Beykoz müzeleri bayramda 16 bin kişiyi ağırladı

Beykoz’da Milli Saraylara bağlı Beykoz Cam ve Billur Müzesi ile Küçüksu Kasrı, Kurban Bayramı tatili boyunca 16 bin kişiyi ağırladı.

beykoz-muzeleri-bayramda-16-bin-kisiyi-agirladi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlı müzeler, 15- 23 Haziran tarihleri arasında yaşanan 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde şehirde kalan ve şehre gelen vatandaşlar ile yabancı turistlerin uğrak noktası oldu.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi ziyaretçilerin gözde mekânları arasında Milli Saraylar’ın paha biçilemez cam eserlerinin sergilendiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi, ziyaretçilerin gözde mekanları arasına girdi. Tatil süresince Müze’yi gezenlerin sayısı 7 bin 544 kişiyi buldu.

Anadolu yakasında turistlerin bir diğer uğrak noktası Küçük Kasrı da 8 bin 545 kişiyi ağırladı. Tarihi yapıları gezenlerin, tatil boyunca hizmet veren Milli Saraylar’a bağlı kafeteryaları ve Küçüksu Mesire Alanı’nı tercih ettiği görüldü.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

TÜRKİYE’NİN İLK CAM MÜZESİ: BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİ

TBMM Milli Saraylar tarafından Beykoz’un ilk nitelikli müzesi olarak kuruldu.

Beykoz Korusu içerisinde yer alan köşk, yaklaşık 400 dönüm arazi üzerinde bulunan Tarihi Abraham Köşk’ünde dönemlerine göre 13 sergi salonu ile ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Osmanlı döneminde Beykoz’da kurulan ve devrinin en önemli cam fabrikası olan Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde cam sanatının gelişim evrelerinin gösterildiği koleksiyonun yanı sıra Türk cam sanat eserleri ile Avrupa’da Osmanlı sarayları için üretilmiş eserler de yer alıyor.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİ HANGİ GÜNLER AÇIK?

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, Pazartesi hariç her gün 09.00 ile 17.30 saatleri arasında açıktır.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR? MÜZE KART GEÇERLİ Mİ?

MüzeKart’ın geçerli olmadığı birkaç müzeden biri olan Beykoz Cam Müzesi’ne giriş yaparken ödenmesi gereken ücretler farklılık gösterir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi Yerli Ziyaretçiler İçin Bilet Fiyatı: 60 TL, Yabancı Ziyaretçiler İçin Bilet Fiyatı: 200TL, İndirimli Bilet Fiyatı: 30

Müzede, 12 yaş altı yerli ve yabancı tüm ziyaretçiler ücretsiz giriş yapabilir.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

BEYKOZ CAM VE BİLLUR MÜZESİNE NASIL GİDİLİR?

Toplu taşıma için 15TA ile “Türk-Alman Üniversitesi” durağında inebilirsiniz. Veya Beykoz yönüne gelen 15,15BK, 15F, 15TY gibi pek çok otobüs ile “Beykoz Korusu” durağında inerek korunun içerisinden yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesiyle müzeye ulaşabilirsiniz.

GÖKSU KASRI KÜÇÜKSU KASRI

KÜÇÜKSU (GÖKSU) KASRI

Beykoz ilçesi Anadolu Hisarı’nda bulunan Küçüksu (Göksu) Kasrı, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında bulunmaktadır.

Beykoz’da görmeniz gereken yapılardan olan Küçüksu Kasrı, sultan kasırlarının en güzeli olarak bilinir.

Sultan Abdülmecit tarafından inşa ettirilen 3 katlı yapı, Osmanlı padişahlarının yanı sıra 1927’de Mustafa Kemal Atatürk de Boğaziçi gezileri sırasında kısa süreli dinlenmek için uğradığı mekândır. 1983’te müze-saray olarak ziyarete açılmıştır.

GÖKSU KASRI KÜÇÜKSU KASRI

KÜÇÜKSU KASRI GİRİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Küçüksu Kasrı, Pazartesi hariç her gün 09.00 ile 17.30 saatleri arasında açıktır.

0-6 yaş arası yerli-yabancı ziyaretçilere ücretsizdir. Küçüksu Kasrı Bahçesi’ne girişler ücretlidir. Kasrın içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır.

Küçüksu Kasrı Yerli Ziyaretçiler İçin Bilet Fiyatı: 40 TL, Yabancı Ziyaretçiler İçin Bilet Fiyatı: 130 TL, İndirimli Bilet Fiyatı: 20 TL

Küçüksu Kasrı Piknik Alanı Yerli Ziyaretçiler İçin Bilet Fiyatı: 20 TL, Yabancı Ziyaretçiler İçin Bilet Fiyatı: 60 TL, İndirimli Bilet Fiyatı: 15 TL

KÜÇÜKSU KASRI MÜZEKART GEÇERLİ Mİ?

Müzekart sahibi olan vatandaşlar, Küçüksu Kasrı’nı tamamen ücretsiz bir şekilde gezip görebilirler.

KÜÇÜKSU GÖKSU KASRI

KÜÇÜKSU KASRI CAFE & RESTORAN

Küçüksu Kasrı’nın bahçesinde muhteşem Boğaz manzarasına karşı yemek yiyebileceğiz Küçüksu Kasrı Cafe ve Restoran 09.00 ile 10.30 saatleri arasında açıktır.

GÖKSU KASRI KÜÇÜKSU KASRI

KÜÇÜKSU KASRI’NA NASIL GİDİLİR?

Küçüksu Kasrı’na otobüs ile gelmek için Kadıköy kalkışlı 15F, Üsküdar kalkışlı 15, 15H, 15KÇ, 15M, 15N, 15P, 15T, 15Y ve 15ŞN numaralı otobüsler kullanılabilmektedir. 5 dakikalık bir yürüme mesafesiyle Küçüksu Kasrı’na varabilirsiniz.

 

Beykoz müzeleri bayramda 16 bin kişiyi ağırladı

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin