Hızır Yılmaz, liste kargaşasına açıklık getirdi

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, istifalara sebep olan meclis üyesi listesi üzerine partililerle değerlendirme toplantısı yaptı.

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, CHP'de istifalara sebep olan meclis üyesi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, istifalara sebep olan meclis üyesi listesi üzerine partililerle değerlendirme toplantısı yaptı.

CHP Beykoz Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, CHP’de istifalara sebep olan meclis üyesi listesi üzerine partililerle değerlendirme toplantısı yaptı. İlçe binasındaki düzenlenen toplantı, Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz, CHP İlçe Sekreteri Mustafa Kemal Özçelik ve Yönetim Kurulu Üyesi Musa Aksu önderliğinde yapıldı. Mustafa Kemal Özçelik partililere; “Listenin neresinde yer alırsak alalım kırılmayalım dökülmeyelim” ikazında bulundu. Hızır Yılmaz ise, listenin bu sürece gelene kadar geçirdiği tüm evreleri partililerle paylaşarak, açıklık getirmeye çalıştı.

Devrim kendi evlatlarını yer!

Bir süreç neticesinde 110’a yakın kişinin belediye meclis üyeliğine müracaat ettiğini söyleyen Hızır Yılmaz, üzülerek ancak bunlardan bazılarını listeye koymak durumunda kaldıklarını belirtti. Yılmaz: ”Bu listeyi yaparken hem örgütün anlayışını hem de meslek gruplarını oraya taşıyacaktık. Anakent Başkanımızın taleplerini oraya taşıyacaktık. İlçe Başkanımızın, İl Başkanımızın ve Genel Başkanımızın taleplerini oraya taşıyacaktık. Sizlerle daha önce gerçekleştirdiğim toplantıda, sizleri küstürmeyecek, sizlerin beğenisini kazandıracak listeyi yapabilecek birisi varsa ben kabulüm demiştim. Devrim kendi evlatlarını yer. Bende aslında bütün süreçlerde; ilçe başkanlığından eğilim sürecine kadar benden yana tavır alan arkadaşlarımı beni anlayacaklarını düşündüm ve onları listeye almamaya çalıştım. %90’da böyle oldu” şeklinde konuştu.

İlçe Başkanım Ankara’ya daha gitmeden 12 kişi üzerine ittifak sağladık!

Yılmaz, kırgınlık olmamasının mümkün olmayacağını ama herkesin listeyi bir kez daha analiz etmesini rica etti. Yılmaz, sadece bir arkadaşının kendi iradesi dışında listeden ayrıldığını ifade ederek süreci anlattı: “Aydın Habil arkadaşımı bazı dengeler için önemli bulmuştum. Listenin 8. sırasındaydı. Nevzat arkadaşımla da ben konuşarak listede yer vermeyebilirim zorluklarım var dedim. O da anlayışla karşılamıştı. İlçe Başkanımızla anlaşamayınca MYK’nın da yöntemi şu oldu: Önce İlçe Başkanı ile adayı anlaştırmaya çalıştılar. Anlaşamayan ilçeler de İlçe Başkanı liste verecek sonra MYK fermuar sistemiyle 1 örgütten 2 adaydan, 3 örgütten 4 adaydan birer birer alacak. Bu anlamda ben listeyi de tek başıma yapmadım. İlçe yönetiminin tamamını Ankara’ya davet edip listenin hepsini Ankara’da yapan bir adayım. Benim listem yok! Yönetim Kurulu’nun listesi var! İlçe Başkanımız istifasını vermiş. Burada olsaydı beraber konuşurduk. İlçe Başkanım Ankara’ya daha gitmeden 12 kişi üzerine ittifak sağladık. Ben o 12 kişiyi listeme yazdım. Ankara’da İlçe Başkanımızın listesi ile karşılaştığım zaman ilk 12 kişide sadece 2 kişi vardı. Nezaket gereği en azından beni arayıp, bu anlaşmayı bozduğunu bana anlatmalıydı. 1. sıradan 28. sıraya kadar oylama yaptık. 16. sıraya gelene kadar İlçe Başkanımızda hiçbir itirazda bulunmadı. İlçe Başkanımız Mahir Taştan’ın girmesini istediğini belirtti. Kim çıksın, diye sordum. Mehmet Demir çıksın dedi. Peki, sana göre o daha verimli olabilir. Hiç lafım yok. Başka… Yılmaz Işık çıksın, Mustafa Kabaoğlu mutlaka da ilk 3’e girsin dedi. Bende ona, sende mutlaka partinin başarısını düşünüyorsun dedim. Komite bana şunu söyledi: Biz en az bu 5 kişiden 3’ünü listeye alacağız. Bende daha önce, yönetim kurulunun listesi olmayacaksa o zaman aday da değiştirin demiştim. Bunun üzerine ikinci kez söyleyince Gökhan Günaydın dedi ki, ‘Hızır Başkan sen çok başarılı olduğun için arkanda durduk ama bizimde sabrımız var. CHP’de hiçbir yer boş kalmaz. Bunu bir daha söyleme’. Bir arkadaşımızın yani Nevzat Karataş’ın girmesini uygun gördüler. Benle hiç siyaset yapmamış, partili arkadaşlarımızın olduğunu listede görürsünüz. Ama ben dedim ki, Temel Karadeniz ile ben çok beraber oldum, nazımın daha rahat geçeceğine inanıyorum. İlla da bir değişiklik yapacaksanız Temel’i alın onun yerine kimi koyacaksanız koyun. Ama bu 5 kişiden 2’si olmayacak.  Sonra liste tamam dediler. Listeyi teslim ettiğim komitedeki arkadaşı aradık. Listeyi okumasını rica ettim. 8. sıradaki arkadaşımız oradan çıkmıştı. 13. sıradaki çıkarırsanız bunu çıkartın dediğimiz arkadaşı yerinde bırakmışlar” dedi.

Toplantının kalan kısmı basına kapalı şekilde devam etti.

Hızır Yılmaz, liste kargaşasına açıklık getirdi
Bizi Takip Edin