Beykoz halkı tepkili! Park ücreti ödeyeceksem pazara gelmem!

Beykoz Yalıköy Halk Pazarı’nın yanındaki ücretsiz otoparkın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretli İSPARK’a dönüştürülmesi tepkilere neden oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Yalıköy Halk Pazarı’nın yanındaki ücretsiz otoparkın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretli İSPARK’a dönüştürülmesi tepkilere neden oldu.  

Beykoz Yalıköy’de kurulan halk pazarının önündeki Beykoz Pazaryeri Açık Otoparkı, pazarcı esnafın ve pazara gelen vatandaşların ücretsiz bir şekilde kullandığı alandı. Alınan son kararla Beykoz Pazaryeri Açık Otoparkı, İBB bünyesinde paralı İSPARK haline geldi.

Beykoz esnafı ve vatandaşlar girişlerin ücretli yapılması nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, tepkilerini Beykoz Güncel Haber’e anlattı.

PAZARCILAR VE VATANDAŞ ŞAŞKIN 

Sabahın erken saatlerinde pazar alanına gelen vatandaşlardan ücret talep edilmesi ile şaşkına dönen Beykozlu pazar esnafı ve vatandaşlar duruma karşı çıktı. Sabah gelen esnaf ve vatandaştan ücret alındıktan sonra, oluşan tepkileri dindirmek için geçici bir çözüm bulundu. Pazarın olduğu gün esnaftan ücret talep edilemeyeceği söylense de bir resmiyetinin olmaması ve ilerleyen zamanlarda sistemin nasıl işleyeceği konusu kafalarda soru işareti bıraktı.

Normal minibüsten ücretin 1.5 katı, orta boyut minibüsten ücretin 2 katı, otobüsten 2.5 katı, motosikletten ise standart ücretin 1/3’ü otopark ücreti alınacak.

BİZ PAZARCILAR NE YİYECEĞİZ

Tepkilerini Beykoz Güncel Haber’e anlatan bir pazarcı; “Benim müşterim pazara girmiyor şuan. Milletin bu zamanda 10 liraya ihtiyacı olduğu için, tezgâhımıza gelenler 10 TL vereceğime dışardan alırım patates soğanımı diyor. Biz pazarcılar ne yiyeceğiz. Pazarcı esnafı bitiyorlar, önümüzü açsınlar, biz ekmeğimizin ve burada 3 kuruş para kazanma peşindeyiz” dedi.

İBB HER ŞEY GÜZEL OLACAK DEDİ

Yalıköy’de esnaf olan Temel Demircioğlu “İBB her şey güzel olacak dedi, oy verip seçtiler bu millete müstahak. Ucuz olacak her şey kolaylaşacak dedi, insanların hayatını zorlaştırdı. Zaten adamlar kıt kanaat geçiniyorlar. Senelerdir ücretsizdi burası ve buraya esnaflar kullanıyordu” dedi.

İNSANLARI SOYMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Ufak minibüsü ile belli günlerde kendine ek gelir amaçlı zeytinyağı satan emekli Ahmet Teker, ücretli hale gelen otopark için numaralandırma sisteminin olmadığını belirterek, “Buradaki insanların çoğu emekli, altlarında iyi kötü bir arabası var bir gün buraya gelse 10 TL’den bir ayda 300 TL yapar. Bu para ile evin 15 günlük ihtiyacı giderilir. Bu insanlara yazık günah değil mi. Bir fiş veriyorlar ama herkes gelişi güzel park ediyorlar. Bu demek oluyor ki sen bana parayı ver nereye istersen park et. Bu ayaklı gasp, insanları soymaktan başka bir şey değil.”

PARK ÜCRETİ ÖDEYECEKSEM PAZARA GELMEM

Bir diğer vatandaş da “Ben doğma büyüme Beykozluyum bu kadar gaddarlık olmaz. Burası Beykoz, her taraf bomboş. Ama şu küçücük alandan para alınıyor. Ben buraya park ücreti ödeyeceksen pazara gelmem” diyerek tepkisini dile getirdi.

PARA KAZANACAK BAŞKA KAYNAKLAR BULSUNLAR 

Pazar’da alışveriş yapan diğer vatandaşlar ise tepkilerini şöyle dile getirdi; “Beykoz Belediyesi nasıl tuvaleti ücretsiz hale getirerek takdire şayan bir iş yaptılarsa İBB’nin gelir elde etmek için yaptığı bu iş o kadar yanlış. Millet zaten geçinemiyor. Para kazanacak başka kaynaklar bulsunlar.”

“Müşteriden girişe 10 TL ücret alırlarsa müşteri gelir mi gelmez. Bu olay böyle devam etmez. Yani pazara her türlü darbeye vurmaya çalışıyorlar.”

BARİYER VE GİRİŞ ÇIKIŞ KONTROLÜ YOK

Ücret talep edilmesini şaşkınlıkla karşılayan vatandaş, “Bariyer, giriş ve çıkışlarda kontrol yok. Bu enayiliktir milleti soymaktır. Bariyerler yapılmadan kimseden para alamazlar. Milleti soyuyorlar resmen.” ifadelerini kullandı.

Şeref Kamburoğlu ise, “Burası bir kamu arazisi dolayısıyla insanlar burayı zorunlu olarak pazarla ilgili kullanıyorlar. Zorunlu gelinen bir yerden zorunlu bir şekilde para alınmasına karşıyım. Bu alan düzenlenerek mümkünse ağaçlandırıp insanların hizmetine sunulmalı” dedi.

Beykoz halkı tepkili! Park ücreti ödeyeceksem pazara gelmem!
Bizi Takip Edin