Belediyenin 2014 bütçesi 203 Milyon TL

Beykoz Belediyesi'nin 2014 yılı bütçesi belediye meclisince görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediyesi'nin yatırım, hizmet ve müdürlük harcama kalemlerini içeren 2014 yılı bütçesi ve 2014 yılı mali performans programı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin 2014 yılı bütçesi belediye meclisince görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediyesi’nin yatırım, hizmet ve müdürlük harcama kalemlerini içeren 2014 yılı bütçesi ve 2014 yılı mali performans programı belediye meclisince görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer’in başkanlığında yürütülen 2014 yılı bütçe görüşmeleri, öğleden önce ve sonra olmak üzere iki oturumda yapıldı. Öğleden önceski ilk oturumda Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Salim Öztürk, müdürlük hedefleri ve tahmini maliyet tabloları hakkında genel kurula slayt gösterisi eşliğinde bilgiler verdi. Bütçe, geçen yıla göre %21, 25’lik artışla 203. 000.000 TL olarak meclisten geçti. Meclis üyeleri de söz hakkı verilerek, görüşleri alındı.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP İlçe Başkanı Bahadır Yavuz, AK Parti ve CHP Kadın ve Gençlik Kolları ile vatandaşlar izleyici locasından meclisi takip etti.

Öğleden sonra AK Parti ve CHP meclis üyeleri bütçe üzerinde görüşlerini belirtirken CHP meclis üyeleri Nihat Arıcan, Hayrullah Usta ve Halit Kılıç’ın bütçe üzerine yapmış olduğu eleştiriler mecliste gerginliklerin yaşanmasına sebep oldu.

Nihat Arıcan’ın eleştirilerine ilk olarak cevap Muharrem Kaşıtoğlu’ ndan ardından Başkan Yücel Çelikbilek’ ten  geldi.

Muharrem Kaşıtoğlu yapmış olduğu konuşmada şunları ifade etti.

Muharrem Kaşıtoğlu:Demogojinin kralını yaptılar!

 “CHP adına söz alan meclis üyesi arkadaşlarımız bir taraftan biz kibarız, kimseyi incitmek istemeyiz diyorlar, bir taraftan da hakaret etmekten geri durmuyorlar. Söz alan CHP üyelerine bakıyorum da bütün konuşmaları boyunca demogojinin kralını yaptılar. Nihat Bey’in ve CHP İlçe Başkanı’nın bir süre önce yaptığı basın toplantısında bütçeyle ilgili yaptıkları açıklamaları dinliyorum da Rahmetli Uğur Mumcu’nun çok önemli bir sözü geldi aklıma. Rahmetli Mumcu “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar” demişti işte tam da bu durumu anlatıyor bu sözler. Bu arkadaşlarımızın bilgisi yok ama sürekli konuşmaktan da geri durmuyorlar. Düşünebiliyor musunuz, Fen İşleri Müdürlüğü’nün bütçesini eleştiriyorlar ve diyorlar ki Fen İşleri Bütçesi gerçekleşmemiş,  % 60’ta kalmış diyorlar. Eline dizine dursun! Yapılan çalışmalara bakınca bütçenin % 100 gerçekleştiğini görüyoruz. Gerçekleşmeyen kısmı kanunen ayrılması gereken yıkım kalemine ayrılan bütçe. Yani bu belediyeyi yıkım yapmamakla mı suçluyorsunuz? Bu nasıl bir bakış açısıdır.” dedi.

Sizleri kınıyorum!

“ Nihat Bey konuşmasında diyor ki Başkan TV programında danışıklı dövüş yaptı, basın böyle olmamalı, özgür olmalı. Gördük sizin özgür basınınızı; geçen hafta düzenlediğiniz basın toplantısında basın mensuplarını kısıtlamış, soru sormak özgürlüklerini elinden almış, üstüne üstlük bir de aşağılamıştınız. Yani kusura bakmayın ama basın etiğinden ve basına yaklaşımdan en son bahsedecek olan sizlersiniz. Yine dün akşam hem bir basın mensubu olarak ve hem de Türkiye Basın Yayın Meslek Birliği Başkanı olarak CHP İlçe Merkezi’nde yaşanan ve basın mensuplarının fiili saldırıya maruz kaldığı olaydan dolayı sizleri kınıyorum. “ şeklinde konuştu.

Heykelini dikecekler!

“ İki önemli sorunu çözdü ki bu iki sorunun çözümünden dolayı ilerde bu insanlar onun heykelini dikecekler. Bu sorunlar 2B ve mülkiyet sorunu. Sizin gündeminize 2012’de gelen bu sorun AK Parti’nin gündeminde 2002’den beri var. Sizlerin engellemeleriyle bu kadar uzadı. Kanunun için bu insanları hak sahibi olarak koyan AK Parti hükümetiyken siz bu insanlara işgalci gözüyle baktınız ve her ortamda işgalci olduklarını ifade ettiniz. Kimseyi kandırmayın! Bu sorunu çözdüğümüzde, milli emlakten devrine bu mecliste ilk karşı çıkan siz oldunuz. pedagojik eğitim alanlar iyi bilir. Bir çocuğun en hırçın olduğu an oyuncağının elinden alındığı andır. 2B ve mülkiyet oyuncağınızı AK Parti eklinizden aldı ve siz bunun için bu kadar saldırgansınız. Ben basın mensuplarını kendilerini korumaya davet ediyorum. Başkanımızın yaptığı ikinci en önemli hizmet Tarihi Kışla karşılığında İBB’den aldığı ağırlıklı olarak Çiğdem ve Çubuklu’daki 197 adet İBB Parselidir. Yaklaşık 2300 aile bu sayede tapularına kavuşacak ki, bu bile başlı başına çok önemli bir hizmettir. İnsanlar resmen Emlak İstimlâk Müdürlüğü önünde tapularını almak için izdiham oluşturmuşlar. Siz şimdi bu hizmetleri görmeyeceksiniz ve halen daha acımasızca eleştireceksiniz. Yahu bir kere de teşekkür edin. Tek bir şey söylüyorum size. Sizin hayal ettikleriniz bizim gerçeklerimizdir. “ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise sakin ve soğukkanlı tavrını bozmadan cevabını şu şekilde verdi:

Yücel Çelikbilek: Sihirbaz değiliz ama akıllı insanlarız!

“Beykoz için durmadan, hafta da 7 gün  24 saat esası ile çalışarak eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz.. Belediyemizin imkânları her yıl artıyor. Bugün 203 Milyon olarak görüşülen bütçe gelecek sene 400-500 milyon olarak görüşülecek, hem de kasada mevcut haliyle. Şaşıracaksınız 2015 bütçesini gördüğünüzde, sihirbaz mısınız diyeceksiniz. Sihirbaz değiliz ama akıllı insanlarız. Beykoz’ un gelişmesi, güzelleşmesi lazım bu bütçeler bile bize az.  2/B ve tapu satışlarından elde edilen gelir belediyenin kasasına girecek. 2/B Beykoz için bir devrimdir. Bu imkânı Beykoz’a biz kazandırdık, bununla da gurur duyuyoruz” dedi.  

Beykoz halkının yüzü gülücek !

 “Muhalefet mensupları 2/B konusunda bizim yanımızda olduklarını iddia ediyorlar. Şayet yanımızda olsalardı 1987’de Rüzgarlıbahçe’ye verilen tapu tahsislerinin iptali ve 2/B yasasının iptali için anayasa mahkemesine gitmezlerdi. 1995 yılında ilan edilen doğal sitin altında muhalefetin imzası var.  Bir kuyuya taş atıldı halen çıkarılamıyor. İnşallah bu taşı da biz çıkaracağız ve Beykoz halkının yüzünü güldüreceğiz” diye belirtti.

Kimseyi işten atmadık!

“ Biz insanların siyasi görüşüne bakmıyoruz, insanlığına bakıyoruz. Kimseyi bu yüzden dışlamadık. Kimsenin ekmeği ile oynamadık. 1999’da 112 işçimiz bu Belediyede siyasi görüşünden dolayı işten atılmıştır. 112 insanımız sokağa döküldü, aç susuz bırakıldı. Bu yüzden sakın ha bize işçi hakları konusunda ahkâm kesmeye çalışmayın. Herkes hakkını aldı ve kimseyi siyasi görüşünden dolayı işten atmadık. Kimseyi kendi görüşünün dışında bir sendikaya üye olmaya zorlamadık. Sadece ilçeye hizmet etmek için çalıştık, başka hesapların peşinde koşmadık.” dedi.

Beykoz ne dikilmişse biz diktik!

“ Beykoz’a bir bakın hizmet binasından sağlık ocağına yollarından kültür merkezlerine ve bir kaçı hariç muhtarlık binaları kadar hepsi bizim dönemimizde yapılmıştır. 1999 yılında ilçeye pırıl pırıl bir kültür merkezi kazandırdık yeniden seçildiğimde bir harabeyle karşılaştım. Bu dönme kültür merkezimizi de yenileyerek güzel ve ilçeye yaraşır hale getirdik. Beykoz’a bu güne kadar hangi hizmet gelmişse bunu bu kadrolar yerine getirmiştir. Ne zamanki kazara öyle sizler gelip ortalığı berbat etmişseniz hemen ardından Beykoz halkı bizi göreve getirdi ve toparlamak bize kaldı. Sizin bu güne kadar bu Beykoz’a diktiğiniz bir şey yok. Bu güne kadar bu Beykoz ne dikilmişse biz diktik.  Sizin bozduklarınızı, biz topluyoruz, düzeltiyoruz. ” dedi.

Tapular veriliyor!

Çelikbilek, İBB’den devir alınan 197 adet parselde 2 bin 300 kişiye tapu verme çalışmalarının başladığını, bu güne kadar vakıflardan takas yoluyla 347 kişiye, belediye ait parsellerde de 40 kişiye tapularını verdiklerini söyledi. Bölgede bulunan toplam 18 bin 795 adet 2/B parselinin belediyeye devri konusunda kararın alındığını vurgulayan Çelikbilek, milli emlak müdürlüğündeki çalışmaların bitmesiyle ilk etapta Gümüşsuyu Mahallesi’ndeki parsellerin devrinin sağlanacağını ve bu tapuların hak sahiplerine Nisan 2014 yılına kadar verileceği haberini verdi.

Nikâh Sarayı yapılıyor!

“Biz planlarımızı ekiyoruz, dikiyoruz, hazırlıyoruz . Bunlar hayal değil. Beykoz’u geleceğe hazırlıyoruz. Belediye atölye garajların olduğu alana ilçeye yaraşır bir nikâh sarayı inşa edeceğiz, bu projemizde ihaleye çıktı. İnşallah 2014’te tamamlanacak. Hem de kasamızdan beş kuruş çıkmayacak. İlk defa arama kurtarma birimi kuruyoruz. Kaymakdonduran mesire alanını da ilçeye kazandırdık.  TODEM’i kurduk. Beykoz’a 200’ün üzerinde merdiven yaptık. Ocak ayında inşallah yeni merdivenlerin yapımına başlayacağız. Her şey Beykoz içindir.” dedi.

Beykoz’u Beykozlular tasarlayacak!

 “Beykoz’u Beykozlular tasarlayacak. Bu atölyede şehir plancıları, mimarlar ilçe sakinleriyle birlikte çalışacak ve üretecek. Özgünlük, yaratıcılık istiyoruz. Bir çok mimar, Beykoz halkı çalışacak ve karar verdiğimiz bir tanesini satın alacağız.” diye söyledi.

Allah ıslah etsin!

“Yöre pikniğinde annesinin evladını güneşten korumak için kullandığı bezi belediye başkanını ve AK Parti’yi yıpratmak için utanmadan kullandılar. Müslüman bir ülke de büyük ya da küçük başını örtmesinden daha doğal ne olabilir. Başı açık olanda saygındır, başı kapalı olanda saygındır. Neredeyse anne karnındaki kız çocuğuna türban takacağımızı iddia ettiler. Oysaki fotoğraftaki çocuğun erkek olduğunu öğrenince çuvalladılar. Bezi yıpratma malzemesi yapanları toplumun vicdanına havale ediyoruz. Allah ıslah etsin. ” şeklinde konuştu.

Bütçe kararnamesinin meclis divan katipliğince okunmasının ardından bütçe başlıkları tek tek oylamaya sunuldu ve 2014 yılı hizmetlerini içeren bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.

Belediyenin 2014 bütçesi 203 Milyon TL
Bizi Takip Edin