Beykoz 6. Bal Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Beykoz İlçe Tarım Müdürlüğü ile Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Bal Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul'da en fazla bal üretimi yapılan Beykoz'da 6. Bal Festivali gerçekleştirildi. Beykoz'da üretilen en kaliteli…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İlçe Tarım Müdürlüğü ile Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Bal Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul’da en fazla bal üretimi yapılan Beykoz’da 6. Bal Festivali gerçekleştirildi. Beykoz’da üretilen en kaliteli balların görücüye çıktığı festivalde Beykoz Belediyesi ilçedeki arıcılara 1300 kovanı ücretsiz dağıttı. 

Beykoz İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Beykoz Belediyesi tarafından arıcılığı ve doğal bal üretimini teşvik için düzenlenen 6. Bal Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Belediye Meydanı’nda arı çiftliği sahipleri stantlar açtı, en kaliteli balı üreten çiftçilere altın ve  takdir belgesi  verildi.

Belediye Meydanı’nda düzenlenen 6. Bal Festivali’ne Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Özdemir, İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Nimet Çavuşoğlu, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, ilçedeki arıcılar ve ilçe sakinleri katıldı.

Başkan Yücel Çelikbilek: “5 Yılda 15 Bin Kovan Dağıtmayı Hedefliyoruz”

İstanbul’un en çok bal üretilen ilçesi olan Beykoz’da arıcılığı ciddi anlamda teşvik ettiklerini vurgulayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Bu festivalin düzenlenmesine bugüne kadar hep destek verdik. Geçen yıl 500 kovan dağıttık. Bu sene ilçe tarım müdürlüğünün kurslarına katılan arıcılarımıza 1300 kovanı yine ücretsiz veriyoruz. Hedefimiz 5 yıl içinde 15 bin kovan dağıtmak ve ilçedeki bal üretimini artırmak. İstanbul Türkiye’nin en çok bal üretilen ilçesi. İstanbul’da da en çok bal Beykoz’da üretiliyor. Biz de arıcılarımız için Türkiye’nin en iyi arı kovanlarını getirdik. Beykoz’u balda marka kent yapmak istiyoruz.. Arıcılığa ve arıcılarımıza desteğimiz devam edecek. Bal festivaline katılan arıcılarımızı ve emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

İbrahim Özdemir: “Balı Güvenilir Üreticiden Alın”

Bir ülkenin kalkınmasında sanayinin tarımla eşdeğerde olduğunu vurgulayan İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Özdemir:“Bu yıl rekoltemiz  50 ton. Yerel yönetimle işbirliği yaparak balın kalitesini ve üretimi her yıl artırıyoruz. İlçede arıcılık ve arıcılın gelişmesine destek veren Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Festivalde gerçek ve sahte bal hakkında bilgi de veren Özdemir: “Sahte bal ancak laboratuvar ortamında anlaşılır. Gerçek balın rengi berraktır ve akıttığınızda kopmaz, kaliteli bal almak istiyorsanız güvenilir üreticiden alın.” dedi.

İstanbul Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Nimet Çavuşoğlu da ilçede arıcılığın gelişmesine verilen katkı dolayısıyla teşekkürlerini sundu.

Konuşmaların ardından en kaliteli balı üreten ilk 5 arıcı ile arıcılığa katkı sunanlara teşekkür belgeleri ve birer çeyrek altın hediye edildi. Ayrıca en yaşlı bal üreticisiyle en küçük arıcıya da teşekkür belgesi verildi.

İlçedeki arıcıları renkli bir organizasyonla bir araya getiren festivalde çocukların katılımıyla  ballı yoğurt yeme yarışması ve Bal Güzeli yarışması da yapıldı. 8 yaşındaki Burak Kanbur yoğurt yeme yarışmasının birincisi olurken, 3 yaşındaki Ceyda Vidinligil de  “Bal Güzeli” seçildi.

Yarışmada dereceye giren çocuklara da bire çeyrek altın hediye edildi. 

Etkinlikte Doğu Karadenizliler Derneği Horon Ekibi de coşkulu bir halk oyunları gösterisi sergiledi ve Beykoz Belediyesi festivale gelenlere etli pilav, ayran ve ballı yoğurt ikram etti.  

Bal festivalinin sonunda ilçedeki arıcılık kursuna katılan arıcılara kovanları dağıtıldı.

En kaliteli bal üreten arıcılar:

1.Rasim Cephe,

2.Süleyman Mert

3.İbrahim Kandemir

4.Cemal Kaçar

5.Enver Yalçın

En yaşlı arıcı:

Harun Büyük

En Küçük Arıcı:

Şevket Baha Demirkıran

 

Beykoz 6. Bal Festivali renkli görüntülere sahne oldu
Bizi Takip Edin