Belediye Meclisi, Aralık ayı çalışmalarına başladı!

Beykoz Belediye Meclisi, Aralık ayı meclis çalışmalarına başladı.

Beykoz Belediye Meclisi, Aralık ayı meclis çalışmalarına başladı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığını yaptığı ilk oturumda, Kasım ve Aralık ayı içerisinde yer alan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, Aralık ayı meclis çalışmalarına başladı.

Beykoz Belediye Meclisi, Aralık ayı meclis çalışmalarına başladı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığını yaptığı ilk oturumda, Kasım ve Aralık ayı içerisinde yer alan ve toplum tarafından büyük önem taşıyan belirli günler ayrı ayrı meclis üyeleri tarafından kutlandı. Oturumu, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’da takip etti.

Açılış ve yoklamanın ardından CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün’ün CHP İlçe Kongresi’nde il delegesi olarak seçilmesinden ötürü kendisini tebrik ettiğini belirterek sözlerine başlayan Başkan Yücel Çelikbilek, daha sonra 23.10.2015 ve 06.11.2015 tarihli tutanakları oylamaya sundu. Tutanaklar, oy birliği ile meclisten geçti.

Gündem konularına geçilmeden meclis başkanlığına CHP Grubu tarafından; 1) ‘Çiğdem Mahallesi, Katırcı Yolu, Soğuksu girişinden Çiğdem Merkez Camisine kadar olan yolun sağlı-sollu araç parkından İETT seferlerini aksatmaktadır. Bundan mahalle sakinleri mağdurdur’, 2) ‘Zerzavat Mahallesi yollarının uzun süren İSKİ çalışmaları sebebiyle kullanılamayacak durumdadır. Bu çalışmaların vatandaşın huzuru için Belediyemiz tarafından denetlenmesi ve gereken uyarıların yapılması’ ile 3) ‘Sonradan mahalle olan köylerden alınan katılım payı, vergi ve harç uygulamaları’ ifadelerini içeren 3 yazılı önerge oy birliği ile başkanlık makamına havalesi istendi.

Başkan Yücel Çelikbilek, özellikle sonradan Beykoz’da mahalle olan köylerden alınan vergiler hususunda açıklama yaptı. CHP Grubu’na ithafen ‘Biraz da Beykoz Belediyesi’nin geliri nasıl arttırılır, ona kafa yorsanız’ diyerek sözlerine devam eden Başkan Çelikbilek, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Belediyenin gelir kaynağının içerisinde o bölgelerden gelenler, özellikle imar harçları çok ciddi yer taşır. Hadi, emlak vergisi almayalım. Rakam olarak emlak vergilerinin sayısı 9,5 milyon liralık ve bizim yıllık toplam emlak vergimizin değeri 33 milyona yakın. Bunun 9,5 milyona yakını köylerden geliyor. Bunları almadığımız zaman Beykoz ilçesinin emlak gelirleri çıkarırsanız, 23 küsüre düşecektir.  Bunların hepsi hizmet olarak alınan ve verilen şeylerdir”.

Engelliler Günü, Kadın Hakları Günü ve Çocuk Hakları Günü ayrı ayrı mecliste kutlandı…

Gündem dışı söz almak isteyen meclis üyeleri de söz hakkı aldı. İlk sözü alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Engin Yıldız, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlayarak, herkesin birer engelli adayı olduğuna dikkat çekti. Yıldız; insanlık olarak bu konuda herkesin duyarlılık sahibi olmasını ve gerekli çalışmalarında hem yerel hem genel yönetim tarafından yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Engin Yıldız’ın ardından söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Manolya Demirören Tekin’de 5 Aralık Dünya Kadın Hakları ve Türk Kadının Seçme ve Seçilme Hakkının 81.yıl dönümü kutladığını belirterek, kadının toplumdaki önemine ve topluma sunmuş olduğu katkıya değindi. Tekin; bugünü kadınlara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e ve siyasette kadınların önündeki engelleri kaldırılmasında yardımcı olan Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sunduğunu ifade etti.

CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel, bu önemli günleri ayrı ayrı kutlayarak, özellikle 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü meclise hatırlattı. Tarihi geçmiş ile Çocuk Hakları’nı açıklayan Demirel, Beykoz Güncel Haber’de yer alan Çocuk Hakları kampanya yüzlerinin Beykoz’dan seçilmesine ilişkin, ilçede önemli çalışmalara imza atan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nı ve Beykoz Eğitime Destek Derneği’ni kutladığını ve belediye ile STK’lar arasındaki iş birliğinin artarak devam etmesini diledi.

Son sözü alan CHP Belediye Meclis Üyesi Suha Okan Uzun’da gündemde olan başka bir önemli konuya işaret etti. Küçüksu Çayırı’nın otopark olarak kullanılmasına ilişkin sitemlerini dile getiren Uzun, bu alanın daha farklı ve yaralı bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Uzun’un sözlerine cevaben Başkan Yücel Çelikbilek, bu alanla ilgili bir projenin olduğunu ve toplum göz önünde bulundurularak, hayata geçeceğini söyledi. Daha önceden oranın bir mafya tarafından işgal edildiği ve bu sebepten ötürü İSPARK’a devredildiğini ifade eden Başkan Çelikbilek, alanın güzelleştirilmesi gerektiğini fakat, bu bölgede otopark sorunun da olduğunu belirtti.

Konuşmaların sonrasında gündemde olan müdürlük tekliflerine geçildi. Oy birliği ile geçen teklifler ise şöyle:

1-Vize İşlemleri hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (1953)

2-Meclis 2016 yılı Çalışma Takvimi hakkındaki Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi. (19857)

3-Meclis Başkan ve Üyelerinin Huzur Hakkı hakkındaki Yazı İşleri Müdürlüğünün teklifi. (1434)

4-Sözleşmeli Personel Alımı ve Kadro derece değişikliği hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. (1969)

5-Cadde ve Sokak İsmi Düzeltilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (14586)

6-Asansör Periyodik Kontrolleri hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün teklifi. (2732)

GÜNDEMDE OLMAYAN MÜDÜRLÜK TEKLİFLERİ:

1-Türkiye Futbol Federasyonu adına Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği ile yapılacak olan Protokol hakkındaki Özel Kalem Müdürlüğünün teklifi. (1102)

2-Beykoz İlçesi, Dereseki Mahallesi, 422 parsel sayılı 3.793,93 m2 yüz ölçümlü taşınmaz içerisine trafo binası yapılması hakkında. (14694)

3-Cadde ve Sokak İsmi Düzeltilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi. (14729)

 4-Fazla Çalışma Ücreti (maktu mesai) hakkındaki Zabıta Müdürlüğünün teklifi. (2059)

Belediye Meclisi, Aralık ayı çalışmalarına başladı!
Bizi Takip Edin