Beykoz Lojistik öğrencileri 'Yaparak Öğreniyor'

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, “Yaparak Öğreniyorum” sloganı ile Laboratuar uygulamalarına başladı.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu (BLMYO) öğrenim kalitesinin artırılması yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Mesleki eğitimin sadece teorik bi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, “Yaparak Öğreniyorum” sloganı ile Laboratuar uygulamalarına başladı.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu (BLMYO) öğrenim kalitesinin artırılması yönündeki çalışmalarına devam ediyor. Mesleki eğitimin sadece teorik bilgiye dayalı olarak icra edilemeyeceği, yanında muhakkak uygulamanın da olması gerektiğine inanan BLMYO, “Yaparak Öğreniyorum / Learning by Doing” konsepti ile başlattığı öğrenme laboratuvarları ve simülasyon çalışmaları ile öğrencilerinin ders programları kapsamında aldıkları bilgiyi oluşturulan senaryolarla uygulatarak bilginin pekiştirilmesi yönünde ilerliyor.

Senge’in bakış açısından gerçek yaşama ilişkin yapısallaştırılmış mikrokozmozları kullanarak katılımcıların birlikte öğrenmelerini sağlayan unsurlar olarak tanımlanan öğrenme laboratuvarları, anlamlı işletme olgularını anlamlı kişilerarası dinamiklerle bütünleştirildiği ortamlardır. Bu yaklaşımla Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Programı öğrencileri  Prof. Dr. Okan Tuna ve  Öğr. Gör. Burak Çakaloz’un  koordinatörlüğünde “Tedarik Zinciri Laboratuarı” uygulamasına başladılar.

Tedarik Zincir Yönetimi Simülasyonu

Müşteriye, doğru ürünün, doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyata tüm tedarik zinciri için mümkün olan en düşük maliyetle ulaşmasını sağlayan malzeme, bilgi ve para akışının entegre yönetimi ya da bir başka deyişle zincir içinde yer alan temel iş süreçlerinin entegrasyonunu sağlayarak müşteri memnuniyetini artıracak stratejilerin ve iş modellerinin oluşturulması olarak tanımlanan Tedarik Zincir Yönetimi, Lojistik Laboratuarında hazırlanan senaryolar ile 200’den fazla öğrenciye uygulattırıldı. Gerçeğe yakın lojistik modelleri kullandırılan öğrencilerden tedarik zincir akışını duraksatmadan, stok tutmadan ve operasyonlar sırasında meydana gelebilecek problemlere karşı çözüm üretmeleri istendi.

Laboratuar ortamında öğrenciler Tedarikçi, Üretici, Toptancı, Parekendeci olarak gruplara ayrıldıkları uygulamada müşterinin verdiği siparişleri tedarik zincir sistemi ve  lojistik modellerini uygulayarak cevap vermeye çalışıyorlar. 2 Tedarikçi grubunun sahip olduğu 2 ayrı hammaddenin üretici tarafından işlenerek ürüne çevrilip toptancıya ulaştırılması, toptancının müşterisi olan 2 ayrı Parekendeciye ürünü sevketmesi ardından son tüketiciye ulaştırmaya çalışan öğrenciler stok maliyetlerinden kaçmak için matematik hesaplamalarının içerisinde uğraşırlarken Prof. Dr. Okan Tuna ve Öğr. Gör. Burak Çakaloz tarafından oluşturulan kriz senaryoları ile de işleri zorlaştırılıyorlar.

Prof. Dr. Okan Tuna: “Yaparak Öğreniyorum” çalışmaları ile teoriyi uygulama ile birleştiriyoruz

Çalışma sırasında öğrenciler boğa kamçısı, zincir üyeleri arası işbirliği, bilgi paylaşımı teorilerini yakından yaşayarak kavramlaştırırlarken sipariş verme, teklif alma ve verme gibi çeşitli eylemleri de gerçekleştiriyorlar.  Tedarik zinciri yönetimi sürecinde kurumlar ve birimler arası iletişim ile bilgi paylaşımının önemini görüyorlar. Bu uygulama ile öğrenciler somut deneyimler elde ediyorlar. Örneğin, stok dışı kalma durumunu yaşamalarında ne tür bir karar vermeleri gerektiğini görüyorlar ve planlıyorlar. Uygulama sonrası gerçekleştirdiğimiz tartışma bölümlerinde öğrencilerimizden çıkardıkları sonuçları ortaya koymalarını istiyoruz. Yapılan doğru hamleleri ve alınan hatalı kararları görmelerini sağlıyoruz. “Yaparak Öğreniyorum” laboratuar çalışmaları ile öğrencinin aldığı teorik bilgiyi uygulama ile kendisinde pekiştirmesinde yardımcı olurken eğlenerek öğrenmeyi de işin içine dahil ediyoruz.

Öğrenciler Teoriyi Uygulama ile Birleştirdiler

Uygulama sonrasında BLMYO öğrencilerinden Dış Ticaret Programı 1. Sınıf öğrencisi Seçkin Sağlam, teorik bilgi ile uygulamanın aynı olmadığını söyledi:  “Tedarik Zincir Yönetiminin kitap üstünde görüldüğü kadar kolay olmadığını bu çalışmada uygulanan senaryonun ilerlemesi ile anladım. Uygulama sırasında krizler yaşıyorsunuz ve çözüm üretmek durumundasınız. Planlamanın ve iletişimdeki bilgi akışının zincir üzerindeki önemini çok açık olarak görebiliyorsunuz.”

Dış Ticaret Programı 1. Sınıf öğrencisi Emine Uzun ise simülasyon çalışmasından çok büyük keyif aldığını söyledi: “Uzun vadeli sipariş değerlendirmeleri, siparişten haberdar olma, stok yönetimi ve talep tahmini gibi konulara da dikkat edilmesinin ne kadar önemli olduğunu gördüm ve simülasyon sırasında aktif olarak çözüm ürettik. Uygulama sırasında aldığımız kararlar doğrultusunda şirketimizin pozisyonundaki değişimleri görmek bana çok büyük keyif verdi. Gerçekten bu çalışma bana Tedarik Zincir Yönetimi için büyük bir tecrübe oldu

İletişim:

Birsen Usta/Kurumsal İletişim

birsenusta@beykoz.edu.tr

444 25 69 – (527)

Beykoz Lojistik öğrencileri 'Yaparak Öğreniyor'
Bizi Takip Edin