Beykoz da seçimin galibi partiler değil adaylar oldu!

31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Yerel Seçimler bitti.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi'nde Cumhur İttifakı AK Parti adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve Saadet Partisi adayı da…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Yerel Seçimler bitti.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nde Cumhur İttifakı AK Parti adayı Binali Yıldırım, Millet İttifakı CHP adayı Ekrem İmamoğlu ve Saadet Partisi adayı da Necdet Gökçınar oldu.

Beykoz Belediye Başkanlığı için ise Cumhur İttifakı AK Parti adayı Murat Aydın, CHP adayı Coşkun Tosun, İYİ Parti adayı Bilgehan Murat Miniç, Saadet Partisi adayı da Muharrem Kaşıtoğlu seçmenlerin karşısına çıktı.

Büyükşehir ve ilçe adaylıklarında kıyasıya bir yarış oldu. Zaman zaman seçmenler arasında sertleşse de adaylar seviyelerini her daim mütevazi bir şekilde korudu. 

Seçimin sürprizi Büyükşehirde İmamoğlu oldu! 

En güçlü aday olarak görünen Binali Bey beklenilmeyen bir sonuçta kaldı. Binali Yıldırım’ın güçlü oluşu Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis Başkanlığı gibi önemli görevler yaptı. Geçmişte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda İDO Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

Bu kadar unvan, tecrübe, birikim, deneyim Sayın Yıldırım’ı yarışta at başı geride bıraktı.  

AK Parti’nin Sayın Binali Yıldırım’ı İBB adayı olarak göstermesi seçmen nezdinde tutmadı mı? Seçmen AK Parti de Yıldırım’ı Ulaştırma Bakanlığı’ndan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adaylığına ardından Başbakanlığa, başkanlık sisteminden sonra TBMM Başkanlığı’na ve en son İBB Başkan Adaylığını mı sorguladı diye de düşünülebilir.

Yada bir başka çerçeveden bakıldığında “AK Parti kendi bünyesinde artık tıkandı, adam yetiştiremiyor mu?” diye düşünmüyor değilim.  

Adaylık yarışına giren İmamoğlu’na baktığımızda ise İstanbul’da pek fazla tanınmıyordu. Beylikdüzü İlçe Belediye Başkan’ını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak gösteren CHP, üç ay içinde bırakın İstanbul’u Türkiye’yi, Dünya’nın tanıdığı bir lider çıkardılar. 

Lider diye yazmamın sebebi ise AK Parti kendi elleriyle ülkede bir isim, bir adam, bir lider çıkardı!

2023’e gelindiğinde izleyip göreceğiz. 

Sebebi ve nedenleri o kadar çok ki. İmamoğlu’nun yaklaşımı, söylemleri, hoşgörüsü, mütevaziliği, halka söyleyişi, son derece alçak gönüllülüğü seçmenin dikkatinden kaçmıyor değil. 

Sayın İmamoğlu, bu özellikleri ile üç ay içinde İstanbul seçmeninin gönlüne girerek seçim yarışını at başı göğüslemiş oldu.

Sayın Yıldırım ise son derece kendine güvenmesi, seçimi kaybetmesine sebep oldu. Çok güçlü ve arkasında Sayın Cumhurbaşkanımızın oluşu, medya gücü olması, kitleleri sürüklemesi kendisine İstanbul’u almasını sağlayamadı. 

Beykoz’a geldiğimizde adaylar içinde Cumhur İttifakı AK Parti adayı Murat Aydın seçim yarışında ipi göğüsleyen isim oldu. Murat Aydın bilgi birikimi, kendine güveni, yılların vermiş olduğu tecrübesi ve hemşeri desteği seçimi açık ara almasını sağladı.

Murat Aydın’ın Beykoz seçmeninin şifresini çözmesi, beklentilerine cevap vermesi, söylemleri Beykozlu seçmeninin üzerinde bıraktığı izlenim ve yarışta seçmene verdiği güven sandıkta karşılık buldu.

Cam kenti olan Paşabahçe’yi İtalya’nın Murano Adasın’dan daha güçlü yapacağını, Beykoz’un köylerinde köylüye tarım desteği vererek köy kentleri oluşturacağını, İstanbul’un en büyük sahiline sahip olan Beykoz sahilini halka açıp turizm cenneti yapacağını, Beykoz’da 24 saat açık ve İstanbul acıktığında İstanbulluların ilk akla geleceği yer haline getireceğini, yüzde 70 mülkiyet sorunu olan Beykozlunun “yerlerinizi satmayın” diye üstüne basa basa vurgulayarak “komşuluk ilişkileri bozulmasın, sorunları hep birlikte çözelim, gerekirse bu uğurda hapis bile yatarım tabi arkamda durursanız” söylemleri ile tecrübeyle kurmuş olduğu ikili ilişkileri seçimi açık ara almasını sağladı. 

CHP’nin Beykoz adayı Coşkun Tosun ise yarışa ilk başladığında umut vaat etse de zaman içerisinde Beykozlu seçmende çok bir karşılık bulamadığı seçim sonuçlarından görebiliyor. Tanınırlık oranı çok yüksek olmasına rağmen Tosun’un propagandasının çok etki olmadığı, geçmişteki CHP Belediye Başkan adayının üzerine çok bir şey koyamadığı rakamlarla ortada. Tanınırlığı söylemlerinin arkasında kaldı. 

İYİ Parti Beykoz Belediye Başkan Adayı Murat Miniç “Beykoz’un çocukları kazanacak” söylemi ile 2014 seçimlerinde Büyük Birlik Partisi’nde almış olduğu 10 küsur bin oyu korusa da daha önceki genel seçimde İYİ Parti’nin Beykoz’da almış olduğu 15 bin oyu da koruyamadığı rakamlarla ortada.

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan adayı Muharrem Kaşıtoğlu’nun ise “Çare var” çıkışı seçmende karşılık bulamadı. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana çeşitli kademelerinde görev alan, en son belediye başkan yardımcılığı yapan, sonrasında istifa eden Kaşıtoğlu ilk önce MHP’den adaylığı gündeme geldi. Cumhur İttifakı’ndan dolayı kendine Saadet Partisi’nden aday olmasını sağlayan Kaşıtoğlu söylemleri ve projeleri ile karşılık bulamadı. Seçim sonuçlarına baktığımızda Saadet Partisi’nin geçmişte almış olduğu oy ile hemen hemen aynı paralelde olduğu görülüyor.

Seçim sonuçlarına baktığımızda adayların seçime yön verdiği, seçmen nezdinde isimlerin kazandığı çok net ortada. 

Kalın sağlıcakla.

Beykoz da seçimin galibi partiler değil adaylar oldu!
Bizi Takip Edin