Beykoz Muhtarlar Derneği'nin ilk Başkanı Hüsnü Kolcu

Marmara Trakya Muhtarlar Birliği'nden Beykoz Muhtarlar Derneği ilk kongresini gerçekleştirdi.

Marmara Trakya Muhtarlar Birliği Beykoz Şubesi, düzenlenen kongre kapsamında Beykozlu muhtarlar tarafından oy birliği ile fesih edilerek, Beykoz Muhtarlar De

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara Trakya Muhtarlar Birliği’nden Beykoz Muhtarlar Derneği ilk kongresini gerçekleştirdi.

Marmara Trakya Muhtarlar Birliği Beykoz Şubesi, düzenlenen kongre kapsamında Beykozlu muhtarlar tarafından oy birliği ile fesih edilerek, Beykoz Muhtarlar Derneği’ni kurdu. Kongre sonucunda Hüsnü Kolcu, 24 oyla derneğin kurucu başkanlığına seçildi.

‘Bağımsız hareket edebilmek ve sesimizi daha iyi duyurabilmek’  ifadeleri ile Beykoz Muhtarlar Derneği’ni kurduklarını ifade eden Hüsnü Kolcu, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongreyle derneğin ilk aşamasını gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde çoğunluğun sağlanamamasından ötürü ertelenen kongre, 29 Ekim günü yeterli çoğunlukla gerçekleştirildi. Kongreye muhtarların yanısıra; Belediye Başkan Vekili Salim Öztürk, CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, CHP Belediye Meclis Üyeleri Aydın Habil, Süleyman Kılıç, Suha Okan Uzun ve Cavit Gül, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ahmet Soylu ile AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Kadir Alarçin katıldı.

Saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan kongre; öncelikle ‘Derneğin borçlarının ödentikten sonra parasını ve demirbaş eşyasının Beykoz Muhtarlar Derneği’ne bağış yapılması için yönetim kuruluna yetki verilmesi’ maddesinin oy birliği ile kabulünün sonrasında derneğin fesihi için oylama yapıldı. Marmara Trakya Muhtarlar Birliği Beykoz Şubesi oy birliği ile muhtarlar tarafından fesih edildi.

Divanı; eski muhtarlar olan şimdiyse belediye meclis üyesi olarak görev yapan Ahmet Soylu ve Cavit Gül ile Tokatköy Muhtarı Galip Bekaroğlu oluşturdu. Yalıköy Muhtarı Erol Mete ve Poyraz Muhtarı Ahmet Ersoy’un eleştirileri ve kongreye bazı müdahaleleri kongrede tansiyonun zaman zaman yükselmesine neden oldu.

Usül tartışmalarının sonucunda gergin geçen kongrede CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan ve Belediye Başkan Vekili Salim Öztürk’te söz aldı. İlk sözü alan CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan: “Siz bu toplumun çilesini çeken, vatandaşın ilk kapısını çaldığı yerel yöneticilersiniz. Siz bu yapının köşe taşlarısınız. Muhtarlık kurumu bu şekilde gitmez. Yani muhtarlar bu yapıyla, bu statüyle, bu yönetim biçimiyle toplumun sizden beklediklerini veremezsiniz. Yeni bir düzenleme yapmak lazım. Yetki sınırlarının belli olması lazım. Bütçeniz yok, paranız yok, kolluk kuvvetiniz yok. Sadece vatandaşla kamu yöneticileri arasında ricacısınız. Dolayısıyla bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var. İktidarın ya da muhalefetin mutlaka muhtarlık kurumunu bir düzene koyması lazım” dedi.

Şevket Arıkan’ın ardından kürsüye çıkan Başkan Vekili Salim Öztürk’te Arıkan’ın sözlerine şu ifadelerle cevap verdi: “Muhtarlıklarla ilgili kabul edilebilir bazı yasal düzenlemeler belki değişiklikler var. Ama şu anda uygulamada olan muhtar.gov.tr ya da belediyelerin kurmuş olduğu muhtarlıklar müdürlüğü gibi yeniliklerle daha henüz altlıkları henüz tam oluşmamış ama, sizin ihtiyacınız olan eksikliği olan işlerde yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Mahallelerde yapılan işlerde hakediş anlamında doğru bir mantıktır ama, bunun yasal bir altlığı olmadan bunu bir hakedişe yerel yönetici olan muhtarların imza atmasını ne kadar doğru olacağını tartışabilirim”.

Konuşmaların sonrasında Çiğdem Muhtarı Murat Erdal tarafından tahmini bütçe okunarak, oylandı. Bütçe, oy birliği ile kabul edildi.

Poyraz Muhtarı Ahmet Ersoy: Biz önce kardeş, sonra muhtarız!

2 liste ile seçime gidilen kongrenin öncesinde başkan adayları da söz aldı. İlk sözü alan ve kongrede başkan adayı olduğunu açıklayan Poyraz Muhtarı Ahmet Ersoy: “Hepimiz öncelikle kardeşiz, sonrada muhtarız. Hepimiz seçimle gelmiş muhtarlarız. Mağlubiyeti de galibiyeti de biliriz. Bu konuda olgunlaşmışızdır. Derneğimiz ilk önce güçlü bir sekreteryaya sahip olmalıdır. Sekreterya gündem oluşturacak ve bu gündemi biz kurumlara taşıyacağız. Ayrıca bütün muhtarların haberdar olabileceği ve derneğin Türkiye ve dünya çapında internet sitesi olması gerekiyor. Eski muhtarların içimizde olmasına karşı olmamalıyız” şeklinde konuştu.

Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu: 45 muhtar birlik olalım!

Ersoy’un sözlerine ve eleştirilerine yanıt veren Hüsnü Kolcu, konuşmasında şunları ifade etti: “Eski muhtarların içimizde olmasına asla karşı değiliz. Geçen iftarda bütün eski muhtarlarıma mesaj attım ama, sadece bir kaçı geldi. Derneğimize fahri üye olsunlar, gelsinler hasbihal edelim. Web sitesi dedi, olur. Sitemiz var ama o bile fazla ziyaret edilmiyor. Büyütelim, sesimizi herkes duysun, bunda sıkıntı yok. Bir sorun oldu da bana geldiniz, ben mi gerekli mercilere gitmedim. Eğer siz gelip de ben gitmezsem beni yerden yere vur. Hatırlarsanız, bir kitapçık yapmayı düşünmüştük ve tüm mahallelerimize dağıtmayı kafamıza koymuştuk. Ama şu anki bütçemiz de yapımız da buna müsait değil. Biz birbirimize sahip çıkalım. Şurdan çıkınca birlik olalım”.

Seçim sonrası Ahmet Ersoy, 16 oy alırken; Hüsnü Kolcu 24 oyla Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanlığına seçildi.

Yönetim Kurulu Asil Üyeler:

Hüseyin Hüsnü Kolcu

Murat Erdal

Serdar Lüleburgaz

Kemal Ozman

Basri Canoğlu

Denetim Kurulu Asil Üyeler:

Mustafa Yıldırım

Güzin Merve

Mevlüt Eren

Beykoz Muhtarlar Derneği'nin ilk Başkanı Hüsnü Kolcu
Bizi Takip Edin