Bediüzzaman Paneli Beykoz'da yapıldı

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Beykoz Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği “Bediüzzaman Paneli” Beykoz’da icra edildi.

Uluslar arası İslam, Kur’an, İman ve Nur hizmeti veren İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Beykoz…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Beykoz Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Bediüzzaman Paneli” Beykoz’da icra edildi.

Uluslar arası İslam, Kur’an, İman ve Nur hizmeti veren İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ile Beykoz Belediyesinin ortaklaşa düzenledikleri Panel Prof. Necmeddin Erbakan Kültür Merkezinde icra edildi .

Panele ev sahibi sıfatıyla Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Meclis üyesi ve başkanlık teknik danışmanı Nevzat ORAL, Kültür Müdürü Adem Çalışkan, katıldılar ve plaket merasimine kadar paneli ilgiyle izlediler. 

Prof. Dr. Ümit Doğan ARINÇ, Prof. Dr. Niyazi BEKİ, Prof. Dr. Faris KAYA, Dr. Gürbüz ÇETİNDAĞ, v.b. çok sayıda bilim adamı, Bediüzzaman Hz.’ne hizmet eden talebelerinden Mehmet Nuri Güleç (Fırıncı abi), Beykozlu işadamları H.Şeref YILDIZ, Faruk Yıldız, Şevki Bağdatlı, İ.B.B. Bürokratlarından Tuncer ARABUL, Erol ESENKAL, El-Cezire TV. Bediüzzaman Belgeseli baş aktörü Faruk Öztürk, H.Yavuz V.Bşk. M. Ali Yavuz  katılımcılar arasındaydı. 

Beykoz’un yerel basın mensupları da panele yoğun ilgi gösterdiler ve BRT Tv. Ekibi çift kamera ile canlı yayın yaparak, Kur’an-ı Kerim tilavetini, tüm konuşmaları ve plaket merasimine kadar, Umut Öztürk’ün sunumuyla izleyicilerine naklettiler.

Ev sahibi sıfatıyla Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek bir “Hoş geldiniz” konuşması yaptı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Bediüzzaman’ın fikirleriyle insanlığa yön verdiğini, iman ve dava yolunda kurtuluşun müjdecisi olduğunu ifade ederek, katılıcılara ve panelistlere teşekkür etti. Ardından, Bediüzzaman Hz.’ne yıllarca hizmet etmiş olan talebesi Mehmet Nuri Güleç (Fırıncı abi unvanıyla) kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Açılıştaki Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra, 20 dakikalık bir tanıtım videosu izlendi. Videoda Uluslar arası 10. Sempozyumdan kesitler ile yabancı ülkelerden gelen 500’e yakın bilim adamlarının ilginç ve çarpıcı tespitlerinden özetler verildi. Panel divan başkanlığını İ.İ.K.V. İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Faris Kaya üstlendiği gibi, zengin bilgi birikimiyle Bedüzzaman Hz.’nin ibret dolu hayatından ilginç özetler sundu… 

Konuşmacılardan İlahiyatçı yazar H.İhsan ATASOY ise Bediüzzaman Hz.’nin manevi şahsiyetini anlattı. Kainatın Yüce Yaratıcısının, Bediüzzaman Hz. gibi böylesine önemli şahsiyetleri, hep “İnkar-ı Uluhiyet” gibi müthiş manevi tahribatlardan sonra, özel donanımlarla ve tahribatları onarmak için gönderdiğini vurgulayan ilginç bir konuşma yaptı. “Bediüzzaman Hz.’nin ve onun eserleri olan Risale-i Nur külliyatının ilmi ve mantıki delillerle, muhataplarına DİZ ÇÖKTRÜDÜĞÜ apaçık bir vakıadır ve bu nedenledir ki bu ekol tüm dünyada çık hızlı bir şekilde intişar ediyor (gelişerek yayılıyor)” dedi. Konuşmasının devamında Bediüzzaman Hz.’nin davasını (ekolünü) kilit cümlelerle özetledi.

Gazeteci-Yazar Mehmet Ali Bulut ise “Modern ve Seküler bir zamanın Müthiş Alimi olan Bediüzzaman Hz“. ve “Bediüzzaman Said Nursi Hz.’nin Günümüz Problemlerine Sunduğu Çözümler” başlığı altında, çok etkili bir konuşma yaptı. 

Kendisinden önceki konuşmacı H.İhsan Atasoy’un “..Bediüzzaman Hz. gibi önemli bir şahsiyetin, “İnkar-ı Uluhiyet” gibi müthiş manevi tahribatlardan sonra, özel donanımlarla ve tahribatları onarmak için gönderdiği… “ ..ifadelerine bir atıf ve ekleme yaparak, “aslında müceddidlerin ve böylesine önemli şahsiyetin, hep önemli yükselişlerden önce gönderildiğine” dikkatleri çekti. Kur’anda çok önemli “..liyüzhirahu aleddini küllih” (meali: sen bu dini, bütün dinlere hakim kılasın diye..) devam eden ayetinin matematik (yani ebced ve cifir hesabıyla) değeri, tam (Hicri 1435 yani) 2014 tarihine tekabül ediyor” diyerek, 2014 sonrası İslam’ın tüm dünya üzerinde üstün geleceğine dair müjdeler verdi. İşte bu müjdelerin de tüm dünya ülkelerine hızla yayılan ve tüm insanlık tarafından kolaylıkla kabullenilen RİSALE-İ NUR sayesinde olacağı, artık çok rahatlıkla görüldüğünü vurguladı. “Dini tebliğde medenilere galebe çalmanın, eskiden olduğu gibi icbar ile olmadığını, akli ve mantıki delillerle ve İKNA ile olacağını Bediüzzaman Hz.’nin ispat ettiğini” söyledi.

Panelin sonunda ise konuşmacılara Bediüzzaman Hz.’nin talebesi Mehmet Fırıncı abi, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Prof. Dr. Ümit Doğan Arınç, Beykoz’lu İşadamı H.Şeref Yıldız ve Prof. Dr. Faris Kaya tarafından plaketleri takdim edildİ.

Bediüzzaman Paneli Beykoz'da yapıldı
Bizi Takip Edin