Beykoz İlçe Sağlık uyardı! Erken teşhis hayat kurtarır!

Dünya Kanser Gününde, her yıl olduğu gibi bu yılda ülke genelinde olduğu gibi Beykoz’da da sağlığı göz önünde bulundurularak vatandaş bilgilendiriliyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Kanser Gününde, her yıl olduğu gibi bu yılda ülke genelinde olduğu gibi Beykoz’da da vatandaşlar bilgilendiriliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=9DWoE8aL3gM***

Beykoz İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Tarama Birimi, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, vatandaşların kanser taramalarını KETEM ve aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz yaptırabileceklerini hatırlattı. Ayrıca erken teşhisin tedavi için önemli olduğu belirtildi.

Dünyayı saran koronavirüs salgını gündeminin gölgesinde kalan kanser, çağımızın en önemli hastalığı olmaya devam ediyor. Dünyada her yıl 10 milyona yakın can alan kansere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kutlanıyor.

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ İÇİN ÖNEMLİDİR 

Beykoz İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser Tarama Birimi’nden alınan bilgilere göre; Beykoz'da bulunan 24 Aile Sağlığı Merkezi tarafından 2020 yılı içerisinde Rahim Ağzı Kanseri için yaklaşık 750-800 arası HPV taraması ve Kolon Kanseri için 1750-1800 arası GGK taraması yapılmaktadır. İlçe nüfusu göz önünde bulundurulduğunda sayıların daha da arttırılabilir olduğu görünmektedir. COVİD-19 pandemisine rağmen kanser tarama çalışmaları sahada devam etmektedir. Halkımızın da kanser farkındalığı konusunda bilinçlenmesi erken teşhis ve tedavi için önemlidir.

HER 5 ÖLÜMDEN BİRİ KANSER 

Kanser, hem dünya hem ülkemizde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almakta olup; ülkemizde meydana gelen her 5 ölümden birinin kanser nedeniyle gerçekleştiği görülmektedir. Türkiye'de erkeklerde ilk sırada akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri yer alıyor. Erkeklerde hem Türkiye hem de tüm dünyada prostat kanseri ikinci sırada. Kadınlarda ise ikinci sırada Türkiye'de tiroit, dünyada ise kolon kanseri var.

Sağlık Bakanlığı; Dünya Kanser Günü kapsamında kanserden korunmada erken teşhisin önemini tekrar vurgulamak ve ülke genelinde halkımızın bilgilendirilmesi ve farkındalık kazanmasını amaçlamaktadır.

TARAMALARINIZI ÜCRETSİZ YAPTIRABİLİRSİNİZ

Vatandaşların hizmet alabilmesi için ülke genelinden 208 adet Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) kurulmuştur. Rahim Ağzı Kanser Taraması 30 yaşından itibaren her 5 yılda bir, Meme Kanseri taraması 40 yaşından itibaren her 2 yılda bir, Kolon Kanseri Taraması 50 yaşından itibaren her 2 yılda bir yapılmalıdır. Kanser taramalarınızı KETEM'lerde veya Aile Hekiminize başvurarak ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

KANSERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 BELİRTİ

Kanserde dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlar:

“1- Aniden başlayan iştahsızlık ve nedensiz kilo kaybı
2- Meme veya başka yerde sertlik,
3- Hazımsızlık veya yutma güçlüğü,
4- Bağırsak ve mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler,
5- İyileşmeyen yaralar,
6- Zamansız kanama ve akıntı,
7- Benler veya bir siğilin belirgin değişikliği,
8- Hırıltılı öksürük veya ses kısıklığı,
9- Artan nedensiz yorgunluk şikâyeti,
 10- İnatçı yüksek ateş”.

Ayrıntılı bilgi için; www.kanser.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Beykoz İlçe Sağlık uyardı! Erken teşhis hayat kurtarır!
Bizi Takip Edin