Beltur skandalından CHP Beykoz çıktı!

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin kararıyla bazı Beltur işletmelerini usulsüz şekilde verdiği işletmecilerin arkasından Beykoz’un bazı CHP’li üyeleri çıktı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin kararıyla bazı Beltur işletmelerini usulsüz şekilde verdiği işletmecilerin arkasından Beykoz’un bazı CHP’li üyeleri çıktı. 

Sabah’tan Barış Savaş’ın haberine göre; CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Beltur A.Ş’de ortaya çıkan usulsüzlükler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetimiyle belgelenmiş, Hazine ve Maliye Bakanlığı da Beltur A.Ş.’de yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla inceleme başlatmıştı. Şirketin yazar kasa kullanmayarak vergi kaçırdığı iddiaları araştırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısında da tartışılan konuda İBB Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar; “Beltur’da yapılan bu kanuna ve meclis kararına aykırı uygulama hakkında açılmış bir soruşturma var mı?” diye sordu.

CEMAL SATALOĞLU NEDEN SESSİZ?

Beykoz’da her konuda söz söyleyen, eleştiri yapan Beykoz’un CHP’li İBB Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu ise Mali Müşavir olarak uzman olduğu konuyla ilgili skandalın ortaya çıkmasından beri sessizliğini koruyor. CHP yönetiminden de konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmaması kafalarda soru işareti oluşturuyor.

BELTUR TESİSLERİNİ USÜLSÜZCE VERDİLER

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 1996 yılında kurulan Beltur işletmeleri hakkında 2014 yılında verdiği kararla, İstanbul’da belirlenen alanlarda kafe, restorasyon ve çay bahçesi işletme hakkı tanındı.  Uzun yıllardır yerli ve yabancı misafirlere hizmet eden tesisleri geçtiğimiz günlerde üçüncü kişilere devreden bir gizli anlaşma yapıldığı ortaya çıkmıştı.

SKANDALIN ORTASINDAKİ BAZI FİRMALARIN BEYKOZ BAĞLANTISI

SGK tarafından tespit edilen duruma göre, Beltur üzerinden Zara İnşaat Orman Ürünleri Yapı Malzemeleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi ile Sarp 34 Gıda İşletmeleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne bazı tesislerin işletmesi verildi.  SGK raporuna göre, tesislerde Beltur AŞ üniformasıyla elemanlar çalıştırarak, Beltur ürünlerini yüksek fiyatlarla sattığı tespit edildi. SGK raporunun ortaya çıkardığı skandal sonrasında Beltur Genel Müdürü Güçlü Şenler görevden alınarak Perakende Grubu İştirakler Danışmanı olarak atandı.

PERDE ARKASINDA CHP’NİN BEYKOZLU ÜYELERİ Mİ VAR?

Beltur A.Ş. Suadiye Kafe işletmesi hizmet alanında Konsinye Satış Reyon Tahsis Sözleşmesine istinaden ürettiği ünlü mamullerin servisini yapan Zara İnşaat Orman Ürünleri Yapı Malzemeleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi, CHP Beykoz İl Delegesi Yücel Zara’ya ait. İstanbul’un en prestijli ve yoğun ziyaretçisi olan Suadiye’de Adalar manzaralı tesisin işletmesini alan Yücel Zara, 2018 yılında CHP’de olağanüstü genel kurul için önce imza atmış, daha sonra imzasını geri çekmişti. İddialara göre, Yücel Zara ile birlikte tesisin işletmesini alan isimler arasında geri planda başka CHP’li üyelerin de olduğu söyleniyor.

Beltur’un tesislerinin işletmesini alan ikinci firma da Beykoz’dan çıktı. Beltur A.Ş. Süreyyapaşa Kafe işletmesi hizmet alanında Konsinye Satış Reyon Tahsis Sözleşmesine istinaden ürettiği unlu mamullerin servisini yapan Sarp 34 Gıda İşletmeleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi de Kavacık’ta kurulmuş. Sarp 34 firmasının da arka planında bazı CHP’li üyelerin olduğu iddia ediliyor.

KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR

Beltur AŞ. Genel Müdürünü görevden aldıracak kadar büyüyen usulsüzlükle ilgili CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün ve Mali Müşavir olan Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu’nun ağzını bıçak açmıyor. Beykoz’daki her konuyla ilgili ulusal medya mecralarında boy gösteren isimler, Beykozlu CHP’li isimlerin ve firmaların karıştığı skandalla ilgili tek bir söz dahi söylememesi dikkat çekiyor. Kamuoyu konuyla ilgili CHP’li isimlerden de açıklama bekliyor.

Powered by Froala Editor

Beltur skandalından CHP Beykoz çıktı!
Bizi Takip Edin