Sinemanın efsanevi filmleri Beykoz Kundura’da!

Beykoz Kundura’da başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali’nde 50. yıla özel restore kopyasıyla “The Godfather” sinema tutkunlarıyla buluşuyor.

Sinemanın efsanevi filmleri Beykoz Kundura'da!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4 Ağustos’ta başlayan Bir Yaz Gecesi Festivali son haftasında, sinema tarihinin efsanevi 3 filmini, restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşturuyor.

Festivalin bu yılki odak müzisyeni İtalyan besteci Nino Rota’nın müziklerini yaptığı “Baba” (The Godfather, 1972), “Baba 2” (The Godfather Part II, 1972) ve Fellini klasiği “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960), sinema tutkunlarını Beykoz Kundura’ya bekliyor.

50 YAŞINA ÖZEL RESTORA KOPYASIYLA

Francis Ford Coppola’nın bir gangster hikâyesini adeta yüksek sanata dönüştürdüğü başyapıtı “Baba”, 18 Ağustos Cuma akşamı gösterilecek.

Mario Puzo’nun aynı adlı popüler romanından uyarlanan film, 1945-1955 yılları arasına odaklanıyor ve gücünün zirvesindeki mafya babası Vito Corleone ve ailesinin içine çekildiği güç mücadelelerini konu alıyor.

Marlon Brando ve Al Pacino başta olmak üzere yıldızlar geçidi oyuncu kadrosu ve Nino Rota’nın Grammy ödüllü müzikleriyle de sinemanın mihenk taşı sayılan film, göz alıcı sinematografisi, renklerin mükemmel kullanımı ve unutulmaz set tasarımıyla da benzersiz.

1973’te En İyi Film, Erkek Oyuncu ve Uyarlama Senaryo dallarında Oscar’a uzanan film, 50. yaşının onuruna restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek.

DESTANIN İKİNCİ HALKASI

19 Ağustos Cumartesi akşamı ise, “Baba” destanının ikinci halkası “Baba 2”, perdede olacak. 1917 ve 1930’ları paralel bir kurguda ustalıkla birleştiren film, Vito Corleone’nin gençlik yıllarını ve suç dünyasındaki yükselişini geri dönüşlerle anlatırken; bir yandan da, yerine geçen oğlu Michael Corleone’nin gücünü koruma çabasına odaklanıyor. Kariyerini belirlemiş Michael Corleone’de Al Pacino’yu ve Oscar’la taçlandırılmış genç Vito Corleone performansıyla Robert De Niro’yu başrollerde izleyeceğimiz “Baba 2”, ilk filmin gücünü artıran bir etkiyle, sinema tarihinin en iyi devam filmlerinden biri sayılıyor.

KAPANIŞ DA ‘TATLI HAYAT’ İLE

Festivalin kapanış filmi ise, Nino Rota’nın sıklıkla çalıştığı yönetmenlerden Federico Fellini’nin yönettiği Altın Palmiye ödüllü “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) olacak. Festivalin açılışını da yapan film, kaçıranlar için 20 Ağustos Pazar akşamı yeniden gösterilecek.

Çekim teknikleri, rüya sekansları ve sıradışı karakterleriyle sinema sanatının sınırlarını zorlayan “Tatlı Hayat”, Marcello Mastroianni’nin performansı ve Anita Ekberg’in meşhur Trevi Çeşmesi sahnesiyle de unutulmazlar arasında.

BİLETLER SINIRLI SAYIDA

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com? adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile öğrencilere özel, tüm biletler 150 TL’den satışa sunulurken, Tam bilet ücreti 350 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

ULAŞIM FESTİVAL TEKNESİYLE

Gösterimlerin Beykoz Kundura’da gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş- Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz.

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde ve Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında yedinci kez gerçekleşiyor.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Sinemanın efsanevi filmleri Beykoz Kundura’da!
Bizi Takip Edin