Belediye Başkan adayları Küçüksu için buluştu

Beykoz Belediye Başkan Adayları Tarihi Beykoz Küçüksu Mesire Yeri'nin halk yaşamına geri kazandırılması için buluştu.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Beykoz İlçesi'nin Turizm özellikleri ve Tarihi Küçüksu Mesire Yeri'nin halk yaşamına geri..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkan Adayları Tarihi Beykoz Küçüksu Mesire Yeri’nin halk yaşamına geri kazandırılması için buluştu.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Beykoz İlçesi’nin Turizm özellikleri ve Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin halk yaşamına geri kazandırılması konusunda İlçenin Siyasi Parti Belediye Başkan adaylarının katılacağı sempozyum düzenlendi.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi salonunda düzenlenen sempozyumun amacı; Belediye Başkan adaylarının Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin halk yaşamına geri kazandırılması doğrultusunda plan proje ve görüşlerini beklenti içinde bulunan halka açıklama ve halk ile buluşturmak oldu.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği; “Küçüksu Mesire Yeri, Milli Kurtuluş Tarihi’mizde ve Cumhuriyet’in kuruluşunda cereyan eden önemli olaylara zemin teşkil etmiş olmakla korunma altına alınması gereken yerlerdendir” diyerek tüm Beykozluları hassasiyete davet etti.

Sempozyuma; AK Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Selman Yücel, DSP Beykoz Belediye Başkan Adayı Recai Çelik, BBP Beykoz Belediye Başkan Adayı Bilgehan Murat Miniç, Millet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali Anafarta, MHP İlçe Başkanı Ali Emanet katıldı. İşçi Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Can Çakmak ise cenazesi olduğundan ötürü sempozyuma katılamadı.

Sempozyumun divan başkanlığını Özer Odabaşı yaparken, divan başkan yardımcılığını ise Gamze Özdemir ve Nejla Kösoğlu paylaştı. Belediye Başkan Adaylarının konuşma sırasını kura ile belirlediklerini söyleyen dernek yöneticileri, konuşma süresinin 10’ar dakika olduğu bilgisini de paylaştı.

Babuz: Küçüksu Çayırımıza hep beraber sahip çıkmalıyız!

Açılış konuşmasını Gülişan Özdemir ‘in yapmasıyla Küçüksu Çayırı’nın tarihi görüntülerinden oluşan kesitler slayt eşliğinde katılımcılara gösterildi. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Dernek Başkan Yardımcısı Mustafa Babuz, 260 yıllık tarihi geçmişe sahip Küçüksu Çayırı’nın ‘yeter artık, molozların altından kaldırın yaşamak istiyorum’ diye haykırdığını ifade etti.  Çayırın tabi güzelliğinin 1. ve 2. köprü yapımında şantiye alanı olarak kullanıldığı için bozulduğuna ve yerel yönetimler tarafından eski haline dönüştürülmediğine dikkat çeken Babuz; “Bizler istiyoruz ki hepimizin ortak değeri olan Küçüksu Çayırımız yeniden hayata kazandırılsın. Yaşamak istiyorsak doğamıza,  toprağımıza, Küçüksu Çayırımıza hep beraber sahip çıkmalıyız” dedi.

Kazancıbaşı: Küçüksu Çayırı’nın yüz akı beldesine kavuşturulması gerekir!

Dernek Başkanı Ferda Kazancıbaşı, yapmış olduğu konuşmada Beykoz’un turizm potansiyeline değindi. İlçenin turizm potansiyelinin öngördüğü doğa, tarih ve kültür unsurlarına sahip olduğunu belirten Kazancıbaşı; ulaşım, konaklama, haberleşme ve eğitilmiş kadrolara sahip olduğu takdirde ilçe halkının Türkiye turizminin bereketinden sahip olduğu paya kavuşacağına dikkat  çekerek; “Tarihi Küçüksu mesire yerinin mevcut durumundan kurtarılması ve evrensel açıdan dünya insanlığı karşısında yüz akı beldesine kavuşturulması gerekir.  Herkesin siyasi bir görüşü vardır ama siyaset üstü değerlerimiz var: Vatanın ve milletin bütünlüğü, ay yıldızlı bayrağımız, ulusal kimlik ve kültürümüz. Siyaset üstü değerlerimiz tıpkı bir yüce dağın doruğundaki kutsal bir mertebe olarak hepimizi siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin birleştiren kutsal bir noktadır” şeklinde konuştu.

Deniz: İlçemiz her yönüyle layık olmadığı bir durumdadır!

Anadoluhisarı Spor Kulübü Başkanı Adem Deniz: “Küçüksu mesire alanı yoksulluğa ve yalnızlığa terkedilmiş durumdadır. Geçmiş dönemlerde ilçemize ve kulübümüzü yöneten kişilerin ilgisiz hatalı ve yanlış tutumları sonucu ilçemiz her yönüyle layık olmadığı bir durumdadır.  Yarın belediye başkanı olacak kişi Beykoz Belediyesi’nin semtimize olan borcunu ödemek zorundadır” dedi.

Çelik: Halkın olan bu yerler halka tekrar kazandırılabilir!

DSP Belediye Başkan Adayı Recai Çelik Belediye Başkan Adayı olarak ilk konuşan siyasi isim oldu. Çelik, çocukluğunun Küçüksu Çayırında geçtiğini belirterek; “Beykoz’umuzun neresinden tutsak elimizde kalıyor. Beykoz’umuzun resmen başı öne eğilmiştir. İnanıyorum ki Beykoz halkı mutlaka bir gün hak ettiği değere kavuşacaktır” dedi.  Her türlü imkana rağmen Küçüksu çayırını iyileştirmek için hiçbir adımın atılmadığını ifade eden Çelik; İlçe Belediyesinin, Büyükşehir Belediyesinin ve iktidar yönetimin aynı elde olmasına rağmen ilçenin hizmet almamasını manidar bulduğunu söyledi. Çelik, “ Küçüksu Çayırı’na baktığımızda her bölümünün başka kuruma ait olduğu söyleniyor. Türkiye Cumhuriyeti büyüktür,  isterse halkın olan bu yerler halka tekrar kazandırılabilir. Bunu istememiz lazım ilk önce. İnsanı ve doğayı seviyorsanız insana ve doğaya hizmet edebilirsiniz . Aksi takdirde ranta yönelik hizmetler gerçekleştirirsiniz. Fabrikalar kapatıldı ve Beykoz insanı göçe zorlanır bir hale getirildi. Bizler bunu hak etmiyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.

Miniç: Biz yerinde çözüme inanıyoruz!

Konuşmasının başında denizcilik ile ilgili projelerinden bahseden ve kendisinin de bir kaptan olduğunu hatırlatan BBP Belediye Başkan Adayı Bilgehan Murat Miniç, Küçüksu mesire alanıyla ilgili Ferda Kazancıbaşı’nın bir yazısını okuyarak her şeyi özetlediğini belirtti ve: “Biz masa başı projelerine inanan adamlar değiliz. Biz yerinde çözüme inanıyoruz. Biz bu işin yıllarca takipçiliğini yapan insanların Küçüksu mesire alanının nasıl olmasını istiyorlarsa öyle olması konusunda masaya oturup bu projeleri birlikte yapacağız. Bezim tek vaadimiz budur. Bizim en büyük projemiz samimiyettir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Çelikbilek: Herkes geçmişin günahlarını bize mal etmeye çalışıyor!

AK Parti Belediye Başkanı ve adayı Yücel Çelikbilek ise, konuya dair yaşanan süreci aktardığı sırada konuşmasının sempozyuma katılanlar tarafından kesilmesinin üzerine şunları söyledi: “Biz insanları dinleriz. Sen karşındaki adamın canını sıkacaksın o da sana dönüp bir şey söyleyecek sonra da çıkıp diyeceksiniz ki ‘Belediye Başkanı bayağı agresif arkadaş ya’  Buraya madem geldiniz medeni ölçüler içerisinde dinleyeceksiniz. Dinlemesini bilmiyorsanız buraya gelmeyeceksiniz, bu kadar basit. Kimse sizi davet etmedi ki”. Çelikbilek, Küçüksu Çayırının Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu, bir bölümünün de Marmara Üniversitesine ait olduğunu belirterek; “ Burada şikayet eden ister dernek yöneticileri olsun, ister hisar sakinleri olsun hiçbiri geçmişteki kusurlarından ve günahlarından bahsetmiyorlar. Herkes geçmişteki kusur ve günahlarını bize mal etmeye çalışıyor. Üniversite arkasındaki yerlerin köprüler yapılırken katledilmesini hepiniz seyrettiniz. İkinci köprü yapılırken yine seyrettiniz. Şu anda mutabık kalınan proje hazır. Projenin ilk safhasında ben Büyükşehir’den kendine ait olan arazinin kullanım hakkını ilçeme aldım.  Ancak üniversitenin rektörünün değişmesiyle eski rektörle yapılan protokol iptal edildi” dedi.

Anafarta: Turizm lisesini ben kuracağım!

MP Belediye Başkan Adayı Mehmet Ali  Anafarta  ise konuşmasında, “Şu anda yapılacak olan bir projeden bahsediliyor” diyerek projeyi eleştirdi. Anafarta: “Küçüksu Çayırı’na otopark mı yapılır, hangi dünyada yaşıyoruz? Yeraltı katlı otoparkları yapacağız. Diyorlar ki ‘Beykoz turizm ilçesi olacak’ ve ‘Beykozlu gençler burada çalışacak.’ Yalan söylüyorsun, neden biliyor musunuz, 7 yıldızlı otele gittiğimde benim çantamı taşıyan adam 3 dil biliyordu. Peki Beykozlu gençler hangi turizm lisesinde okuyorlar, var mı turizm lisesi? 99 projemin içerisinde turizm lisesi projesi var. Turizm lisesini ben kuracağım. Sizden şunu rica ediyorum, ne olur inanın çünkü millet bu sefer kendisini yönetecek. Ben sizin için köle olmaya hazırım” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Yücel: Burası Beykoz’un!

SP Belediye Başkan Adayı Selman Yücel, plansız, programsız mirasyedi mantığı içerisinde tarihin mahvedildiğini, Küçüksu çayırının da bundan nasibini aldığını belirtti. Selman Yücel, Çelikbilek’in açıklamasını eleştirerek; “Küçüksu Çayırı Beykoz’un değil mi?  Şu kadar metrekaresi filan kurumun, şu kadar metrekaresi başka kurumun… Kim verdi bunu buraya? Verdiyse geri alsın Beykoz’un burası! Böyle bir kurum arası anlaşma mı olur? Kurumlar arasında 49 yıllık, 59 yıllık anlaşmalar olur bir şeyin karşılığında. O zaman sen de git döktüğün asfaltı kazı. Milli görüş döneminde Belediye başkanı seçilen bir arkadaşımızın (Yücel Çelikbilek), daha sonra yine gömleği çıkarmış olarak belediye başkanı olduğunu görürsünüz. İkisinin iki belediye başkanlığını tartın yüzde yüz fark olduğunu göreceksiniz” dedi.

Yılmaz:30 Mart’ta da sandıkta

Sempozyumun son konuşmacısı olan CHP Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz ise, “Belediye Başkanımız nezaket gereği bu salondan ayrılmaması gerekirdi. Ama balık baştan kokar. Bizim Belediye Başkanımız milletin yüzüne beş yıldır bakmadığı için, milletin ne anlattığını da görmediği için sadece kendisine konulan tepkiden gitmesi gerektiğini anlıyor, 30 Mart’ta da sandıktaki oylamada Beykoz halkı Yücel Çelikbilek’ten kurtulacak”.

Hızır Yılmaz’ın konuşma yaptığı sırada Mustafa Babuz, “Küçüksu’yla ilgili konuya geçelim, projelerinizi anlatın”  diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Divan Başkanı’nın da “sürenizin yarısını tükettiniz” sözlerine Yılmaz, “Olsun, alanlarda konuşuruz” cümlesiyle yanıt verdi.

Sempozyum, belediye başkan adayları ile birlikte çekilen hatıra fotografı ile sona erdi.

Belediye Başkan adayları Küçüksu için buluştu
Bizi Takip Edin