Mahmut Efendi için Beykoz’da hatimler okunacak

‘Mahmut Efendi’ olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefatının 2. senei devriyesinde Beykoz Mahmut Efendi Camii’nde hatim duaları okunacak.

mahmut-efendi-icin-beykozda-hatimler-okunacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

93 yaşında böbrek rahatsızlığı nedeniyle vefat eden ‘Mahmut Efendi’ olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu, vefatının 2. yılında Beykoz’da yad edilecek.

mahmut-efendi-icin-beykozda-hatimler-okunacak

Mahmut Ustaosmanoğlu için Pazar günü ikindi namazına müteakip Beykoz Mahmut Efendi Camii’nde hatim duaları okunacak.

İhda duası ise kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü tarafından yapılacak.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR?

Trabzon’un Of ilçesinde 1929’de doğan Mahmut Ustaosmanoğlu, ilk eğitimini memleketinde aldı. 16 yaşında icazet alarak ders vermeye başladı. 1951’de Sivas’a vaiz olarak atandı. 1952’de tanıştığı Ahıskalı Ali Haydar Efendi, onun İstanbul Fatih Çarşamba’daki İsmailağa Camii’ne imam olarak göreve başlamasını sağladı. 1954’ten 1996’ya kadar İsmailağa Camii’nin imamlığını yaptı. Mahmut Ustaosmanoğlu, onlarca eser yazdı. Binlerce öğrenci yetiştiren ve sevenleri tarafından Mahmut Efendi olarak isimlendirilen Ustaosmanoğlu, 2010’da Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu’nda ‘İnsanlığa Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

Mahmut Ustaosmanoğlu,  böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti. Ustaosmanoğlu’nun naaşı, Beykoz Yavuz Selim Mahallesi’ndeki evinden Fatih Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

 

 

Mahmut Efendi için Beykoz’da hatimler okunacak

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin