Beykoz Kundura'da atölye ve sergi turları başlıyor!

Beykoz Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’da 2023-2024 sezonu atölyeler ve sergi turlarıyla başlıyor. 
  • 5.09.2023 13:50:38

Türkiye’nin önemli endüstri mirası yapılarından Beykoz Kundura ’nın arşiv ve araştırma merkezi Kundura Hafıza’da 2023-2024 sezonu başlıyor.

Öğrenme Programı kapsamında çocuklara ve yetişkinlere özel atölyelerin düzenleneceği Kundura Hafıza’da, Fabrika emeklilerinin eşliğinde gerçekleşecek rehberli sergi turları da yapılacak.

HAFIZA’YA ÖZGÜN ATÖLYELER

Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma ’nın Öğrenme Programı kapsamında gerçekleşecek atölyeler, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Sanayi Müessesesi’nin tarihinden ve Fabrika’daki üretim sürecinden yola çıkarak özgün tasarımlarla hazırlandı.

Sezon boyunca Pazar günleri saat 14:00’te düzenlenecek atölyelerin ilki, 24 Eylül’de gerçekleşecek “Kundura’nın Bitki Haritası” olacak. Dilan Salkaya’nın yürütücülüğünde ve 7-11 yaşa yönelik yapılacak atölyeye katılanlar, Sümerbank Fabrikası’nın yarım asırlık geçmişinin en yakın tanığı olan ağaçları keşfe çıkacak ve Beykoz Kundura’nın bitki haritasını birlikte tasarlayacaklar.

Dilan Salkaya, 26 Kasım’da ayrıca, “İzlediğim İlk Film: Hafıza Afişim” adlı atölyeyi de yürütecek ve ebeveynlerin de eşlik edeceği atölyede çocuklar, aileleriyle birlikte izledikleri ilk filmi, filmdeki karakterleri, o günden zihinlerinde kalan renkleri, duyguları ve imgeleri geri çağırarak bir hafıza afişi tasarlayacaklar.

FOTOĞRAFLARDAN İLHAMLA

Qbicart Disiplinlerarası Sanat Okulu eğitmenleri eşliğinde 8 Ekim’de yapılacak “Rengarenk Kağıtlarım” adlı atölye ise, 6-9 yaş arası çocuklara açık olacak.

Osmanlı döneminde Kâğıt Fabrikası olarak da hizmet vermiş Beykoz Kundura’nın tarihinden yola çıkarak hazırlanan atölyede çocuklar, kâğıt yapımının tekniklerini öğrenecek ve geri dönüşümlü malzemeler ile doğal renklendiricileri kullanarak kendi kâğıtlarını yaratacaklar.

Yine Qbicart’ın tasarladığı 6-12 yaşa yönelik “Gülümseyin, Çekiyorum!” adlı atölye de, 5 Kasım’da gerçekleşecek ve katılımcılar, Kundura Hafıza arşivinde yer alan fotoğraflardan ilhâm alarak, Fabrika’daki bir anı fotoğraf karesinde tasarlayıp yeniden canlandıracaklar.

FABRİKA YAŞAMI CANLANIYOR

Kundura Hafıza’nın Öğrenme Programı bu yıl ilk kez yetişkinlere de açılıyor. 15 Ekim Pazar günü yapılacak “Bir Zamanlar Kundura’da: Geçmişin Ayak İzleri” adlı atölye, 18 yaş üstü tarih meraklılarını bekliyor.

Mizgin Adar’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek atölye, Beykoz Kundura’nın 1800’lere uzanan tarihi ve zengin sosyal yaşamını yeni bir bakış açısıyla ve interaktif bir yöntemle ele alıyor.

Canlandırma, oyun oynama ve rol yapma tekniklerini kullanarak Fabrika yaşamını adeta yeniden deneyimleme fırsatı bulacak katılımcılar, birbirinden ilginç parçalardan oluşan bir makinenin işleyişini canlandıracak, farklı rollere girerek Fabrika’daki bir günü yaşayacak ve bu deneyimlerini yaratıcı bir anı kolajında toplayacaklar.

Beykoz Kundura’da gerçekleşecek Öğrenme Programı’nda biletler Çocuk Atölyeleri için 200 TL, Yetişkin Atölyeleri için de 250 TL olacak ve beykozkundura.com adresinden satın alınabilecek.