Beykoz için ne dediysek yaptık… Yine biz yaparız!

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yenilenen 23 Haziran seçimleri öncesi Beykoz projelerini paylaştı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yenilenen 23 Haziran

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yenilenen 23 Haziran seçimleri öncesi Beykoz projelerini paylaştı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım yenilenen 23 Haziran seçimleri öncesi Beykoz projelerini paylaştı. Binali Yıldırım, “Beykoz kesintisiz kıyıları ile turizme kazandırılacak. Köyleriyle, yeşil koridorlarıyla ve dereleriyle İstanbul’un doğayla iç içe en gözde ilçesi olacak.” ifadelerini kullandı.

İBB adayı Binali Yıldırım’ın Beykoz ile ilgili bazı projeleri şöyle;

BEYKOZ’UN KÖYLERİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

“15 milyon İstanbulluya 151 köy projesiyle Beykoz’un köyleri kalkınacak, yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi olacak. Mahalle statüsüne geçmiş olmakla birlikte, köy hayatının güzelliklerini barındırmaya devam eden yerleşimlerde; geçmişten gelen değerleri, günümüzün yenilikçi fikirleriyle bir araya getirip sorunlara çözüm üreteceğiz. ’15 milyon İstanbulluya 151 köy projesiyle Beykoz’un 3 mahallesi köy temalarına göre yeniden düzenlenecek. Kimi ekolojik özellikleri, kimi modern besicilik teknikleri, kimiyse festivalleriyle anılacak. Böylece hem köyler kazanacak hem de şehir hayatının dışına çıkmak ancak çok uzaklaşmak istemeyen milyonlarca aile için yeni turistik alanlar oluşacak. Projeyle İstanbul’da kentsel alanlarda yaşayan nüfus, bu köylerde yaşayan 57 bin 860 kişiyle kaynaşacak. İşte Beykoz’da düzenlenecek o köyler:

Anadolu Feneri ışık festivaliyle büyüleyecek

Mavi plajları, yeşil doğasıyla İstanbul’un incilerinden olan Anadolu Feneri, ışık festivaliyle anılacak. Bu kapsamda köye 4 bin 55 m”lik festival alanı yapılacak. Bu alanda sahnelenecek ışık oyunları, köyün eşsiz manzarasıyla birleşerek izleyenleri büyüleyecek. Ayrıca köye yapacağımız 1 km bisiklet yolu, 278 m? çocuk oyun alanları, 200 m? seyir terasları, 345 m”lik fener meydanı, bin 148 m? köy meydanı, 170 adet aydınlatma elemanları, 37 adet oturma elemanları, 7 adet cephe aydınlatmaları, sokak satış birimleriyle Anadolu Feneri, yerli ve yabancı turistlerin odağı olacak.

Cam ve seramik geleneği Bozhane’de yaşayacak

Bozhane Köyü mevcut yerel değerleri korunarak geliştirilirken bir yandan da kaybolan cam-seramik üretiminin geri kazandırılması sağlanacak. Bozhane, cam ve seramik atölyeleri desteklenerek bu alanda marka olacak. Ayrıca köy meydanı, araç yolu, iskele, bisiklet yolu, etkinlik ve festival alanı, gül ve lavanta bahçesi, hobi bahçesi, çiftlik, balıkçılık, kamp alanı, piknik alanı, binicilik, kuş gözlemi, manzara ve seyir noktaları, konaklama, otopark, otobüs durağı, gezi kayığı, sağlık ocağı gibi yatırımlarla köyün yaşam kalitesi artırılacak.

Cumhuriyet Köyü sanat merkezi olacak

Piknik ve mesire alanlarıyla İstanbullunun nefes aldığı Cumhuriyet Köyü, kültür-sanat ve konser etkinlikleriyle de ruhumuzu besleyecek. Yeni düzenlenecek 2 bin 994 m? müzik parkı ve 10 bin 567 m? festival alanı, tiyatro etkinlikleriyle konserlere ev sahipliği yapacak. Ayrıca film gösterimlerinin yapılacağı bin m”lik açık hava sineması da dönem dönem patlamış mısır şenliklerine sahne olacak. Cumhuriyet Köyü 6 film platosuyla da dizi ve film çekimlerinin yeni adresi haline gelecek. 930 m”lik sanat pazarı ise sanatseverleri buluşturacak. 2.4 km bisiklet yolu, 2 bin 106 m? köy meydanı, 162 adet aydınlatma elemanları, 57 adet oturma elemanları, 10 adet cephe iyileştirmesi, açık hava atölyeleri ve çocuklar için etkinlik alanlarıyla da Cumhuriyet Köyü’nde yaşam daha kaliteli hale gelecek.

YUŞA TEPESİ VE KARLITEPE’YE TELEFERİKLE ULAŞILACAK

Hz. Yuşa Türbesi’ne ve Camisi’ne gelen ziyaretçilerin ulaşımı kolaylaşacak. Seferler, Yuşa Tepesi’yle Beykoz Kaymakdonduran arasında, diğer bir hat ise Sultaniye Parkı’yla Karlıtepe arasında düzenlenecek. Vatandaşlarımız bu teleferik hizmetinden İstanbul Kart ile yararlanabilecek. Teleferik bölgenin görünümünü değiştirerek çevreye farklılık getirecek.

Yeni yol ve kavşaklar trafiği rahatlatacak

Beykozluların aileleri ve sevdikleriyle daha çok vakit geçirebilmeleri için yapılacak düzenlemelerle trafik yoğunluğu rahatlatılacak. Yol-kavşak yapımı ve düzenlemeleriyle trafikte bekleme süreleri azaltılarak zamandan ve paradan tasarruf edilecek. İşte Beykoz’da yapılacak yol ve kavşak düzenlemeleri:

 • Kandilli Göksu Caddesi-Hekimbaşı Çiftlik Caddesi Kesişimi Köprü yapımı
 • Tokatköy Mahallesi, Burhan Sokak ve Kibar Çıkmazı bağlantısı
 • Kavacık Kavşağı-Çekmeköy Birlik Kavşağı Arası Yol ve Kavşak düzenlemesi
 • Riva Yolu Caddesi Alibahadır Mahallesi Girişi Yol ve Kavşak Düzenlemesi
 • Elmalı Yolu Ve Anadolu Hisarı E-80 Bağlantı Yolu Kesişimi Yol ve Kavşak Düzenlemesi

Bin 465 araçlık yeni otoparklar

Beykoz’da güvenli araç park etme sorunu çözülecek. Sokak ve kaldırımlara park etmiş araç görüntüleri tarih olacak. İlçemiz yaşlı, çocuk, bebekli anne ve engelli vatandaşlarımız için engelsiz hale gelecek. Beykoz’da park sorununu çözecek yeni otoparklar şöyle:

 • Kandilli Göksu Caddesi-Hekimbaşı Çiftlik Caddesi Kesişimi Köprü yapımı
 • Tokatköy Mahallesi, Burhan Sokak ve Kibar Çıkmazı bağlantısı
 • Kavacık Kavşağı-Çekmeköy Birlik Kavşağı Arası Yol ve Kavşak düzenlemesi
 • Riva Yolu Caddesi Alibahadır Mahallesi Girişi Yol ve Kavşak Düzenlemesi
 • Elmalı Yolu Ve Anadolu Hisarı E-80 Bağlantı Yolu Kesişimi Yol ve Kavşak Düzenlemesi

73.2km’lik bisiklet yolu

Beykoz’da 73.2 km. uzunluğunda bisiklet yolu inşa edilecek. Böylece bisiklet kullanımı daha kolay ve yaygın hale gelecek. Millet Bahçeleri, Park 20O0’ler ve Yeşil Koridorlar ile birbirlerine bağlanan bisiklet yolları, Beykoz sakinlerine kesintisiz ve doğa ile iç içe bir yolculuk imkânı sunacak, ilçenin yaşam kalitesi ve değeri daha da artacak.

BEYKOZ’U 3 YEŞİL KORİDOR SARACAK

İstanbul genelinde kuzeyde yer alan ormanlarla güneydeki sahil şeridini birleştirecek olan “Yeşil Koridorlar” projesiyle Beykoz, şehrin bütününe yayılan “Yeşil Ağ”a dahil olacak. İlçemizde yaşayan vatandaşlarımız, Millet Bahçeleri, Semt Parkları, Park 200 projesi ve bisiklet yollarıyla entegre olan, kent ormanları ve mesire alanlarıyla bütünleşen Yeşil Koridorlar sayesinde iç içe geçen kesintisiz yeşil alanlara kavuşacak. Yeşil Koridorların oluşturduğu bu alanlar ilçenin yalnızca yaşam kalitesini yükseltmekle kalmayacak aynı zamanda her anlamda değer kazanmasını da sağlayacak.

Beykoz Deresi Koridoru

Dere aksı ıslah edilerek oluşturulacak koridor Beykoz Kasrı’ndan başlayacak. 846 bin 898 m? alana ve 4 km uzunluğa sahip Yeşil Koridor’la yaya ve bisikletlilere kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yalıköy, Çamlıbahçe, Ortabahçe, Tokatköy mahallelerinden geçecek olan bu koridor sayesinde İstanbul’a 237 bin 471m? yeşil alan kazandırılacak.

Beykoz Koridoru

Çubuklu-İstinye Feribot İskelesi’nden başlayan koridor 164. Yıl Polis Hatıra Ormanı’nda sonlanacak. 646 bin 106 m? alana sahip Yeşil Koridor 3 km uzunluğunda olacak. Çiğdem, Çubuklu, Soğuksu, Rüzgarlıbahçe, Acarlar mahallelerinden geçen koridor İstanbul’a 281 bin 113 m? yeşil alan kazandıracak.

Anadolu Hisarı-Usküdar Koridoru

Küçüksu Çayırı’ndan başlayan koridor Göksu Deresi boyunca ilerleyip Marmara Üniversitesi ve Çamlıca Cami gibi önemli toplanma alanlarına dokunarak Üsküdar’da sonlanacak. İstanbul’a toplam 624 bin 220 m? yeşil alan kazandıracak olan koridor, 15 km’lik uzunluğuyla yaya ve bisikletlilere kesintisiz ulaşım sağlayacak. Anadolu Hisarı, Göksu, Göztepe, Yenimahalle mahallelerinden geçerek Beykoz’a 306 bin 237 m? yeşil alan kazandıracak.

45 MAHALLEYE PARK200

Beykozlular 200 metre mesafede bir parka ulaşacak

Beykoz Millet Bahçesine Kavuşuyor

Beykoz’da yaşayan vatandaşlar için yoğun iş temposundan ve stresten uzaklaşmak artık daha kolay! İlçe sakinleri, keyifli zamanlarını aileleri ve sevdikleriyle birlikte huzur içinde Millet Bahçesi’nde değerlendirebilecek. Yeşil Koridorlar, Bisiklet Yolları, Semt Parkları ve Park 20O”ler ile entegre edilmiş Millet Bahçesi, oluşturduğu eko sistemle hem toplumsal hem de ekonomik refaha hizmet edecek.

Beykoz kıyısı kesintisiz olacak

Beykoz’da yaşayan vatandaşlar için yoğun iş temposundan ve stresten uzaklaşmak artık daha kolay! İlçe sakinleri, keyifli zamanlarını aileleri ve sevdikleriyle birlikte huzur içinde Millet Bahçesi’nde değerlendirebilecek. Yeşil Koridorlar, Bisiklet Yolları, Semt Parkları ve Park 20O”ler ile entegre edilmiş Millet Bahçesi, oluşturduğu eko sistemle hem toplumsal hem de ekonomik refaha hizmet edecek.

Sahil yolu canlanacak

İstanbul’un Boğaz’a kıyısı olan en nadide İlçelerinden Beykoz’un sahil yolu düzenlemesiyle vatandaşlarımız denizle buluşacak. Yaya, bisiklet yolu ve balık tutma alanları yapılacak. Sahilde yürüyüş yapan vatandaşlarımız keyifle ve sağlıkla hareket edecek. Kanlıca-Çubuklu arasında tamamlanan sahil yolu, Beykoz Merkez-Yalıköy’e kadar ulaşacak.

Riva’ya kanal açılacak

İstanbul’un yeşili en bol ilçelerinden biri olan Beykoz’da bulunan Riva Deresi’nde doğayı bozmadan kanal açılacak. 17 km’lik Riva Deresi boyunca açılacak kanalın etrafına, spor ve yürüyüş alanları, turistik tesisler kurulacak. Beykoz Belediyesi ve Devlet Su İşleri’nin birlikte yapacağı projeyle sosyal alanlar oluşturulacak.

Beykoz Çayırı düzenleniyor!

Meşhur Beykoz Çayırı yeniden düzenlenecek. 28 bin 363 m? alanda yapılacak olan düzenlemeyle birlikte Beykoz Çayırı etrafına büyük bir meydan, ticari mekanlar, mescit, pazar tezgahı ve kafeterya yapılacak. Ayrıca inşa edilecek olan 425 araçlık yeraltı otoparkıyla park sorunu ortadan kalkacak.

YAŞAYAN BEYKOZ

Millet Kıraathanesi kültürün yeni adresi

Beykoz kültür-sanat faaliyetleriyle öne çıkacak. Milli kültürümüze âit kıraathane geleneği ilçemizde yeniden canlanacak. Sesli çalışma alanları ve kafeteryalarıyla Millet deride laT İM TAYA Coy4Mdila (lal buluşma mekanı haline gelecek. Söyleşi ve konferans salonlarıyla her yaştan gençler okumak, ders çalışmak, araştırmak ve sosyalleşmek için Millet Kıraathanesi’nde bir araya gelecekler.

Beykoz gençliği bu merkezde toplanacak

Beykoz’da yaşayan gençler için yeni projeler hazırlanıyor. Kurulacak merkezlerle gençlerin potansiyellerini fark edebilmeleri, kültürel ve sosyal faaliyetlere katılarak güvenli bir ortamda kendilerini geliştirebilmeleri sağlanacak. Vatandaşlar Gençlik Merkezi sayesinde, AVM’ler yerine bir araya gelebilecekleri, kültürel ve sanatsal etkinlikler yapabilecekleri kamusal mekanlara sahip olacak.

Kavacık’a Kültür Merkezi ve Hizmet Binası

Trafikten çalınan vakitlerini tiyatroda, kütüphanede, konser ve etkinliklerde geçirerek kültür ve sanatla iç içe yaşayacak İstanbul halkı için müzelerden kültür merkezlerine, millet kıraathanelerinden şehir kütüphanelerine kadar yüzlerce proje ortaya koyuyoruz. Bu kapsamda Beykoz da bünyesinde yeni nikah salonlarını da barındıran bir kültür merkezi kazanacak.

DİNAMİK BEYKOZ

Beykoz’a yeni spor tesisleri geliyor

Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutacak, ruh ve bedenlerini güçlendirecek sportif etkinlikler desteklenecek. Sporun her alanda gelişmesi sağlanacak. Bu amaçla ilçede spor yapılabilecek mekanlar çoğaltılacak. Beykoz’da yaşayan vatandaşlarımızın sosyal faaliyet alanlarını geliştirmek için yeni spor tesisleri açılacak.

Beykoz Arena

İstanbul’un en eski ve köklü ilçelerinden Beykoz’a yeni bir spor kompleksi açılacak. İçinde tribünleri tamamen kapalı 10 bin kişilik stat, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacak 2 bin 500 kişilik kapalı spor salonuyla yürüyüş ve koşu parkurları, restoranlar ve kafeteryalar yer alacak. Spor kompleksinin her salonu ve tesisi için ayrı ayrı otoparklar oluşturulacak. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için çağdaş standartlara uygun alanlar yer alacak.

Okullara spor salonları

Beykoz’da, çocuklarımıza sporu sevdirmek, sağlıklı yaşamalarını sağlamak için bazı okullara da spor salonları yapılacak. İşte spor salonu yapılacak okullar:

 • Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Öğretmen Lisesi
 • Beykoz Anadolu Lisesi
 • Cumhuriyetköy 75. Yıl İlkokulu
 • Kavacık Borsa İstanbul Ortaokulu
 • Şehit Er Ersin Güner İlkokulu-Ortaokulu
 • Gündoğdu Nene Hatun Ortaokulu
 • Akbaba İsmail Özseçkin İlkokulu
 • Beykoz Rüzgarlıbahçe Ortaokulu (Şehit Hasan Kaya Ortaokulu)

Bu spor salonları eğitim ve öğretim saatleri dışında tüm vatandaşlarımızın kullanımına açık olacak.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BEYKOZ

Kadınların iş gücüne katılımı için çocuk yuvaları

Beykoz’da çalışan ailelerin yoğun olduğu mahallelere kreşler yapılacak. Böylece aileler gözleri arkada kalmadan çocuklarını emanet edebilecekleri bir merkeze kavuşacak. Bu çocuk yuvaları sayesinde kadınlar iş gücüne dahil olma imkanına sahip olacak. Beykoz’da Yeni Mahalle, İncirköy, Tokatköy, Gümüşsuyu ve Çiğdem mahallelerine kreş açılacak.

Dene-Yap ve Çocuk Atölyeleri

Çağımızın gerektirdiği teknolojik ilerleme yakından takip ediliyor. Beykoz’da yaşayan gençlerin gelişen teknolojilere dayalı Ar-Ge projeleri üretebilmesi amacıyla İstanbul genelinde 39 ilçede uygulanacak Dene-Yap Atölyesi Projesi çerçevesinde ilçemize de atölye açılacak. Atölye dahilinde üniversiteli ve liseli gençler bir araya gelerek ortak çalışmalar yapacak, bilim, teknoloji ve yazılım alanlarında kendilerini geliştirebilecek. Böylece geleceğe hazırlanan gençler arasından yeni yetenekler keşfedilebilecek.

Oyuncak Kütüphaneleri

Çocuklar sosyalleşsin, oyuncaklar paylaşılsın, eğitsel oyuncaklara her çocuk ulaşsın diye oyuncak kütüphaneleri kuruyoruz.

YAŞLILARIMIZ İÇİN BEYKOZ

Evde Bakım Hizmetleri

Evinde yalnız yaşayan İstanbullu bize emanet. Ev temizliğinden, sağlık kontrolüne kadar evinde yalnız yaşayan her İstanbullunun bakım sorumluluğu bize ait olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin evde bakım hizmetleri hastalardan, yaşlılara tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

Aktif Yaşlanma

Yaşlı veya yaşlılık sürecinde olan emekli, çalışan, çalışmayan, ev hanımlarına hem gelir sağlayacak hem de eğitim ve sosyalleşme imkanı sunacak bir sistem hazırladık. İkinci Bahar var. “Eğitim al, çalış, buluş etkinliklerine katıl.” Sanat, zanaat, spor elçiliği, eğitim ve etkinlik imkanları sunulacak.

Yaşlı Atölyeleri

Yaşlısına bakan vefalı İstanbulluların yükünü hafifletiyoruz. “İşin çıktığında; sorumlusu olduğun yaşlıyı bırak, kendine zaman ayır.” 39 İlçede kurulacak merkezlerde gün içi kurslar, dinletiler, sağlık kontrolleri, ahşap boyama, tesbih, ebru gibi imkanlar sağlanacak.

Huzurlu Yaşam Evleri

Yalnız kalmış yaşlılarımız için tesislerimizi artırıyoruz. Fizik tedavi rehabilitasyon, radyoloji, laboratuvar, acil gibi hizmetler bu merkezlerde yatılı hastalarımız için servis verecek.

Kadınların istihdamına destek projesi

Binlerce kadın, ev işlerinde gündelik çalışıyor veya iş arıyor. Binlerce aile ise evinde güvenilir yardımcı arıyor. Eğiteceğimiz binlerce kadın yardımcı çalışan çocuklu ailelerle elele olacak. Anneler açacağımız kreşlere çocuklarını güvenle emanet ederek iş gücüne katılabilecek.

Ebeveynlik Okulu

İstanbul’da her yıl 260 bin çocuk dünyaya geliyor. Şehrimizin yeni üyeleri için onlar dünyaya gelmeden bu heyecanı aileleriyle paylaşıyoruz. Anne-babalık sürecine doğru hazırlık için gebelik sürecinde ve doğum sonrasında eğitim programlarımızla o mutlu günlere birlikte hazırlanacağız.

Madde bağımlıları için rehabilitasyon merkezi

Beykoz’a 7 bin m”lik alanda 40 yataklı Madde Bağımlıları Rehabilitasyon Merkezi yapılacak. Gençlerimizi madde bağımlılığından kurtaracak ve onlara psikolojik ve sosyal destek sağlayacak projeler hayata geçirilecek. Gençler akıl ve vücut sağlığına tekrar kavuşacak. Uyuşturucu madde pazarlayan alçaklarla olan mücadele Beykoz’da mutlu sona ulaşacak. Madde bağımlısı gençler ailelerine ve topluma kazandırılacak.

Beykoz için ne dediysek yaptık… Yine biz yaparız!
Bizi Takip Edin