Beykoz Kaymakamlığı'ndan 'Tarihi Kanlıca Yoğurdu' açıklaması

Beykoz Kaymakamlığı, ürününde Bitkisel Yağ tespit edilen Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu ile ilgili açıklama yaptı.

Beykoz Güncel Haber tarafından ilk olarak gündeme getirilen Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu markasına ait Tam Yağlı Yoğ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Kaymakamlığı, ürününde Bitkisel Yağ tespit edilen Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu ile ilgili açıklama yaptı.

Beykoz Güncel Haber tarafından ilk olarak gündeme getirilen Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu markasına ait Tam Yağlı Yoğurt’da yapılan incelemede Bitkisel Yağ tespit edildiği yönündeki haber üzerine Beykoz Kaymakamlığı bir açıklama yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesinden Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu markasına ait Tam Yağlı Yoğurt’da yapılan incelemede Bitkisel Yağ tespit edildiğini açıklamıştı. Beykoz Güncel tarafından ‘Bakanlık açıkladı… Beykoz’un tarihi markası hileli çıktı’ başlığı ile gündeme getirilen haber üzerine Beykoz Kaymakamlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

Beykoz Kaymakamlığı’ndan yapılan basın duyurusu şu şekilde;

İlçemize değer katan marka değerlerinden olan Kanlıca Yoğurtları ile ilgili son günlerde yapılan yayınlar nedeniyle kamuoyunda yaşanan bilgi kirliliği dolayısı ile Beykoz ilçesinde Kanlıca Yoğurdu üretimi yapan süt ürünleri işleme tesislerinin tümünde söz konusu sıkıntının yaşandığına dair bir intiba oluşması üzerine kamuoyuna aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması zarureti hasıl olmuştur.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda ile ilgili yaptığı analizler ve kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 31 inci maddesinin 6 ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükme bağlanmıştır. Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü yer almaktadır. 

Bu kapsamda, Laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlere ait bilgiler 31.08.2016 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın www.tarim.gov.tr internet adresinden kamuoyuna duyurulmuştur. Söz konusu duyuruda Süt ve Süt Ürünleri başlığı altında İlçemizde faaliyet gösteren bir işletme de yer almaktadır.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz gıda denetim görevlileri tarafından  08.12.2015 tarihinde gıda satış (market) işletmesinden alınan Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu Muhammed Ali SAKKAF unvanlı işletme tarafınca üretilmiş 1250 gramlık “09.12.2015” son kullanım tarihli ve “1120” parti numaralı Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu (Tam Yağlı Yoğurt ) adlı ürünün İstanbul Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğünce yapılan analizi sonucunda Bitkisel Yağ içerdiği tespit edilmiştir. 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 40. maddesinin ( L ) bendi gereğince ilgili işletmeye 14.649 TL idari para cezası uygulanmış ve Bitkisel Yağ içerdiği belirlenen “09.12.2015” son kullanım tarihli ve “1120” parti numaralı yoğurt piyasadan toplatılmıştır.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce yapılan denetim ve kontroller sonucunda Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu Muhammed Ali SAKKAF unvanlı işletme haricindeki süt ürünleri işletmelerinde taklit/tağşiş ile ilgili bir durum saptanmamış olup;  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 31.08.2016 tarihinde yayımladığı listede yer alan Sakkaflar Tarihi Meşhur Kanlıca Yoğurdu Muhammed Ali SAKKAF unvanlı işletmece üretilen “09.12.2015” son kullanım tarihli ve “1120” parti numaralı Tam Yağlı Yoğurtta Bitkisel yağ içerdiği tespit edilmiş söz konusu işletme tarafından üretilen diğer parti numaralı yoğurtlarda da aynı taklit/tağşişin yaşandığı anlamına gelmemektedir.

Taklit/tağşiş yaptığı belirlenen işletme ile birlikte Beykoz ilçesinde faaliyet gösteren diğer tüm gıda işletmeleri ile ilgili gerekli denetim ve kontroller İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz gıda denetim görevlileri tarafından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Beykoz Kaymakamlığı'ndan 'Tarihi Kanlıca Yoğurdu' açıklaması
Bizi Takip Edin