Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz Meclisi son kez toplandı!

Beykoz Belediyesi Meclisi, yıkılacak olan meclis binasında son kez toplandı.

Beykoz Belediyesi Meclisi Haziran Ayı olağan toplantılarının son oturumu Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında gerçekleştirildi.  Meclis üyeleri yıkı

Beykoz Belediyesi Meclisi, yıkılacak olan meclis binasında son kez toplandı.

Beykoz Belediyesi Meclisi Haziran Ayı olağan toplantılarının son oturumu Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in başkanlığında gerçekleştirildi.  Meclis üyeleri yıkılacak olan meclis binasında son kez toplandı.

Mecliste yeni uygulama şaşırttı

Açılış ve yoklama ile başlayan meclis toplantısında her zamankinden farklı bir uygulama yapıldı. Üç yıldır toplantı sonuna kadar gelmeyen meclis üyeleri izinli sayılırken Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından uygulamaya koyulan yeni sistem meclis üyelerini şaşırttı. Yeni uygulama ile izin dilekçesi göndermeyen meclis üyeleri yok yazıldı. Böylelikle meclise izin kâğıdı gönderen Nevzat Oral izinli sayılırken AK Parti Meclis Üyesi Hanefi Dilmaç ile CHP meclis üyeleri Süleyman Kılıç, Mehmet Gürel ve Gülay Demirel yok yazıldı.

Yapılan yoklamanın ardından bir önceki tutanak görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Gündem dışı söz alan CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Emanet “Öğretim yılının son günü olması nedeniyle tüm öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller dileyerek eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.”  ifadelerini kullandı.

3 yıllık ihaleye CHP red verdi

Gündem dışı söz alan başka meclis üyesi olmadığından gündeme geçildi. Gündemin 5’inci maddesi olan “Sahipsiz hayvanların toplanması, rehabilitasyonu ve park, bahçe vb yeşil alanlarda ve kapalı alanlarda haşere mücadelesi işi için ihalenin uzun süreli yapılması hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu” hakkında CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün söz aldı. Düzgün “Sayıştay 2015 yılında yaptığı denetim raporunda temizlik işleri ihalesi içinde yer alan sokak hayvanlarının toplanması işini eleştiriyor. Bu ihalenin nasıl yapılacağına dair yine ortada bir bilgi yok” diyerek CHP Grubu olarak red oyu veriyoruz. Konu hakkında söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ise önergenin asıl amacının yapılacak ihalenin bir yıldan fazla süre yani 3 yıl olacağından meclisten onay alınması gerektiğini belirterek ihale içeriği ile bir ilgisinin olmadığı söyledi.

BEYTAŞ külfet olmaktan çıktı

Bir diğer gündem maddesi olan “Riva Çayağzı C Tipi Mesire Alanı Düzenlemesi ihalesi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu” hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Cavit Gül “Beytaş zarar ederken buraları neden işletiyor.” diyerek eleştiride bulunarak red oyu vereceklerini belirtti. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de yapmış olduğu açıklamada “Arazi belediyemize ait olduğu için çevre düzenlemesini biz yapıyoruz. İşletmesini de BEYTAŞ yapacak. İsterse orayı BEYTAŞ başkasına da verebilir. Kendisi de işletebilir. BEYTAŞ şuan büyük oranda belediyemize külfet olmaktan çıktı.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Tesis kurmak için izin

CHP Grubu son olarak “Bütçe İçi İşletme Kurulması hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu” hakkında ki gündem maddesine komisyonda yeterli birli verilmediği için ayrıca BEYTAŞ’a benzer farklı bir kurum olacağı gerekçesiyle red oyu vereceğini beyan etti. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek konunun bir şirket kurmakla ilgisi olmadığını söyleyrek “Belediye bünyesinde Sosyal Tesis kurmak istiyoruz. Bu konuda bir açığımız var. Bunun içinde bakanlıktan izin almamız gerekiyor. Başvuru içinde meclis kararı gerekiyor.” dedi.

Oy birliği ile kabul edilen diğer maddeler ise şöyle;

2018 Yılı Yatırım Teklifleri hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

Sokak isim değişikliği hakkındaki Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu Raporu.

Kadro İptal ve İhdas işlemi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu.

Fen İşleri Müdürlüğünün Bütçe Kodunun kullanılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu

Çengeldere Mahallesi 2114 ada 1 parselde 9949,79 m2 alan üzerine 16 derslikli ilkokul ve 16 derslikli ortaokul binasının projesinin yapılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu

Kardeş Şehrimiz Şanlıurfa İli Hilvan İlçesinde Kızılay Eski Binası Tadilatı yapımı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

Toplantı, Meclis Üyelerinin yıkılacak olan binada son kez toplu fotoğraf çektirmesinin ardından 3 Temmuz 2017 Pazartesi toplanmak üzere sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı