Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz Çavuşbaşı planlarında tartışma bitmiyor

Beykoz Belediye Meclisi’nde ruhsat verilme süreci başlanan Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planları tartışma konusu oldu.

Beykoz Belediye Meclisi’nde ruhsat verilme süreci başlanan Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi’nin imar planları tartışma konusu oldu.

Beykoz Belediye Meclisi haziran ayı son oturum toplantısında Çengeldere, Fatih, Yavuzselim, Baklacı, Çiftlik ve Görele Mahallesi’nin tamamlanan imar planları gündemdeydi.

galeri isbeykoz cavusbasi planlarinda tartisma bitmiyor 1105

60 BİN VATANDAŞIN 90 YILLIK SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Konu ile ilgili ilk söz alan AK Parti Meclis Üyesi Serkan Şahin, 90 yıllık mülkiyet probleminin AK Parti iradesiyle çözüldüğünü ifade etti.

Planların Beykoz Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yoğun mesai ve çaba harcanarak hazırlandığını aktaran Şahin, mevcuttaki boş parsellerin mülkiyet sahipleriyle birlikte toplamda yaklaşık 60 binin üzerindeki vatandaşın evlerini konforlu, güvenli ve yasalara uygun bir şekilde yapma yolunun açıldığını söyledi.

“PLANLAR YÜZDE 90’IN BEĞENİSİNİ KAZANDI”

İmar planları hakkında bilgiler veren Serkan Şahin, “Belirtilen bölge Beykoz’un yüzde 13’üne, nüfus olarak da yüzde 24’üne tekabül etmektedir. Yeni oluşturulan konut, işyeri, sosyal, kültürel, spor, eğitim, sağlık gibi kamuya hizmet verecek donatı alanlarıyla birlikte bölgenin gelecekteki 90 yıllık ihtiyacı da karşılamış olacak. Yüzde 84 olan yeşil alan miktarı yüzde 86’ya çıkarılmıştır. Belirtmiş olduğumuz toplamda 41 milyon m2’lik alan imar planı ile birlikte yeşili korunmuş, 8 bin 200 parseli ayrı ayrı adeta nakış nakış işlenmiş ve son derece yaşanılabilir bir bölge haline dönüşmüştür. Kesinleşmiş haliyle plan çalışmaları neredeyse bölge sakinlerinin yüzde 90’ının beğenisini kazanarak tamamlanmış oldu.” dedi.

galeri isbeykoz cavusbasi planlarinda tartisma bitmiyor 2990

“CHP’YE SÜREÇ SEKTEYE UĞRAMASIN DEDİK”

Şahin, CHP’li milletvekilleri ve meclis üyeleri tarafından eleştirilere maruz kalan, iptal davaları açılan planlar hakkında, “Biz burada CHP meclis üyelerini uyardık. Gidin ilgili büyüklerinize, partililerinize durumu anlatın, süreç sekteye uğramasın dedik. Çünkü bu süreç yaklaşık 100 yıllık, herhangi bir siyasi polemiğe malzeme olacak konu değil, vatandaşın hayatı söz konusu diye.” şeklinde konuştu.

“CHP ÜYELERİNDE HANDİKAP VAR”

CHP meclis grubuna, diğer ilçelerdeki meclis üyelerinin planlara açtığı davalarla ilgili süreci nasıl takip ettiklerini soran Serkan Şahin, “CHP Beykoz meclis üyelerinde ayrı bir handikap var. Burada meclis üyeleri varken neden Tuzla ve Kadıköy meclis üyeleri bu işe mihmandar yapıyor. Yani ‘Siz kenarda durun diğer arkadaşlarla biz burada yol yürüyelim’ ya da ‘Siz bu işin üstesinden gelemezsiniz onlara verelim’ mi dediler? Bilmiyorum. İzahatını kendileri vatandaşlara yaparlar.” dedi.  

“KENT İZLEME KURULU’NA GEREKENLERİ SÖYLEDİK”

Konu hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, “Kent İzleme Konseyi ile ilgili bir şeyler dedi arkadaşımız. Doğrudur. Bu konseyin üyeleri Beykozlu da olabilir, Tuzlalı da olabilir, Silivrili de. Sonuçta burada çıkan planları takip eden, yanlışları ortaya koyan ve hukuk dışında olan yerleri mahkemeye taşıma mükellefi vardır. Planlar, bence Çavuşbaşı halkının istediği doğrultuda değil. Diğer 4 mahalleye uygun, vatandaşlarımızın boş arazisi fazla olması nedeniyle bir şekilde sonuç alınabilir. Ama bu sorun kesinlikle Fatih Mahallesi’nin sorununu çözmüyor. Bu mahkeme aşamasını da Kent İzleme Konseyi üzerinden CHP’ye yıkılmasını doğru bulmuyorum. Biz bu konuda gerekli hamleleri yaptık, gerekenleri söyledik, açıkça ortaya koyduk. Takdir Kent İzleme Konseyi’nindir.” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.