Beykoz meclisinde ‘ibra’ gerginliği!

Beykoz Belediyesi Meclisi’nde 2023 yılı ibra edilerek, o dönemi kapsayan harcamalarda usulsüzlük olmadığı CHP’nin de oylarıyla kabul edildi.

Beykoz meclisinde ibra gerginliği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci oturumu Belediye Başkanı Alaattin Köseler başkanlığında yapıldı.

Mecliste, 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı ve Riva Deresi’ndeki kirlilik gündeme geldi.

CHP OYLARIYLA İBRA ETTİ

2023 Mali Yılı Kesin Hesabı, Mayıs ayı oturumunda yapılan görüşmede AK Parti’nin ‘evet’, CHP’li meclis üyelerinin ‘hayır’ oylarıyla reddedildi.

Haziran ayı ikinci oturumunda yeniden oylamaya sunuldu.

Konu hakkında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Av. Ahmet Deliak, “Mayıs ayı oturumunda kesin hesap herhangi bir gerekçe ifade edilmeden bütün olarak reddedildi dolayısıyla hukuka aykırı bir karar ortaya çıktı. Kanun böyle bir durumda diyor ki hukuka aykırı bir kanaat verildiği zaman bu tekrar ancak belediye başkanı tarafından beş gün içerisinde yeniden görüşülmek üzere gerekçesiyle meclise geri gönderilir. Haziran ayı gündemine baktığımızda biz bu prosedürün işletildiğini de görmüyoruz. Biraz sonra müzakeresini yapacağımız kesin hesap teklifinin komisyon tarafından raporlaştırılmış hali hukukta ‘yoklukla malul’dür. Yani yok hiç yok böyle bir şey. 2023 Yılı Kesin Hesabını biz geçen ay normal oylama sırasında oyladık kabul ettik, biz hala o görüşteyiz. Biraz sonra bizce ‘yoklukla malul’ olan, anlamı olmayan oylamada anlaşılıyor ki CHP meclis üyesi arkadaşlarımız kabul verecekler. AK Parti Belediye dönemimizin sizler tarafından da bu şekilde bu buralarda aklanması, ibra edilmesi ayrıca bizi çok memnun eder mutlu eder.” dedi.

Deliak, “Bu her ne kadar 2023 yılına ait bir husus olsa sonuçları itibari ile mevcut belediye yönetimini ilgilendirecek bir vakadır. Beykoz halkı tarafından helal oylarla seçilmiş belediye başkanımızın görev yapmasını ciddi anlamda engelleyecek, adeta onun iradesine yönetme şeklini ipotek koyacak bir karar alması da tarafımızca üzüntüyle karşılanmıştır.” dedi.

2023 Mali Yılı Kesin Hesabı, CHP meclis üyelerinden 16 kişinin ‘evet’ oyuyla kabul edildi.

Böylelikle, Beykoz Belediyesi 2023 yılı ibra edilerek, o dönemi kapsayan harcamalarda usulsüzlük olmadığı ortaya kondu.

RİVA DERESİ’NDEN KİMİN NE SORUMLULUĞU VAR?

AK Parti Meclis Üyesi Sadullah Hasanoğlu ise kamuoyu gündeminde son günlerde sıkça yer alan Riva Deresi ile ilgili açıklamalar yaptı.

Hasanoğlu, Riva Deresi’nin taşkınlarla mücadele etmek, çevresinin güzelleştirilmesi ve ıslah çalışmalarının DSİ’nin, Riva Deresi’ne akan atık suların toplanması, arıtılması görevinin İBB’de olduğunu söyledi.

Riva Deresi’nin çevresi güzelleşse ve ıslah çalışmaları yapılsa dahi dereye atık su akmaya devam ettikçe bütün yatırımların çöpe gideceğinin altını çizen Sadullah Hasanoğlu, Paşaköy Arıtma Tesisi’nin kapasitenin artılması gerektiğini ifade etti.

Hasanoğlu, tesisin 3. kademesinin yapılması için 2021 yılında İBB Meclisi’nde İSKİ’ye borçlanma yetkisinin verildiği fakat geçen 4 yılda bir adım atılmadığını belirtti.

Ayrıca, Riva Deresi hattına yapılacak arıtma tesisi için geçen dönem Beykoz Belediyesi Meclisi’nce İSKİ’ye 2 adet yer tahsis edildiğini ifade etti.

Beykoz meclisinde ‘ibra’ gerginliği!

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin