Belediye Spor Kulübü'nde ''Lale Devri'' sona erdi!

Beykoz Belediyesi Spor Kulübü, olağan kongresini gerçekleştirdi. Olaylı geçen kongrenin galibi, Muharrem Kaşıtoğlu oldu.

Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Derneği, olağan kongresini yaptı. CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz ile…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Spor Kulübü, olağan kongresini gerçekleştirdi. Olaylı geçen kongrenin galibi, Muharrem Kaşıtoğlu oldu.

Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Derneği, olağan kongresini yaptı. CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz ile Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya’nın da iştirak ettikleri ancak süre içerisinde salondan ayrıldıkları kongre, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Olaylı kongrede, mavi liste ile yarışan Muharrem Kaşıtoğlu ve ekibi; beyaz pusula ile yarışan Lale Enç ve ekibi karşısında 74’e karşı 52 oy ile seçimin galibi oldu.

163 kişilk Hazirun Listesi

Kongre’ye sunulan 163 kişilik Hazirun Listesi’ne göre, 128 oy kullanıldı; iki oy ise geçersiz sayıldı.

Gerginlik, açılışı kimin yapacağı noktasında başladı

Kongrede gerginlik sinyalleri, henüz başlangıç aşamasında ortaya çıktı. Açılış sunumunun yapılması noktasında Kulüp Başkanı Lale Enç, mikrofonun kendisine verilmesini isteyerek; “ Ben başlatacağım!” dedi.

Şatıroğlu’nun sözleri ile salon gerildi

Kulüp üyesi Hasan Şatıroğlu, bu durum üzerine bundan birkaç gün önce iptal edilen Kongre’yi hatırlatarak; “ Karışıklık yapmayın; gelenleri geri çevirdiniz, kongreyi yaptırmadınız; yanlış yaptınız” deyince ortam gerildi.

Bu sırada Kulüp Başkanı Lale Enç’in şu şekilde seslendiği görüldü: “ Beykoz Spor Kulübü Derneği hepimizin; burada bir kongre yapıyoruz. Güzel başladık; lütfen güzel bitirelim. Rica ediyorum!”

Çoğunluğun sağlandığı ilân edildi

Kulüp Başkanı Lale Enç tarafından, Hazirun Listesi’ne göre yeter sayının oluştuğu belirtilerek, kongrenin yapılabileceği ifa edildi.

Divan heyeti için iki farklı liste

Kongre Divan Heyeti’nin seçimi sürecinde, her iki iki grup da kendi heyetleri için önerge sundular.

Lale Enç ekibinin sunduğu önergede Divan Heyeti’nin Hasan Şatıroğlu başkanlığında; Yakup Gürkan ve Dilek Yeşilbaş’tan oluşması öngörülürken; Muharrem Kaşıtoğlu önerisinde ise Metin Torun, Fatih Yılmaz ve Ali İhsan Ayar isimleri yer alıyordu.

Yapılan oylama sonucunda Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun’un başkanlığında; Fatih Yılmaz ve Ali İhsan Ayar’ın kâtip üyeliklerini oluşturdukları Divan Heyeti ihdas edildi.

Kimse terbiyesizlik yapmasın!

Lale Enç’in, “ Salona yeni girenler olduğunu” belirterek, oylamanın yeniden yapılmasını istemesi üzerine ise salonda uğultu oldu. Meclis üyesi Engin Yıldız’ın; “ Kimse terbiyesizlik yapmasın!” şeklinde seslendiği duyuldu.

Raporlar okunarak, oylamaya sunuldu

Divan Heyeti Başkanı Metin Torun’un “Gündem”i okuması ve oylamaya sunmasının ardından, katılımcılar saygı duruşuna davet edildi; sonrasında İstiklal Marşı okundu.

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nun Kulüp Genel Sekreteri Osman Günaçtı tarafından okunması sonrasında yapılan oylamada ilgili rapor kabul edildi.

Aynı şekilde Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç, Yüksel Baki ve Metin Torun’un oluşturdukları Denetleme Kurulu Raporu da okunarak, hazır bulunan üyeler tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Tahmini bütçe, Enç tarafından okundu

Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği “ Kesin Hesap ve Tahmini Bütçeleri” ise Kulüp Başkanı Lale Enç tarafından okundu ve yapılan oylamada, oy birliği ile kabul edildi.

Lale Enç: Fırsat bulmuşken konuşalım!

Kulüp üyesi Hasan Şatıroğlu’nun Muharrem Kaşıtoğlu listesinde bulunan adayları tanımadığını belirterek, kendilerini tanıtmalarını istemesi üzerine Divan Heyeti Başkanı Metin Torun; Muharrem Kaşıtoğlu’nu kürsüye davet etti ancak Kaşıtoğlu, bir konuşma yapmadı.

Torun, Enç’i de sahneye davet etti. Kulüp Başkanı Lale Enç, burada yaptığı konuşmada, “ Fırsatı bulmuşken konuşma yapalım” diyerek sözlerine başladı. Enç, şunları söyledi: “ Bu derneğin kurucusu olarak başladığım çalışmalarıma Başkan olarak devam ettim. 18 aktif branşta çeşitli dereceler aldık. Türkiye Şampiyonu çıkardık boksta. Basketbol yoktu; basketbolu kurduk; büyük bir başarı ile çalışmalarına devam ediyorlar. Voleybolda bayanlarımız başarılara imza atıyorlar. Bu, Beykoz’un gururudur. Kendi imkânlarımla çalışmaya gayret gösterdim; kendi arabamla, kendi telefonumla çalışmaya gayret gösterdim. Benzim paralarımı sayın Yücel Çelikbilek’ten alabildim. Allah kendisinden razı olsun. Her zaman hesap vermeye hazırım.”

Lale Enç’ten CHP’ye gönderme

Lale Enç’in,  konuşmasının devamında ise siyasi tercihine vurgu yaptığı görüldü: “ Siyasi tercihim bellidir; ancak bu kulübe girerken, siyaset gömleğimi çıkararak giriyorum. Daha sonra akşamları giyiyorum siyasi gömleğimi.”

İki farklı liste seçime girdi

Muharrem Kaşıtoğlu ekibinin “ Mavi”; Lale Enç’in ise “ Beyaz” ile temsil edildikleri yönetim listelerin Divan’a sunulmasının ardından ise oy kullanacak üyeler, imza atmaya davet edildiler. Bu sırada birden bir karmaşa yaşandı; ardından ise kavga çıktı.

Metin Torun: Hiç yakışmıyor bize!

Kavga yatıştırılmaya çalışılırken, Belediye Başkan Yardımcısı ve Divan Heyeti Başkanı Metin Torun da mikrofondan; “ Hiç yakışmıyor bize bunlar” şeklinde sesleniyordu.

Üye Şatıroğlu’nun hatırlatmaları Divan’ı gerdi

Kulüp üyesi Şatıroğlu’nun Divan’a sürekli olarak yapılması gerekli olanlar ile ilgili hatırlatmalarda bulunması, Divan Heyeti ile arasında sözlü atışma yaşanmasına neden oldu.

Üyelerin, imza atmak için Divan Heyeti’nin etrafını sarması üzerine Şatıroğlu’nun; “ Burada her türlü hile olur” şeklindeki eleştirisi nedeniyle kâtip üye Fatih Yılmaz sinirlenerek, Şatıroğlu’na “ Ortamı kışkırtmaması” uyarısında bulundu.

Hazirun Cetveli sorunu

Oylamaların yapılmasında sona yaklaşılırken, üyelik başvurusunda bulunmuş olan bazı üyelerin isimlerinin Hazirun Cetveli’nde bulunmadığı ve dolayısıyla oy kullanıp kullanmayacakları sorunu gündeme geldi. Bu kişiler, kongre sırasında listede isimlerini görmeyince, bu durumu dilekçe yolu ile Divan’a bildirdiler.

Bu durum ortaya çıkınca, söz konusu kişilerin oy kullanıp kullanamayacakları konusunda katılımcılar arasında farklı görüşler öne sürüldü. Divan Heyeti Başkanı Metin Torun; “ Kongrenin ileride iptal edilememesi için” sağlıklı karar vermek yönündeki bir çaba ile bu durumda hukuken doğru olan yolun tercih edilmesi için uzmanlardan görüş alınma gerekliliğini savundu. 

İstifa eden kurucu üyenin durumu sorunu

Bu kişiler ( Fadime Aydın, Gül Biçer, Semra Kara, Aynur Turna, Cemile Sucuoğlu, Gaye Zayıf ) arasında bulunanlardan biri de Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi iken istifa eden Kurucu Üye Yaşar Kesici idi. Daha önceden Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden Kesici’nin, üyelikten de istifa etmiş olup olmayacağı tartışması bir müddet devam etti.

Lale Enç de bu sırada, “ Hazirun Listesi’nin esas alınması gerektiğini” ifade ediyordu.

Farklı görüşler sonucunda avukat AK’ın görüşüne göre hareket edildi

Oy kullanıp kullandırmama yönündeki kararın Divan Başkanlığı’na ait olduğunun ağırlık kazandığı görüşlerde, Metin Torun; Kongre başlangıcında oy kullanmamış olan bu üyeler ile ilgili olarak; “ Kanaatinin oy kullandırılmaması yönünde olduğunu” ifade etti.

İsimleri Hazirun Cetveli’nde yok

Yaşananların sonunda Divan Heyeti Başkanı Metin Torun; bu dört kişinin karar defterinde isimleri olduğu ancak Hazirun Cetveli’nde olmadığını ifade ederek; “ Bu arkadaşlarımız oylarını kullanmak için gelmişler; listede isimlerini bulamamışlar. Tam oylama esnasında dilekçe verdiler. Bu konuyla ilgili olarak kanuni mevzuat anlamında çok net bilgisi olan varsa, bizi aydınlatsın. Ben de çelişki altında kaldım. Oy kullandırabilir miyiz, kullandıramaz mıyız?” dedi.

Hanefi Dilmaç: Derneğin başarısının arkasında Yücel Çelikbilek var

Bu sırada Derneğin Denetleme Kurulu üyesi olarak konuşma talebinde bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, söz alarak, Lale Enç başkanlığındaki yönetimi yapmış oldukları hizmetlerden dolayı tebrik ederek; şunları söyledi: “ Bu derneğin denetimini ben yaptım. Yapmış olduğum denetim Raporu’nda bütün her şeyin yasal ve doğru olduğunu yazdım ve imzaladım. Burada çok iyi şeyler yapılmıştır şimdiye kadar. Lale Hanım ve ekibi gerçekten başarılı olmuşlardır; yalnız bu başarının arkasında Yücel Çelikbilek ve Belediye ekibi vardır.”

Bana Hazirun Defteri’ni vermediler

 “ Kongre süreci başladıktan sonra ben de Denetim Kurulu Başkanı olarak evraklar istedim. İstediğim evraklar bana geldi. Evrak üzerinde yaptığım incelemede herhangi bir eksik tespit etmedim. Biz de bu doğrultuda bunu imza altına aldık. Yalnız, Hazirun Defteri’ni alamadık. Hazirun Listesi benim elime geçmedi. Bana söylenilen şu: ‘ Efendim, biz onu Divan’a vereceğiz!’ Bu derneği denetleyen benim; yetki bende. Ben listeyi buraya verdim artık bütün yetki Divan’da.”

Müneccim olmaya gerek yok!

Metin (Torun) arkadaşımızın çelişkili düşünceleri var. Bir kişi, üye olabilmesi için önce müracaatını yapar. Bu, derneklerin olmazsa olmazı karar defterine işlenir. Ve bunu Yönetim Kurulu imza altına alır. Bir de üye defteri vardır. Kararı alınmış olanlar üye defterine de işlenir. Şimdi burada müneccim olmaya gerek yok. Eğer bu kayıtlar varsa, Divan Heyeti’nin karar verme yetkisi vardır. Divan, burada bu gibi çelişkilere karar vermek için oluşturulmuştur. Divan bunlara kesinlikle oy kullandırmak zorundadır.”

Yarın bu seçimleri iptal ettirmeyelim; yazık olur

Dilmaç’ın ardından Şatıroğlu’nun araya girmesi üzerine salonda yeniden uğultular yükselirken, Heyet Başkanı Metin Torun, “ Benim yasal düzenlemeye ihtiyacım var” açıklamasında bulundu.

Torun’un bu sözünün ardından ise, üye avukat Akın Ak, söz konusu bu kişilerin oy kullanması gerektiğini ifade etti. Bunun üzerine Metin Torun; salonda bu görüşe aykırı, farklı ve “ Tarafsız” bir avukat görüşü olup olmadığını sordu. Torun; “ Yarın bu seçimleri iptal ettirmeyelim; yazık günah olur” dedi.

Torun’un bu sorusu, mavi oy pusulasına sahip üyeler ve bazı Divan üyeleri tarafından eleştirildi. 

Karar verildi; dört kişi oy kullandı

Nihayetinde, avukat Akın Ak’ın görüşlerine uygun olarak, “ Karar defterinin esas alınması ve Hazirun Cetveli’nin önemli olmadığı” ifade edilerek, bu üyelerin oy kullanmasına karar verildi. Söz konusu isimler Hazirun Cetveli’ne kaydedilerek; oylarını kullanmalarına izin verildi. 

Zarftan “ Maviler” çıktı

Yapılan oylamanın sayımı sonucunda ise, Muharrem Kaşıtoğlu’nun başkanlığını yaptığı liste 128 oyun 74’ünü alarak seçimin galibi çıktı.

Lale Enç: Çok baskı gördük!

Oylama sonucunda üç yıllık Kulüp Başkanlığı görevi sona eren Lale Enç yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“ Tüm Beykoz’a hayırlı olsun diyorum. Bazı sıkıntılar yaşadık. Ben konuşmak istemedim. Fakat benim yerimde başka bir Başkan olsaydı, bu kadar hoş karşılamazdı. Beykoz, benim yıllarımı verdiğim bir yer.  Buradaki kağıtların bile ( mavi ve beyaz oy pusulaları) biri büyük, biri küçüktü. İnsanlar etkilenebiliyor; çok baskı yapıldı. Bu kağıtları burada gördüm. Bu, büyük bir sıkıntı. Demokratik bir ortamda eşit olması gerekir. Küçük kağıt, büyük kağıt! Bunlara müdahale etmedim. Bu da benim Beykozlular’a karşı saygımdandır. Bunu da buradan belirtmek istiyorum. Fakat kibarlığım nedeniyle hiç sesimi çıkarmadım. Daha demokratik ortamda olmasını isterdim. Çok baskı görüldü. Bu kadar oy aldığıma da şükrediyorum; oy verenlere çok çok teşekkür ediyorum. Tüm Beykoz’a hayırlı olsun.”

Muharrem Kaşıtoğlu: Bu görevi bize Belediye yönetimimiz tevdi etti

Lale Enç’in ardından söz alan Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Derneği yeni Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu ise, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “ Memleket isterim” şiiri ile konuşmasına başladı. Kaşıtoğlu, şiirin devamını unutunca;  “ Heyecanının bağışlanmasını” diledi.

Kaşıtoğlu, “ Öncelikle bu vatanı için canlarını veren şehitlerimizin ruhu şad olsun. Buraya katılan tüm vatansever insanları saygıyla selamlıyorum” dedi ve sözlerinin devamında kulüp kurucuları ve tüm geçmiş yöneticilerine teşekkür etti.

Muharrem Kaşıtoğlu, şunları söyledi: “Belediye yönetimimiz tarafından bu görev bize tevdi edildi; görevlendirildik; huzurlarınıza çıktık. Demokratik bir yarış ve sonunda nasip oldu biz kazandık. Tek bir amacımız var: Beykoz Spor Kulübü’nün tüzüğüne uygun bir şekilde daha mutlu Beykozlu çocuklar ortaya koymak için çalışacağız.

Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Derneği yeni Yönetim Kurulu

(ASİL):

Muharrem Kaşıtoğlu

Fatih Yılmaz

Yusuf Koç

Fatma Topkar

Yaşar Kesici

Sevil Ata

Abdullah Şimşek

Yönetim Kurulu (YEDEK)

Haydar Çelik

Emine Ünlü

Mehmet Abay

Abdurrahman Fidancı

Murat Gedik

Dursun çamurcu

Ömer Çelik

Denetleme Kurulu (ASİL)

Yüksel Baki

Birzat Mermer

Ali Can

Denetleme Kurulu (YEDEK)

Engin Yıldız

Hasan Sefer

Muzaffer Yılmaz

Haber: Arzu Başlantı

Belediye Spor Kulübü'nde ''Lale Devri'' sona erdi!
Bizi Takip Edin