Beykoz Millet Bahçesi’ne neden karşı çıkıyorlar?

Tarihi Beykoz Çayırı’nın korunarak yeşil alanın 2,5 katına çıkarılacağı proje olan Beykoz Millet Bahçesi, 2023 Nisan ayında tamamlanarak hizmete açılacak.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Beykoz Millet Bahçesi Projesi’ne de değindi.

Kurum, “Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projemiz Nisan ayında tamamlanacak. Hiçbir şekilde betonlaştırmadan ve buradaki yaşamı, hatıraları canlandırarak Beykozlu kardeşlerimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi

BEYKOZ MİLLET BAHÇESİ’Nİ YAPIYORUZ!

Bakan Murat Kurum, İstanbul’da vatandaşların en büyük ihtiyacının nefes alacağı, yeşil ve mavinin iç içe olduğu doğal alanlar olduğunu söyleyerek, bu ihtiyaçların karşılanması için Millet Bahçe projelerini yaptıklarını belirtti.

Murat Kurum, bu kapsamda İstanbul’a toplam büyüklüğü 18 milyon 350 bin m2 olan 47 tane Millet Bahçesi’ni kazandırdıklarını ifade ederek, “Toplam büyüklüğü 2,3 milyon olan 13 Millet Bahçemizi bitirdik. Vatandaşımızın hizmetine açtık. Beykoz’umuzda da Yalıköy ve Ortaçeşme Mahallelerimizi kapsayan 300 bin m2 büyüklüğünde Beykoz Millet Bahçesi’ni yapıyoruz. TOKİ başkanlığımız eliyle projemizin ihalesini gerçekleştirdik.” dedi.

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi

“MİLLET BAHÇESİ NİSAN’DA TAMAMLANACAK”

Beykoz’da doğaya zarar vermeden, betonlaştırmadan projeye başladıklarını söyleyen Bakan Kurum, “Buradaki yaşamı, anıları, hatıraları canlandıracak ve geleceğimize, çocuklarımıza, Beykozlu kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Beykoz Çayırı Millet Bahçesi projemiz Nisan ayında tamamlanacak. Burada kütüphanemizde, kıraathanemizde, gençlerimiz ders çalışacaklar. Vatandaşımız, milletimiz huzur içerisinde vakit geçirecek.” diye konuştu.

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi

“ONLAR İSTEMESE DE MİLLETİMİZLE OMUZ OMUZA YAPACAĞIZ”

Projenin yapıldığı alanda vatandaşların ihtiyaçlarını giderecek alanların dahi olmadığını belirten Bakan Murat Kurum, “Biz tamamen doğal malzemelerden burada vatandaşlarımızın bütünleşeceği, birlik beraberliğin en üst seviyeye çıkacağı projemizi onlar istemese de biz yine her projemizde olduğu gibi milletimizle birlikte omuz omuza, gönül gönüle yapacağız. Ve vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” dedi.

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi

“MİLLET BAHÇESİ’NİN NEYİNE KARŞI ÇIKIYORLAR?”

Kurum konuşmasına şöyle devam etti:

“Millet Bahçesi projesinin neyine karşı çıkıyorlar? Onu da bir sormak lazım. Yani burası atıl kalsın, çöplerin içinde vatandaşımız vakit geçirsin, buraya gelen vatandaşlarımız ihtiyaçlarını gidermesin istiyorlar. Bizim Atatürk Havalimanı Millet Bahçemize de karşı çıktılar. Onlar karşı çıkmaya devam etsinler. Biz milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi

“ORTAÇEŞME’YE SELÇUKLU MİMARİSİ CAMİ KAZANDIRILACAK”

Beykoz Millet Bahçesi Projesi’ kapsamında Ortaçeşme Cami’ye değinen Bakan Murat Kurum, “Burayı yapan kardeşlerimizle Cuma namazı sonrasında konuştuk. Riskli yapı tespiti yapılmış. Oradaki derneklerimizle, belediyemizle birlikte Beykoz’umuza, İstanbul’umuza yakışacak Selçuklu mimarisinde yeni camimizi inşallah Beykoz’umuza kazandıracağız. Camimiz de hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Beykoz Çayırı Millet Bahçesi

“KUTLU ŞEHRİN İKİ YAKASINI MAVİ VE YEŞİLLE BULUŞTURACAĞIZ”

Gri beton duvarların değil yemyeşil Millet Bahçeleri’nin, masmavi göğün olacağı bir İstanbul inşa ettiklerini söyleyen Bakan Kurum, “Nasıl ki şehrin kalbi, kentin merkezi olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde ilk fidanları Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirdiysek, nasıl İstanbul’da tek seferde böyle büyük bir yeşil alan hediye ediyorsak bu aziz şehrimizle, Beykoz’umuzda deniziyle, mavisiyle, doğanın, yeşilin iç içe geçtiği bu projeyi de gerçekleştirmekte kararlıyız. Bu şehri millet bahçeleriyle birlikte donatacağız. Bu kutlu şehrin iki yakasını mavi ve yeşille yine biz buluşturacağız. Biz bu şehrin tarihine, kültürüne vefalıyız. Daha sağlıklı geleceğin inşası için hep birlikte karınca misali çalışıyoruz.” diye vurguladı.

Bakan Murat Kurum, Beykoz’daki mülkiyet sorunlarıyla ilgili de, “2B kapsamında vatandaşlarımızın mülkiyet sorunlarına ilişkin Beykoz’da Bakanlığımız yetki alanında yer alan 25 mahallemizdeki taşınmazları da Beykoz Belediyesi’ne devirlerini gerçekleştirerek, vatandaşlarımızın bu alanlarda mülkiyet problemlerini çözdük.” dedi.

.

.

Beykoz Millet Bahçesi’ne neden karşı çıkıyorlar?
Bizi Takip Edin