Beykoz Kundura’da perde açılıyor

Beykoz Kundura’nın disiplinlerararası sahnesi Kundura Sahne, 2024 sezonunu oyun, performans ve dans tutkunlarını heyecanlandıracak üç gösteriyle açıyor.

Beykoz Kundura’da perde açılıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezlerinden Beykoz Kundura, 2024 sezonunu disiplinlerararası sahnesi Kundura Sahne’de açıyor ve heyecan verici üç gösteriyle tiyatro, dans ve performans meraklılarını karşılıyor.

‘GEÇEN GÜN’E DEVAM

Geçtiğimiz Aralık ayında prömiyerini yapan ve seyircinin alkışlarıyla karşılanan “Geçen Gün”, 2024 gösterimlerine bu hafta sonu başlıyor. Naz Erayda ve Kerem Kurdoğlu’nun birlikte yönettikleri ve Kundura Sahne’nin yapımcılığını üstlendiği oyun, 13, 14, 27 ve 28 Ocak tarihlerinde sahneleniyor.

Kerem Kurdoğlu’nun yazdığı “Geçen Gün”, gündelik paranoya hallerimiz üzerine, ses, söz ve hareket parçalarından oluşuyor ve şehir ile iki kişi arasında geçen “endişe dolu bir sevgi hikâyesi” anlatıyor.

Ödüllü oyuncular Esme Madra ve Ozan Çelik’in rol aldığı oyunda ayrıca, şehir atıklarından ürettikleri enstrümanları ve özgün performanslarıyla son yılların en dikkat çeken müzik gruplarından Tophane Noise Band de, müzik ve sesle ikiliye eşlik ediyorlar.

“ESKİ TÖREN İÇİN YENİ CİLT”E PRÖMİYER

Kundura Sahne’nin Ocak ayı konuklarından biri de, yerli dans sahnelerinin önde gelen koreograf ve dansçılarından Melih Kıraç’ın yeni işi “Eski Tören İçin Yeni Cilt” olacak.

Kamola Rashidova’nın tek kişilik performansıyla büyülediği performans, dünya prömiyerini 21 Ocak’ta Kundura Sahne’de yapacak. “Eski Tören İçin Yeni Cilt”, demans halinde yaşanan hafıza olaylarına işaret ederek, performans anında geçmiş, şimdi ve gelecek melezliğinin yollarını arıyor.

Melih Kıraç’ın 1930’larda evlatlık verilen babaannesinin Konya’daki köyüne seyahati sonrası uyanan ve Özbekistan’da doğan Kamola Rashidova’nın rüyaları ve ana diliyle yaşadığı kopukluklardan ilhâm alan koreografi, anılarla ilişki kurma biçimlerimiz, dünyadaki yerimiz ve gelip geçiciliğimizin dansını yaratıyor.

DÖRT YIL SONRA “ANDAN DAHA KISA”

Şubat’ta ise, Türkiye’de çağdaş dansın öncülerinden ve Taldans’ın kurucuları Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan’ın dans projeleri “Andan Daha Kısa”, dört yıl aradan sonra seyircisiyle ilk kez Kundura Sahne’de buluşuyor.

2020 yılında İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapan performans, 20. yüzyılın atonal yapısı ve formu üzerine sistematik bir yaklaşım öneren Serializm akımının özgün dinamiklerini inceliyor. Seriler ve diziler aracılığıyla doğanın ve duyguların matematiğini araştıran ikili, Serializm’in öğeleri olan ton, tını ve ritmi ilhâm kaynağı olarak kullanıyor ve bu yaklaşımın beden ve hareketle ilgili görüntüleri nasıl manipüle edeceğini ve yapıya etkisini araştırıyor.

BİLETLER PASSO’DA

Kundura Sahne’de saat 17:00’de gerçekleşecek gösterilerin biletleri passo.com.tr adresinden satın alınabilir.

Beykoz Kundura ’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, gösterimlerin bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servislerden de ücretsiz yararlanabilirsiniz. Kundura Sahne’nin güncel programıyla ilgili detaylar

beykozkundura.com ’da.

Beykoz Kundura’da perde açılıyor
Bizi Takip Edin