Beykoz muhtarlarından Cumhurbaşkanına teşekkür!

TBMM’de muhtar maaşlarını asgari ücretin altında olmayacak şekilde düzenlemeyi içeren yasa teklifinin kabul edilmesiyle muhtar maaşları asgari ücret seviyesine çıkartıldı.
  • 9.04.2022 00:00:00

TBMM’de muhtar maaşlarını asgari ücretin altında olmayacak şekilde düzenlemeyi içeren yasa teklifinin kabul edilmesiyle muhtar maaşları asgari ücret seviyesine çıkartıldı. 

galeri isbeykoz muhtarlarindan cumhurbaskanina tesekkur 5542

Muhtar maaşlarını asgari ücretin altında olmayacak şekilde düzenlemeyi de içeren, Vergi ve Ekonomi Paketine ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi ile muhtar maaşları değişti.

Kabul edilen Yeni Ekonomi Paketine göre; Muhtarlara 14.750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda bulunan miktarda verilen aylık ödeneğin net tutarının, net asgari ücret tutarının altında kalması halinde aradaki fark, ödenek için öngörülen usul ve esaslar çerçevesinde herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ayrıca ödenecek.

Muhtar ödenekleri ilk altı aylık dönemde net asgari ücretin 780 lira 59 TL altında kaldığı için yapılan düzenlemeyle bu gelir kaybı telafi edilecek. Kararın ardından muhtar maaşları 4 bin 253 lira 40 kuruş oldu.

Konu hakkında konuşan Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Sedat Altun, “Cumhurbaşkanımız Ocak ayındaki konuşmasında bizim maaşlarımızı asgari ücret ile eşitleyeceğiz demişti, kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

“ALINAN PARANIN ÜÇ KAT DAHA FAZLASINI HARCIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuşmasından sonra herkesin muhtara bu kadar maaş verilir mi gibi söylemleri olduğunu belirten Sedat Altun, “Bu maaş muhtarlık görevini yapan arkadaşlara normalde yetmez bile. Muhtarlığımıza gelerek elektriğini suyunu yatıramadığını söyleyenler oluyor ister istemez destek oluyorsunuz. Yol parası olmayan, evinde tüpü biten biri oluyor muhtara geliyor. Dışarıdan muhtara ödenek verilerek yardımcı olduğu görülüyor ama alınan paranın iki üç kat daha fazlasını harcıyoruz. Beykoz’da böyle mahallesiyle ilgilenen bir muhtarın gideri 8-10 bin TL'den aşağı değildir.” dedi.

galeri isbeykoz muhtarlarindan cumhurbaskanina tesekkur 4109

MURAT AYDIN DA İYİLEŞTİRME YAPTI

Belediyenin desteklerine dair konuşan Altun, “Nisan ayında Belediye Başkanımız Murat Aydın da bir 500 TL iyileştirme yaptı bu konuda. Belediyeden fatura karşılığında 2 bin TL yardım alıyoruz.”

İlgili Haberler