Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı son toplantısı yapıldı

Beykoz Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı olağan son toplantısı gerçekleştirildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı olağan son toplantısı gerçekleştirildi.

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan son toplantısı Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf başkanlığında yapıldı. Gündem konularına geçilmeden önce meclis üyelerine gündem dışı söz verildi.

Gündem dışı ilk söz alan CHP Meclis Üyesi Recai Çelik, Mayıs ayı ilk birleşiminde Göksu Deresine paralel Baruthane Çayırındaki yapı ile ilgili konuşmuştu. Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve Başkan Yardımcısı Engin Köklü’nün bu konuya hassasiyet gösterip hemen müdahale ettiklerini belirterek, “Yapı hemen oradan kalırdı, teşekkür ediyorum. Bir eseri yapmak kadar onu korumakta önemlidir. Oraya yapılacak her farklı müdahale o esere zarar verir. Tabi bu yanlışın değiştirilip o yapını oradan kaldırılması bizi memnun etti.” dedi.

CHP Meclis Üyesi Süha Pekkip, bir önceki meclis toplantısında Kaynarca Köyü ile ilgili belirttiği konuya değinerek, “Kaynarca Köyü’nde 12 tane caddenin sokak isimleri belli değil. Belli olmadığa için bu köylüler devlet ve belediye hizmetlerinden yararlanamıyor. Kaynarca Köyü muhtarlığı tarafından Emlak İstimlak Müdürlüğüne bir yazı da yazılmış. Bu köyün bir an önce devlet hizmetlerinden yararlanabilmesi için Beykoz Belediyesine gerekli çalışmaları yapmasını teklif ediyorum.” dedi.

CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel ise Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygur Türkleri ve diğer soydaşlara uygulamakta olduğu ağır zulme karşı duruş sergileyerek şu açıklamaları yaptı; “Çin Halk Cumhuriyeti, Uygur Türkleri ve diğer soydaşlarımıza yönelik sistematik ve kitlesel bir şekilde uyguladığı ağır zulüm insanlığa karşı bir suçtur. Milyonlarca soydaşımız zorla toplama kamplarında alıkonulup yeniden eğitim altında dini ve kültürel baskılara tabii tutulmaktadır. Müslüman soydaşlarımızın dini ibadetlerini yerine getirmeleri engellenmekte ve ne yazık ki ibadethaneleri yıkılmaktadır. Bu şekilde İslamiyet’in zorla terk edilmesi gibi konular ile alenen insanlığa karşı bir suç işlenmektedir. Avrupa Birliği ve birleşmiş üyesi 39 ülke Uygurlar ve diğer Türklerin gördüğü zulümlere karşı Çine tepki göstererek çeşitli yaptırımlar uygularken Türkiye’nin de bu uluslararası girişimlerde aktif destek ve hatta öncülük etmesi beklenmektedir. Beykoz Millet İttifakı olarak bu işkencenin karşısında durarak, Uygur Türkleri ve diğer soydaşlarımızın destek vererek sesleri olmaya devam edeceğiz.”

AK Parti Meclis Üyesi İdris Kurt ise, 29 Mayıs İstanbul'un Fethi ile ilgili konuştu. Kurt, “6 Nisan 1453’te başlayan kuşatmanın 29 Mayıs 1453te sona ermesi ve 54 gün kuşatma ile kesin zaferle sonuçlanmasının ardından bölgeyi Türkler yurt edinmiştir. Bu vesile ile kuşatmayı yapan komutan, devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’i rahmetle anıyorum.” diyerek, “İstanbul 1453’te fetih edildi. Bugün itibariyle 568 senedir farklı mezheplere mensup insanlar huzur içerisinde yaşıyor. Bizim kutsalımız ilk kıblemiz mescidi aksa zulüm altında. Kutsal günümüz ramazan ayımızda inanılmaz bir zulüm yaşadı, kan gözyaşı hiç dinmedi. Buradan katil terör devleti İsrailli kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Meclis Üyesi Furkan Çeliker, milletin tüm onur ve asaleti ile tarih sahnesinde şaha kalkmasının başlangıcı olan 19 Mayıs 1919 tarihinden bahsederek, “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, “Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek Samsuna çıkmıştır. Bu, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin başlangıcı olmuştur. Gençlerimizde milli mücadeleden bu güne gösterdikleri gayret ile ülkemizin ümidi olduklarını ortaya koymuşlardır.” dedi.

Çeliker, Beykoz Belediyesi olarak gençlerin kötü alışkanlıklarından uzak durması, sağlıklı nesillerin yetişmesi ve sosyal yaşama daha etkin motive olmalar için spor etkinlikleri çalışmalarını devam ettirdiklerini belirterek, “Bisiklette bir marka haline gelen Beykoz, Turkcell sponsorluğunda İstanbul’da ilk defa Beykoz’da gerçekleşecek olan Granfondo parkuru olarak Beykoz Belediyesi işbirliği ile Beykoz’un sokakları tercih edildi. Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını tekrar kutluyorum başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı saygı ile anıyorum” diye konuştu.

AK Parti Meclis Üyesi Adem Sefer ise, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki zulüm ve Türkiye’nin duruşu hakkında, “Sayın Cumhurbaşkanımız dünyadaki mazlum ve mağdurların temsilcisi olmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin ve dünyanın her tarafında zulüm gören tüm mazlumlarında ter türlü sıkıntılarını uluslararası platformlarına taşıyan ve bunun arkasında duran bir politika izliyor.” şeklinde karşılık verdi.

Yapılan konuşmaların ardından gündem raporu oy birliği ile kabul edildi.

Bir sonraki birleşim toplantısı 7 Haziran saat 10.30’da gerçekleşecek.

Beykoz Belediye Meclisi Mayıs ayı son toplantısı yapıldı
Bizi Takip Edin