının hazırlık sürecinde, kurumsal nezaket ve hassasiyetimizden dolayı merhum Yazıcıoğlu’nun ailesiyle de irtibat kurulmuş, kendilerine bilgi verilmiş ve davet edilmişlerdir.

·        Beykoz Belediyesi olarak, bugüne kadar sadece merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili değil, merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yanı sıra, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Mevlana, Orhan Veli, Ahmet Mithat Efendi gibi birçok önemli ismin doğum ya da vefat yıldönümlerinde anma programları düzenledik. Bununla birlikte, merhum Erbakan ve merhum Yazıcıoğlu’nun isimlerini de hizmet ve kültür merkezlerimize vererek, isimlerinin yaşatılması için çaba gösterdik. Bundan sonra bu tür çalışmalarımıza, topluma mal olmuş, ülkemize hizmet etmiş başka isimler için de devam edeceğiz.

·        Beykoz Belediyesi olarak, topluma mal olmuş kişilere, siyasi kimliklerini de bir kenara bırakarak, anma vb programlar düzenleyen, onların kamuoyu tarafından anlaşılmalarına katkı koymaya çalışan bu girişimlerimiz için protesto açıklamasını  yadırgadığımızı belirtmek isteriz.

·        Lider olarak seçilen ve benimsenen kişilerin mirasına sahip çıkmanın en iyi yolu, onların hayatlarının anlaşılmasını teşvik etmekten ve teşvik edenleri desteklemekten geçer.

Sonuç olarak, Beykoz Belediyesi, topluma mal olmuş her değeri anma ve onların anlaşılmasına katkı koyma çabalarına devam edecektir. Bu konuda kendisine gösterilecek her müsbet yaklaşım ve önerileri değerlendirmeyi sürdürecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yücel Çelikbilek

Beykoz Belediye Başkanı

BBP'nin protesto açıklamasını yadırgadık!
Bizi Takip Edin