Beykoz Cam Festivali’nde 2.gün…Sergi, söyleşi ve konser

Beykoz’un iki yüzyılı aşan camcılık mirasının ustalarla tanıtıldığı “Beykoz Uluslararası Cam Festivali” (17-25 Eylül) geleneksel yazı ve süsleme sanatının camla buluştuğu “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi’ne ev sahipli
  • 18.09.2022 00:00:00

Beykoz’un iki yüzyılı aşan camcılık mirasının ustalarla tanıtıldığı “Beykoz Uluslararası Cam Festivali” (17-25 Eylül) geleneksel yazı ve süsleme sanatının camla buluştuğu “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi’ne ev sahipliği yapacak.

galeri isbeykoz cam festivali nde 2 gun sergi soylesi ve ko 2511

Beykoz Belediyesi’nin ilçenin köklü ve özgün camcılık geleneğine dikkat çekmek amacıyla UNESCO’nun “Uluslararası Cam Yılı” ilan ettiği 2022’de ilkini düzenlediği festivalin 2. gününde Beykozlu sanatçı Tuğba İşçi’nin “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak.  

Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin tarihi atmosferinde açılacak sergide, Türkiye’nin bu alanda ilk eser veren sanatçısı olan Tuğba İşçi’nin hat ve süsleme sanatını ustalık ve sabırla harmanladığı 26 özgün eseri yer alacak.  

galeri isbeykoz cam festivali nde 2 gun sergi soylesi ve ko 6441

Sanatseverlerin ve cam meraklılarının asırlardır yaşatılan hat, tezhip ve camın zarif buluşmasına şahitlik edeceği sergi 18-25 Eylül tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.  

CAM TASARIM DUAYENİ ÖNDER KÜÇÜKERMAN FESTİVALDE

Sergi sonrasında ise Türk Endüstriyel Tasarım Duayeni Prof. Önder Küçükerman’ın Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan “Sanayi Devrimi’nin Beykoz’daki Ünlü Temsilcileri: Beykoz Camcıları” Kitabı’nın tanıtımı yapılacak.   

Tarih Araştırmacısı Mehmet Dilbaz’ın kitabın yazarı Önder Küçükerman’la söyleşi yapacağı etkinlik ilçede camcılığın ve cam sanayinin gelişimine ışık tutacak.

Beykoz adıyla özdeşleşen Paşabahçe Şişecam Fabrikası’nda uzun yıllar özgün eserler tasarlayan yapan Küçükerman söyleşide tanıklık ve anılarını da paylaşacak.

Müze bahçesindeki söyleşinin ardından Santur Sanatçısı Sedat Anar müzik dinletisi sunacak.

PROGRAM 

18 EYLÜL 2022 PAZAR

SERGİ 

14:00: “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi ve Kokteyl

Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi

SÖYLEŞİ VE KİTAP TANITIMI

15:00  “Beykoz Camcıları”

Konuk: Prof. Önder Küçükerman

Moderatör: Mehmet Dilbaz

Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi Bahçesi

KONSER:

16:30 Sedat Anar “Santur Dinletisi”

Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi Bahçesi

İlgili Haberler