Beykoz pazar yerlerinde sıfır atık

Beykoz Belediyesi Türkiye'de öncülük ettiği “Sıfır Atık Projesi”ne pazar yerlerini de dâhil etti.

Beykoz Belediyesi Türkiye'de öncülük ettiği “Sıfır Atık Projesi”ne pazar yerlerini de dâhil etti. Pazar yerlerinden toplanan sebze ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık Projesi”ne pazar yerlerini de dâhil etti.

Beykoz Belediyesi Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık Projesi”ne pazar yerlerini de dâhil etti. Pazar yerlerinden toplanan sebze ve meyve atıkları kompost halinde toprakla buluşuyor.

Temiz bir dünya, sürdürülebilir çevre ve milli ekonomiye katkı için başlattığı “Sıfır Atık” Projesi’yle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkeye örnek gösterilen Beykoz Belediyesi projenin kapsamını günden güne genişletiyor. 

İlçenin 22 noktasında kurulan atık getirme merkezleri, okullar, alışveriş merkezleri, siteler ve kamu binalarında yürütülen projeye pazar yerleri, restoran ve marketler de dâhil edildi. 

Çevreye duyarlı vatandaşların atık getirme merkezlerine bıraktıkları ambalaj, kıyafet, elektronik, cam, kitap, pil, ilaç, oyuncak ve atık yağlar geri dönüşümle değerleniyor.

Haftanın 7 günü ilçede kurulan pazarlardan çıkan sebze ve meyve atıkları ise belediye ekipleri tarafından ambalaj atıklara karışmadan kaynağında ayrı toplanıyor. 

Organik atık yönetimi kapsamında, pilot bölgelerdeki market ve restoranlara bilgi verilip atıklarının konteynerlerde ayrı biriktirilmesi sağlanıyor.

Meyve Bahçesi ve Parklarda Kullanılıyor

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün merkez binasında kurulan makinede işlenen pazar atıkları, kompost yapılarak Paşamandıra Meyve Bahçesi ve ilçedeki parklarda doğaya kazandırılıyor.

Meyve Bahçesi’nde kimyasal gübre yerine kompost uygulanmış toprakta yetiştirilen sağlıklı sebze ve meyveler sofralarda güvenle yerini alarak sürdürülebilir bir döngü oluşturuyor.

Sıfır Atık Yönetimi Nedir?

Sıfır Atık yönetimi, eldeki kaynakların asgari düzeyde kullanımını ve çevreye verilen zararın minimuma indirilmesini sağlayan aktif, sürekli gelişen bir atık yönetim stratejisidir.

Bu stratejinin uygulanması ile atıkların kaynağında azaltılması sağlanmakta, atıklar kaynağında ayrı toplanmakta ve ayrı toplanan atıklar kaynağında geri kazanılmaktadır.

Sıfır Atık Yönetimi sayesinde kaynağında atıkların azaltılmasının istendiği bir strateji izlenmekte, bu sayede atıklar ilk etapta geri kazanılmakta ve zamanla azaltılabilmektedirler.

Bertaraf sistemlerinin en son tercih edilen yöntemler olması sebebiyle katı atığın depolanarak bertarafı engellenmektedir.

Projenin Sosyal Faydaları:

 • Daha iyi bir atık yönetimi neticesinde daha temiz bir ortam
 • İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması
 • Atıkların ayrı değerlendirilmesinde çalışanlar da işin içine katıldığı için takım duygusunun ortaya çıkması
 • Çevresel risklerin azalmasının sağlanması
 • Çevre koruma bilincinin gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması
 • Doğal kaynakların daha doğru kullanılmasının ve israfın önlenmesinin sağlanması.

Kompostun Faydaları:

 • Toprağın boşluk hacmini arttırır
 • Toprağın işlenmesini kolaylaştırır
 • Zeminin su tutma kapasitesini arttırır
 • Toprağın havalandırılmasını kolaylaştırır
 • Bitki kök büyümesini teşvik eder
 • Yetiştirilen bitkilerin; daha sağlıklı, hastalıklara ve zararlılara karşı daha dayanıklı olmasına olanak sağlar.
Beykoz pazar yerlerinde sıfır atık
Bizi Takip Edin