Beykoz Kundura bu hafta eğlence dolu!

Latin Amerika ve Şili tiyatrosunun yükselen ismi Manuela Infante’nin son oyunu “Taşa Nasıl Dönülür?”, bu hafta Beykoz Kundura Sahne’de, İstanbullu izleyiciyle buluşuyor. 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Kundura’nın yenilikçi ve disiplinlerarası sahnesi Kundura Sahne ’de yeni sezon, Latin Amerika ve Şili tiyatrosunun yükselen ismi Manuela Infante’nin yazıp yönettiği “Taşa Nasıl Dönülür?” (How to Turn to Stone) ile açılıyor.

Beykoz Kundura Sinema

Türkiye’de ilk kez sahnelenecek oyun, 4, 5 ve 6 Kasım tarihlerinde İstanbullu sanatseverlere unutamayacakları bir izleme deneyimi yaşatacak.

İnsanmerkezcilikten uzak tiyatro kavramıyla geliştirdiği çalışmalarıyla son yıllarda uluslararası sahnelerin çok konuşulan ve tartışılan ismi olan Manuela Infante’nin son oyunu “Taşa Nasıl Dönülür?”, ‘taş’ın oyunu olsaydı nasıl olurdu sorusundan yola çıkıyor.

Taşa Nasıl Dönüşülür

Bir taşın gözünden dünyanın nasıl görüneceğini ve ‘hiç doğmayan, asla büyümeyecek ve asla ölmeyecek’ de olan taş’ı taklit etmeye çalıştığımızda olacakları, şaşırtıcı bir performansla ve ses-ışık tasarımıyla sahneye taşıyan oyun, seyirciye zihnini ve kalbini uyandıracak felsefik ve mistik bir izleme deneyimi sunuyor.

Kundura Sinema

İNSANMERKEZCİ OLMAYAN TEATRAL PRATİKLER

İnsan-olmayan dönemeç (Nonhuman Turn) düşünce akımından beslenen ve feminizmden ekolojiye, mistisizmden postkolonyalizme, birçok teorik konuyu meselesi haline getiren çalışmalarıyla tanınan Şilili tiyatro yönetmeni, oyun yazarı, senarist ve müzisyen Manuela Infante, 1980 yılında Santiago’da doğdu.

Amsterdam Üniversitesi’nde Kültürel Analiz dalında yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, 2002- 2016 yılları arasında Teatro de Chile grubuyla birlikte projeler üretti, Şili Sanat Fonları’nın daimi desteğiyle eserler yazdı ve yönetti. 2019 yılında “Estado Vegetal” ve “Realismo” adlı oyunlarıyla katıldığı Venedik Bienali’nde sahne alan ilk Şilili tiyatrocu olan Infante, eleştirel felsefe ve teoriden ilhâm alarak yarattığı çalışmalarında, insanmerkezci olmayan teatral pratikler geliştiriyor.

4, 5 ve 6 Kasım 2022 tarihlerinde üç temsil yapacak oyunun sınırlı sayıdaki biletlerini beykozkundura.com adresinden satın alabilirsiniz. Tam 350 TL, İndirimli 200 TL’den satışta olan biletlerde, iki ve daha fazla alımlarda %20 indirim fırsatı sunulurken; 4 Kasım Cuma günü gerçekleşecek gösterime özel de, üniversite öğrencilerine yönelik biletler 50 TL olacak.

Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya

PAZAR GÜNÜ FİLM, SERGİ VE ATÖLYE DE VAR

Beykoz Kundura ’da bu Pazar günü, filmden atölyeye ve sergiye uzanan dolu dolu bir program sizi bekliyor.

Belgesel sinemanın kalelerinden Doclisboa Film Festivali’nin program direktörü Joana de Sousa’nın küratörlüğünde hazırlanan ve Portekiz sinemasından yakın dönem belgesellerin yer aldığı Doclisboa Seçkisi: Dünde ve Bugünde gösterimleri, Pazar günü başlıyor. “Fantasmas: Caminho Longo para Casa / Hayaletler: Eve Giden Uzun Yol” (2019) ve Francisca Alarcão’nun “Para outra maré / Başka Bir Gelgit” (2020) adlı filmleri ard arda, saat 15:00’ten itibaren Kundura Sinema ’da ücretsiz izleyebilirsiniz.

Pazar günü saat 14:30’da da, Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ’nın düzenlediği “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisine özel, rehberli tur gerçekleşecek.

Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’ndaki çalışma hayatının yanı sıra, kültürel ve günlük yaşamdan izleri de bir araya getiren sergiyi, Fabrika’da çalışmış veya yaşamış kişilerin tanıklıkları eşliğinde gezme şansı yaratacak tura, beykozkundura.com adresinden randevu alarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Aynı gün ayrıca, Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ile Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu işbirliği içinde hazırlanan ve sanat eğitmeni, seramik sanatçısı Gizem Ulufer eğitmenliğinde düzenlenen “Bavulumdaki Anılar” adlı çocuk atölyesi de yapılacak.

ETKİNLİK ÖNCESİ BEYKOZ KUNDURA’YI YAŞAYIN

Etkinlik günleri biletinizi göstererek gösterimden 2 saat önce  Beykoz Kundura ’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz.

Beykoz Kundura ’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, etkinlik bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servisler de ücretsiz sunulacak.

Ayrıntılı bilgi ve biletler için: beykozkundura.com

Beykoz Kundura bu hafta eğlence dolu!
Bizi Takip Edin