Belediye Meclisi’ne damga vuran üç konu!

Beykoz Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı son birleşiminde tartışılan üç konu gündeme damgasını vurdu.

Beykoz Belediye Meclisi’nin 6. seçim dönemi 29. dönem toplantısının Ağustos ayı üçüncü birleşiminde gündeme damga vuran konulardan biri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı son birleşiminde tartışılan üç konu gündeme damgasını vurdu.

Beykoz Belediye Meclisi’nin 6. seçim dönemi 29. dönem toplantısının Ağustos ayı üçüncü birleşiminde gündeme damga vuran konulardan biri Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nin Büyükşehir’e devri olurken, Marmara Üniversitesi’nin yeni açılacak olan Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne yapılacak 60 bin TL’lik yardım ile Belediye Gündüz Bakım Evi’nin kapatılması konuları, uzun tartışmaların merkezi oldular. 

Belediye Meclisi’nin bu oturumunda ziyaretçi balkonunun da oldukça kalabalık olduğu görüldü. CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, tartışmaları Meclis’in ziyaretçi bölümünden takip ederken, Emniyet teşkilatının da olası bir güvenlik sorunsalı endişesiyle birleşimde hazır bulunması dikkat çekti.

CHP, cevaplanmak üzere yazılı soru önergesi sundu

AK Parti grubundan Yusuf Koç ve CHP grubundan Kemal Yıldız, Mustafa Topçu ile Cemal Yavuz’un izinli sayıldıkları oturum, CHP grubu tarafından sunulan yazılı önergelerin okunması ile başladı.

CHP grubunun sunduğu önergelerden biri, Belediye Başkanlığı’na hitaben şu soruları içermekte idi: “Beykoz Belediyesi’ne ait kaç adet gayrimenkul bulunduğu, bunların kaçının kiraya verildiği, aylık ne kadar kira geliri elde edildiği, kirasını ödemeyen kiracılar ile ilgili olarak yasal işlem yapılıp yapılmadığı, kiraya verile işyerlerinin kiralayan kişi tarafından mı, yoksa başka kişilerce mi işletildiği, kat karşılığı verilen inşaatlar için kira sözleşmesi yapılıp yapılmadığı, bunların hangi aşamaya geldiği ve buralardan aylık kira geliri alınıp alınmadığı?”

Meclis, herhangi bir sözlü önerge sunulmaması üzerine ise, Gündem’de yer alan 4 Rapor üzerinde görüşmelere geçti.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Meclis siyasetini gerdi!

Hayrullah Usta: Beykoz’a bu kadar kin de neyin nesi?

Raporlardan biri, önümüzdeki eğitim öğretim yılında Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsü’nde faaliyete geçecek olan Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin 60 bin TL masraflı mantolama işlemlerinin Beykoz Belediyesi tarafından karşılanması ile ilgili idi.

Söz konusu rapor ile ilgili olarak CHP grubu adına söz alan Meclis üyesi Hayrullah Usta, konuşmasının başında, Belediye’nin yasalar çerçevesinde bazı kuruluşlara yardım etmesinden daha doğal bir şey olmadığını belirterek, “ ancak biz işimize geldiğinde bazı şeylere kaynak buluyoruz, işimize gelmediğinde ise bazı şeylere kaynak bulamıyoruz!” dedi ve yaşanılan örneklerin çelişkiler ile dolu olduğunu ifade etti.

Paramız yok diyoruz, ARENA yapıyoruz!

 “ Belediye Başkanı’nın ‘zarar ediyor’ diyerek, yüzyıllık Beykoz Spor Kulübü’nü devretmesini” buna örnek olarak gösteren CHP’li Usta, “şimdi tutuyoruz ARENA stadını yapıyoruz! Bunlar hep birer çelişki” yorumunda bulundu. Hayrullah Usta, şunları söyledi: Bütçe yok diye, zarar ediyoruz diye Gündüz Bakımevi’ni kapatıyoruz: Paramız yok diye Şahin Köktürk’ü kapatıyoruz, Büyükşehir’e devrediyoruz. Beykoz’da para yok deniliyor ama bir bakıyorsunuz ki çok şaşalı giderler de yapılıyor.”

Bunu savaşta düşman ancak yapar!

CHP’li üye, sözlerinin devamında, “Marmara Üniversitesi bir kurum. Ancak başında öyle bir Rektör var ki, bu Rektör sanki Beykoz’dan, Beykoz halkından öç alır gibi, tuttu yüz yıllık kulübü bir anda darmaduman etti. Bunu düşman ancak yapar. Tamam, yer senin olabilir ama bu kadar kin nefret neyin nesi?” diye sordu.

Yıkım sırasında Atatürk büstünün bile yerlerde gezdiğini ifade eden Hayrullah Usta, “ burada ciddi bir kin var. Biz sap ile samanı birbirine karıştırmıyoruz. Buraya gelecek olan Siyasal Bilgiler Fakültesi muhakkak Beykoz’a katkı sunacak. Bunun tersini düşünmek doğru değil ama ortada bir de böyle bir durum var. Bizim arpamız yok, bütçemiz yok ama durup dururken kalkıyoruz binanın dış cephesi eksikmiş, ona şu kadar para! Sonuçta, Üniversite bir devlet. Bütçesi bitmiş olabilir; ek ödenek istesin!” dedi.

Muharrem Kaşıtoğlu: Sap ile saman birbirine karışmıştır!

CHP’li Meclis üyesi Hayrullah Usta’nın ardından söz alan AK Partili Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu ise, Usta’yı tanıdığını ve bu konudaki iyi niyetinden şüphe etmediğini ifade ederek, “ ancak bu konuda sap ile saman ciddi bir biçimde birbirine karışmıştır” dedi.

Kaşıtoğlu, bu konuda şu açıklamada bulundu: “ Mevcut Rektör ile Anadolu Hisarı İdman Yurdu Spor Kulübü arasında yaşananlar, başka bir tartışma konusudur; o büstün hikâyesi de çok başkadır. Bunları doğru olarak öğrendikten sonra burada konuşmak lâzım.”

Mevcut Rektör Üniversite’nin sahibi değildir

Mevcut rektör Türkiye’nin 120 yıllık bir üniversitesinin sahibi değildir, sadece geçici bir yöneticisidir. Beykoz sınırları içerisinde Türkiye’nin en önemli bölümlerinden bir tanesi olan Siyasal Bilgiler Fakültesi, Marmara Üniversitesi bünyesinde kuruluyor. Bu kadar prestijli bir bölümün dış cephesi ile ilgili bize gelen talep varsa, elbette gücümüzün yettiği ölçüde oraya kaynak aktarabiliyor isek, aktarmamız lâzımdır. Bu bize zarar getirmez, artı değer sağlar.”

Hayrullah Usta: Hiçbir şeyi birbirine karıştırmıyorum!

Muharrem Kaşıtoğlu’na cevaben söz alan Hayrullah Usta ise, “hiçbir şeyi birbirine karıştırmadığını” ifade ederek, sadece kamuoyunun sesi olarak konuştuğunu belirtti.

Yüksel Baki: Bundan daha tabii bir şey olamaz!

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin daha önce Anadolu Hisarı Kampüsü’nde olmadığını kaydeden Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki ise, şunları söyledi: “ Belediye Başkanımız sayın Yücel Çelikbilek’in bu sene üniversiteleşme anlamında çok ciddi gayretleri oldu. Biz Rektör Bey ile yaptığımız görüşmede, Beykoz’da okullaşma oranının az olduğunu kendilerine söyledik. 2011-2012 öğretim yılında eğitime başlayacak olan Siyasal Bilgiler Fakültesi, Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri. Belediyemizin imkânları ölçüsünde bu okula yardım etmesinden daha tabii bir şey olamaz. Bunun eleştirilecek bir yönü yok. Ödeneğimiz ölçüsünde bütçe imkânlarımız mevcuttur. Meclis’ten karar alarak bu yardımı yapacağız.”

Nihat Arıcan: Belediye bütçesi bunu karşılamaya yeterli değil

AK Partili Baki’nin ardından söz alan Nihat Arıcan ise, CHP’nin eğitim anlayışını tüm Türkiye kamuoyunun bildiğini ifade ederek, “ancak burada bir şey saptırılıyor. Biz, ‘Beykoz Belediyesi onu yapmasın, bunu yapmasın!’ demiyoruz. 5393 sayılı Kanun’a göre Belediye’nin yapacağı hizmetler belli.

Belediye’nin borçlarının arttığı bir dönemde, ne hikmetse Ortaçeşme’den Küçüksu’ya kadar yollar yapılmazken, halkın birinci derecede öncelikli ihtiyaçları yapılmazken, üniversitenin mantolama işi yapılacak? Güzel bir şey; buna karşı değiliz ama bizim bütçemiz bunu karşılamaya yeterli değil. YÖK’ün kendine göre bütçesi var, öğrencilerden alınan harçlar var. Döner sermayeden bunların payları ayrılmaktadır.”

Borçları 100 milyonu geçen bir Belediye’nin bunu yapması doğru değil!

Konuşmasının devamında, bütçenin Ekim ayında onaylandığı hatırlatmasında bulunan Arıcan, “bu para hangi bütçeden karşılanacak?” diye sordu ve Şahin Köktürk Spor Kompleksi ile Gündüz Bakım Evi’ni kastederek, “buraları ise parasızlıktan kapatmayı ve devretmeyi düşünüyoruz” dedi.

Nihat Arıcan, “ Belediye’nin halka kıt kanaat hizmet verebildiği bir noktada, borçlarımızın 100 milyon’u geçtiği bir süreçte bunun yapılmasını doğru bulmadığımı ifade ediyorum” açıklamasını yaptı.

Marmara Üniversitesi için 60 bin TL harcama yetkisi alındı

Arıcan’ın konuşmasının ardından ise Marmara Üniversitesi’nin Anadolu Hisarı Kampüsü’nde kurulacak olan Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin mantolama işlemleri için 60 bin TL harcama yapılması yetkisi hakkındaki rapor, CHP’nin karşı oyları altında, oy çokluğu ile kabul edildi.

Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nin devri meselesi

Nusret Yılmaz: Burayı neden Beykoz halkına çok görüyorsunuz?

Meclis gündemini meşgul eden konulardan bir diğeri ise, BİSK’in Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e yaptığı ziyarette gündeme gelen, Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili rapor oldu.

Söz konusu rapor ile ilgili olarak ilk sözü CHP’den Nusret Yılmaz aldı. Yılmaz, konuşmasının başında, bu devri doğru ve akılcı bulmadığını belirterek, AK Parti grubuna hitaben, “ bunu neden Beykoz halkına çok görüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Beykozlular bu tesisten faydalanamayacak

Kompleksin Büyükşehir’e devredilmesi durumunda, Beykozlular’ın bu tesisten yararlanamayacağını ifade eden Nusret Yılmaz, “ bunun örneklerini geçmişte hep birlikte yaşadık. Geçmişte de aynısı yapıldı. AK Parti kararıyla, Kompleks Beykoz’a tekrar geri verildi. Verildiğinde, Büyükşehir burayı terk ettiğinde ise âdeta bir harabe olarak devralındı. Onca masraftan sonra tekrar Beykoz halkının hizmetine sunulan bu spor kompleksini neden devrediyorsunuz? Bahane hazır; ‘zarar ediyoruz!’

“Şahin Köktürk’ün Beykoz halkına mâl olmuş bir isim olduğunu” da kaydeden Yılmaz, “ bunu Büyükşehir’e devrettiğinizde adı da değişecektir” iddiasında bulundu.

Hüseyin Karababa: ben olsam, burayı yeniden talep etmeye utanırım!

Nusret Yılmaz’ın ardından söz alan Hüseyin Karababa ise, Spor Kompleksi’nin daha önce de Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini hatırlatarak, şu yorumu yaptı: “ Daha sonra gelen Belediye Başkanı burayı yasal yollardan geri aldı. Ama nasıl aldı? Bir harabe halinde aldı. Ben olsam, burayı yeniden talep etmeye utanırım!”

Belediye Başkanı neden burada değil?

Nusret Yılmaz, sözlerinin sonunda Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e atıfta bulunarak, “böyle bir gündemde Belediye Başkanı’nın da burada olması gerekmiyor muydu? Bunu da sizlerin takdirine bırakıyorum!” dedi.

Muharrem Kaşıtoğlu: Halk buradan verimli olarak yararlanamıyor

Bunun üzerine söz alan Muharrem Kaşıtoğlu ise, “tartışma götürmeyecek bir şekilde Spor Kompleksi’nin Beykoz halkı açısından önemli yaşam alanlarından biri olduğunu” ifade etti ve “ maalesef zaman içerisinde Şahin Köktürk Spor Salonu ve Kompleksi, nitelikli kullanımdan uzaklaşmış, yıpranmış ve birçok yeri kullanılamaz hâle gelmiştir. Bugün Beykoz halkının oradan verimli olarak yararlanabildiğini söylemek gerçekten mümkün değildir. Çok ciddi bir tadilatı gerektirmektedir. Ben, şahsım olarak ilçe belediyelerinin amatör spor branşlarında faaliyet göstermelerini, nitelikli ve nicelikli çalışmalar yapmalarını sonuna kadar destekleyen bir insanım” dedi ve Olimpiyatlarda yarışacak olan Üsküdar Belediyesi sporcularını da buna örnek olarak gösterdi.

Tamiratlardan sonra iş bitmiyor ki!

Bazı Belediyelerin bu işi çok nitelikli olarak yapabildiklerini ifade eden Kaşıtoğlu, şunları söyledi: “ Ama burada sorun şu ki, bu belediyelerin mâli yapılarına baktığınızda, bunların amatör ve profesyonel sporlara kaynak aktaracak yapıları mevcuttur. Ama Beykoz’un mâli yapısını değerlendirdiğimizde, tablo diğer belediyelere çok benzememektedir.”

Yapılan faaliyetlerde “sürdürülebilirliğin” önemli olduğu hususuna vurgu yapan Meclis üyesi Kaşıtoğlu, “ diyelim ki, biz şahin Köktürk Spor Salonu’na para bulduk ve 5 milyon TL harcadık; bu parayı harcadıktan sonra da iş bitmiyor. Sürekliliği olan bir hizmet alanı olduğu için, kaliteli hizmet ortaya koyabilmeniz açısından buraya ayda yüzlerce milyar para harcamanız gerekiyor.  Beykoz Belediyesi’nin kaynaklarına baktığımızda, bu çok mümkün görünmüyor.”

Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğinde ne olacak?

Kaşıtoğlu, devir işlemi ile ilgili konuşmasının devamında şunları söyledi:             “ Büyükşehir Belediyesi burayı devralsa bile, yararlanacak insanlar Beylikdüzü’ndeki, Esenler’deki, Pendik’teki insanlar değildir.  Büyükşehir Belediyesi burayı kaliteli ve daha donanımlı hâle getirdiğinde, yararlanacak kişiler sadece ve sade Beykoz halkı olacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın! Şahin Köktürk adının değişmesinin söz konusu olmadığı da, muhtemelen yöneticilerimiz tarafından söylenecek ve konu madde olarak da konacaktır.”

Büyükşehir Belediyesi’nin yaz okulları çok daha ucuz ve kaliteli!

Kaşıtoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kaliteli ve ucuza spor yaptırdığını ifade ederek, buna örnek olarak Ümraniye’deki Haldun Alagaş tesisini gösterdi. AK Partili Meclis üyesi, Beykoz Belediyesi’nde yaz okullarının paket programda 500 TL civarında olduğunu, ancak Büyükşehir’in aynı hizmeti çok daha kaliteli bir şekilde ve 250 TL’ye verdiğini belirti ve “ Beykoz Belediyesi’nin yaz okullarının kaliteli olmaktan uzak olduklarını çok net söyleyebilirim” dedi.

Yüksel Baki: Gerçek anlamda bir tahsis yapmıyoruz!

Kaşıtoğlu’nun ardından söz alan Başkan yardımcısı Yüksel Baki ise, “ Şahin Köktürk, bugün artık ihtiyaçlara cevap vermediği için; günümüzün şartlarına göre hem daha fazla branşta sporcunun spor yapması, hem de daha çok Beykozlu’ya hizmet etmesi için yatırıma ihtiyaç vardır.”

Tapu kayıtlarında herhangi bir değişiklik olmayacak!

Başkanımız Yücel Çelikbilek, bu konuyu Büyükşehir Belediyesi’ne taşıdı. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve yardımcılarının bu konudan bilgileri var. Aslında bugün yaptığımız gerçek anlamda bir tahsis değil.  Burada sadece Belediye Kanunu’nun 18. maddesinin lafzına uygun olarak bir tahsis yaptığımız görülüyor ama bu tahsisin ne tapu kayıtlarında, ne Milli Emlak kayıtlarında herhangi bir değişiklik yapması söz konusu değil. Büyükşehir Belediyesi, herhangi bir yasal dayanağı olmadan bize ait spor kompleksine bir yatırım yapması mümkün olmadığı için, bize kendileri dediler ki, ‘ bu iş için gerekli hukuki alt yapıyı oluşturacak kararı al getir.’ Burada aslında bizim yaptığımız, basit bir tabir ile ‘işletme hakkının devri’ veya ‘müştereken işletme’ olabilir. Maliye Bakanlığı’nın bize yapmış olduğu tahsisi, gerçek anlamdan tahsis etmemiz mümkün değil. Biz sadece aldığımız bu kararı Büyükşehir Belediyesi’ne götüreceğiz ve ihale olacak, hizmet Beykoz’a gelecek.”

En az 10 milyon TL’lik yatırıma ihtiyaç var

Yüksel Baki, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “ Eleştiride bulunan arkadaşlar bizim burada 5 milyon, 10 milyon TL yatırım yapmamızın bir dayanağını biliyorlar ise, hemen söylesinler, teklifimizi geri çekelim.  Amacımız sadece Spor Kompleksi’nde hem daha fazla branşta spor yapılması, hem değişik branşlarda, değişik yaşlarda kadın, erkek herkesin spor yapması. Burada en az 10 milyonluk yatırımdan söz ediliyor.  Onun için de bu, Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nin de hayrınadır!”

Spor Kompleksi ile ilgili olarak neler söylediler?

Şahin Köktürk Spor Kompleksi üzerinde tartışmalar, Yüksel Baki’nin konuşmasının ardından devam etti.  Bu konuda görüşlerini sunan Meclis üyeleri şunları söylediler:

Nusret Yılmaz (CHP)

Sayın Baki, 10 milyon TL masraf olduğunu iddia ediyor. Beykoz Belediyesi bu 10 milyon TL’lik harcamayı elbette ki yapabilir. Çünkü Beykoz Belediyesi bugüne kadar birçok yere para harcadı. Örneğin Marmara Üniversitesi’nin dış cephesine 60 bin TL harcayacak. Bu parayı Spor Kompleksi’nde değerlendirebilir. Beykoz halkının yüzde 90’ı Büyükşehir’den yararlanamıyor. Bunun geçmişte örnekleri var. Buradan yararlanmak isteyen spor kulüpleri müsaadeyi Büyükşehir Belediyesi’nden alacaktır.

İbrahim Hocaoğlu (AK Parti)

Nusret Bey, 10 milyon TL yatırım yaparak Beykoz Belediyesi’nin bunu yapabileceğini söylüyor. Bu nasıl bir çelişkidir ki, 60 bin TL’yi Marmara Üniversitesi’ne çok görüyorsunuz? ‘Beykoz Belediyesi’nin ekonomik sıkıntıları var’ derken, 60 bin TL’yi bir kuruma çok fazla görür iken, 10 milyon TL’yi çok rahatlıkla yatırım yapabilir, diyorsunuz? Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi’nin sadece işletmesini yapacak. Buradan yine halk ve çocuklar istifade edecek. Halka daha kaliteli ve ucuz hizmet sunulacak.

Naci Candaş (CHP)

Biz niye burayı devrediyoruz? 10 milyon TL’yi bulup burayı yenileyemiyoruz. Onun için de burayı Büyükşehir Belediyesi’ne veriyoruz. İşin özü bu. Burası geçmiş dönemde Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş.

Birzat Mermer: Yanlış biliyorsunuz! Önceki devri Çelikbilek yapmadı!

Birzat Mermer ( AK Parti, Meclis Başkan Vekili)

Oturumda Spor Kompleksi’nin daha önce de Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş olduğu şeklinde ifadelerin sık sık geçmesi üzerine söz alan Meclis Başkan vekili Birzat Mermer ise, bahsi geçen “önceki devir işleminin Yücel Çelikbilek tarafından yapılmadığına”  vurgu yaparak, Meclis üyelerine bu sürecin nasıl geliştiğini hatırlattı.

Mermer, şunları söyledi: “ Burası zaten Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir yer. Ali Zengin Bey zamanında Büyükşehir Belediyesi, Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi ile bir protokol anlaşması yaparak, ‘burası hem salon olarak kullanmaları ve hem de halka açık spor salonu olarak kullanılsın’ dedi. Bunu Milli Eğitim Bakanlığı da onayladı. Burada Büyükşehir Belediyesi’nin küçük bir payı var. Ancak aradan yıllar geçiyor ve Hazine, bu protokole karşı hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle dava açıyor. Bu süre içerisinde de burayı Büyükşehir Belediyesi çalıştırıyor. Mahkeme, tesisin Büyükşehir tarafından iyi niyetli yapılmış olmasından ötürü,  ancak mülkiyeti de Hazine’ye ait olmasından dolayı, parasını kim öder ise, bu yerin ona tahsis edileceği şeklinde bir karar veriyor. Bu süreçte de Belediye Başkanı Alaaddin Köseler, ilgili parayı gidip Hazine’ye yatırıyor ve burayı Büyükşehir Belediyesi’nden satın alarak, Beykoz Belediyesi’ne tahsis ediyor. Eğer Büyükşehir Belediyesi erken davransaydı, o alacaktı. Yani süreç böyle gelişiyor. Yücel Bey’in devretmesi falan söz konusu değil. Burası öyle bilinsin!”

Beykoz Belediyesi’ni de devredin, bu işten kurtulalım!

Naci Candaş (CHP)

8 senedir iktidarda AK Parti var. Yirmi yıldır da Büyükşehir’de iktidardasınız. Görülüyor ki, buraya hiçbir yatırım yapılmamış. Belediye’mizin bize göre çok gereksiz olan bir sürü harcaması olmasına rağmen, halktan yana, kamudan yana yapılması gereken harcamalar yapılmamış ve bu hâle gelmiş. Sonuçta işin içinden çıkılmayacak hâle gelmişiz ve buranın işletmesini Büyükşehir Belediyesi’ne devredip bu işten kurtulmak istiyoruz. Bana göre, siz Belediye’yi de yönetemiyorsunuz! Belediye’yi de Büyükşehir’e devredin; bu işten hep beraber kurtulalım! Şu anda Belediye’nin borçları 100 trilyona çıkmıştır. O zaman siz bu Belediye’yi de doğru dürüst yönetemiyorsunuz. Bu Belediye’yi de verin, bu işten kurtulalım!

Yalçın Çolak (AK Parti)

Arkadaşlarımın konuşmalarına sap ile samanın karıştırıldığını görüyorum. Spor Kompleksi, işletme mantığı ile yapılması ve sürdürülmesi gereken bir yer. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda yaptığı şey ortada. Profesyonel bir anlayış ile bu işi yapıyorlar. Diğer bütün komplekslerdeki çalışmalarına şahit oluyoruz. Buranın Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine karşı çıkan arkadaşlar, buradaki mevcut konumu tekrar incelerler ise, onların da bu konuda görüşlerinin değişeceğini düşünüyorum. Zaten buranın yapımında da daha önceden Büyükşehir’in desteğini unutmamak gerek diye düşünüyorum. Biz Burayı Hüseyin Karababa’nın söylediği gibi, Yunanistan’a vermiyoruz; Büyükşehir Belediyesi’ne veriyoruz. Aynı vatandaşlarımızın kullanacağı bir yer elde etmeye çalışıyoruz.

Halit Kılıç (CHP)

Beykoz’un bu değerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrinde Beykozlular’ın sesine kulak verilmesi gerektiğine inanıyorum. İşletme masrafları yüksek diye bir spor kompleksini Büyükşehir’e vermek, Beykoz’un taşınmazlarının ve değerlerinin ana kente satılması veya devredilmesi, Beykoz kamuoyunda rahatsızlık yaratmaya başlamıştır. Yüzde 96’sı Beykoz Belediyesi’ne ait Beytaş’ın Beykoz’da bir takım tesisler açmasına izin veriliyor, bu tesisleri işletebiliyor. Buradaki sıkıntı nedir ki, Şahin Köktürk Spor Salonu’nun işletmesinde birtakım aksaklıklar oluyor ve burası işletilemiyor? Madem işletemiyorsunuz, neden havuz başı tesisleri açıyorsunuz? Ver kurtul, sat kurtul mantığı ile bu iş nereye kadar devam edecek?  Büyükşehir’e devredilme furyasının Beykoz’da sona ermesi lâzım. Beykoz’un devredilmesine ve satılmasına karşıyız.

İfadeler maksadı aşmıştır; son derece yakışıksızdır!

Yüksel Baki

Bazı arkadaşlarımın hem sınırlarını aşan, hem de maksadını aşan ifadeler kullanmak suretiyle yaptıkları açıklamaları son derece nahoş ve yakışıksız buluyorum. Belediye’nin iyi idare edilip edilmediğini vatandaş yeri geldiğinde, zamanı geldiğinde takdir edecektir. Ayrıca, şunu da belirtmek istiyorum: Belediyemizin tek kuruşu gereksiz harcanmamıştır. Eğer gereksiz bir harcama yapılmış olsaydı, biz bugün Büyükşehir’den bu yardımı alıp ilçemize getirmek için uğraşmazdık.

Referandum önerisi

Hüseyin Karababa (CHP)

‘Paşabahçe’den Pazar kaldırılsın mı?’ diye halk oylaması yaptık; Anadolu Hisarı’nda referandum yaptık. Benim önerim, gelin bu konuyu da Beykoz halkına soralım. Ondan sonra halk nasıl isterse onu takip ederiz.

Nihat Arıcan (CHP)

Sayın Yüksel Baki, ‘kaynak gösterin, geri çekelim’ dedi. Kaynak öneriyorum size: Beykoz Belediyesi’ne Kışla’yı verdik. Buna karşı Büyükşehir’e ait olan parselleri geri aldık. Boğaziçi ön görünümde Büyükşehir’e ait olan yerler Beykoz Belediyesi’ne devredildi. O yerleri geri verin, buna karşılık da Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi’nin tamiratını yapsın.Bunun değerlendirilerek, oylanmasını istiyorum.

Nihat Arıcan’ın önerisi red edildi

Arıcan’ın bu konuşmasının ardından AK Parti adına konuşan Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, ilgili raporun komisyonlardan geldiği şekliyle oylanması talebinde bulundu.

Yapılan oylamada, Meclis üyesi Nihat Arıcan’ın önerisi AK Parti’nin karşı oylarıyla red edildi. Şahin Köktürk Spor Kompleksi’nin Büyükşehir’e devri ise uzun müzakere sürecinin ardından, CHP grubunun karşı oyları altında, oy çokluğu ile AK parti grubu tarafından kabul edildi.

Gündüz Bakım Evi kapatıldı

Meclis’in Ağustos ayındaki bu son oturumunda, Beykoz Belediyesi Gündüz Bakım Evi’nin kapatılması konusu da karara bağlandı.

CHP grubu, bu kapatmaya itiraz etti. Grup adına konuşan Nihat Arıcan, “bu bir sosyal projedir. Bu, Beykoz Belediyesi’nin tamamıyla bir yanlışıdır” açıklamasında bulundu.

AK Parti grubu adına konuşan Yüksel Baki ise, tamamen yürürlükteki mevzuata göre hareket ettiklerini ve Gündüz Bakım Evi’nde 5’i işçi çocuğu olmak üzere 10 çocuk mevcut olduğunu belirterek, “ mevzuat açısından en az 50 tane çalışan çocuğu olması gerekiyor. 4+4+4’ün de yürürlüğe girmesiyle, Belediyemizin artık bu konuda bir yetkisi kalmamıştır. Diğer belediyeler bu konuda yanlış yapıyor diye biz de yapacak değiliz” dedi ve çocuklarının devam edecekleri kreşlere ait faturaların ibraz edilmesi suretiyle veya bizzat hizmet satın alma yöntemiyle Belediye çalışanlarının bu mağduriyetlerinin giderileceğini kaydetti.

Gündüz Bakım Evi, oy çokluğu ile kapatıldı

Yapılan oylama sonucunda ise Belediye Gündüz Bakım Evi’nin, CHP’nin itiraz oyları altında, AK Parti grubunun oyları ile kapatılması kararı alındı.

Bir sonraki oturum 3 Eylül 2012’de

Beykoz Belediye Meclisi, yapılan bu müzakerelerin ardından, 3 Eylül 2012 Pazartesi günü tekrar bir araya gelmek üzere dağıldı. .

Haber: Arzu Başlantı

Belediye Meclisi’ne damga vuran üç konu!
Bizi Takip Edin