Beykoz da yeni dönem başladı… Artık ücretli…

Beykoz'da yeni yılın ilk gününde hayata geçen uygulamayla, naylon alışveriş poşetleri ücretli hale geldi.

Beykoz'da yeni yılın ilk gününde hayata geçen uygulamayla, naylon alışveriş poşetleri ücretli hale geldi. Artık alışveriş yap

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da yeni yılın ilk gününde hayata geçen uygulamayla, naylon alışveriş poşetleri ücretli hale geldi.

Beykoz’da yeni yılın ilk gününde hayata geçen uygulamayla, naylon alışveriş poşetleri ücretli hale geldi. Artık alışveriş yaparken ya file veya bez poşet kullanılacak ya da naylon poşetlere en az 25 kuruş verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ‘Plastik poşet tercih etmeyin, dünyamız nefes alsın’ sloganıyla duyurduğu ücretli poşet uygulaması 1 Ocak itibariyle başladı. Naylon poşet ücretleri artık en az 25 kuruş olacak. Uygulamayı olumlu karşılayanlar da, olumsuz karşılayan da var.

Uygulama ile ücretli poşet satışlarında barkod kullanılması da zorunlu oldu. Firmalar 31 Mart tarihine kadar barkodlu poşetlere geçmezse, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak.

Ayrıca tekstilde kullanılan çok kullanımlık poşetler, suda yaşayan hayvan satışında ve bitki satışında kullanılan poşetler ile kuru temizleme, kargo, lostra ve benzeri iş yerlerinde naylon poşet kullanımı ücretsiz devam edecek.

Zeki Paşalı: Çevre koruması adına çok yararlı bir uygulama

Yasanın çıkmasında önemli katkıları olan Beykoz Paşalı Marketleri’nin Sahibi Zeki Paşalı, OFD Beykoz Şubesi ile 2014 yılında başlatılan çalışmanın meyvesini verdiğini ve çevre koruması adına çok yararlı bir uygulamanın hayata geçtiği söyledi. İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Türkiye Parekendeciler Federasyonu (PERDER) Yönetim Kurulu Üyesi olan Beykoz Paşalı Marketleri’nin Sahibi Zeki Paşalı, naylon poşetlere uygulaması ile ilgili şu açıklamalar yaptı;

Hammaddesine yılda 650 milyon dolar ödüyoruz

Türkiye’de plastik poşetin hammaddesine yılda 650 milyon dolar para ödüyoruz ve bu direk İsrailli firmalara gidiyor. Eğer ki tüketiciyi doğru bilinçlendirebilirsek dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi naylon poşet kullanımını azaltılmış ve bu paranın da ülke içinde kalmasını sağlarız. Beykoz’da tüketicilerimizi alternatif taşıma ürünlerine yönlendireceğiz. Yani eski zamanda olduğu gibi file ve bez poşet kullanımına yönlendireceğiz. Yani örneğin bir file veya bez poşetle alış verişe gelen bir tüketici bir ay içerisinde en az 60 adet naylon torbayı doğaya atmamış, doğa kirletmemiş oluyor.  Bunun için çok faydalı bir uygulama olan bu kanunu destekliyoruz. Beykoz halkının da bu çalışmaya destek vermesini bekliyoruz.

Eskiden kese kağıtlarıyla alışveriş yapardık!

Alışveriş yapan vatandaşlar ise ülkenin geleceği için plastik poşet uygulamasının çok olumlu olduğunu kaydetti. Eskiden kese kağıtlarıyla alışveriş yaptıklarını anlatan vatandaşlar, ‘Tabi eskiden doğa daha az kirlenirdi. Plastik poşetlerin kullanımının artmasıyla kirlenmede arttı. İnşallah uygulamanın başlamasıyla çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olur.’ diyor.

İlk gün yüzde 70 azaldı 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, uygulamanın ilk gününde, poşet kullanımı yüzde 70 oranında azaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Dairesi Başkanı Ahmet Varır, uygulamanın daha iyi anlatılması durumunda, poşet kullanımının daha da azalacağı görüşünde.

 

Beykoz da yeni dönem başladı… Artık ücretli…
Bizi Takip Edin