Beykoz sahili neden kirli!

İstanbul'un en eski semtlerinden biri de Beykoz merkez mahallesidir. Beykoz korusu diğer adıyla Abraham Paşa korusu, orman ameliyat mektebi, şahin kayası ve eski adıyla ermeni mahallesi olan bu semt yüzyıldan…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un en eski semtlerinden biri de Beykoz merkez mahallesidir. Beykoz korusu diğer adıyla Abraham Paşa korusu, orman ameliyat mektebi, şahin kayası ve eski adıyla ermeni mahallesi olan bu semt yüzyıldan fazladır ağırbaşlılığından, sükûnetinden ve insana huzur veren duruşundan bir şey kaybetmemiş. Meydanı süsleyen on çeşmeler ise ilçenin sembolü olurken, İstanbul’un tarihi çeşmeleri arasında yerini korumaya devam etmektedir.

Beykoz’dan Avrupa yakasına en kolay ulaşım Beykoz iskelesinden Yeniköy’e kalkan motorlarla sağlanıyor. İskeleden kalkan motorlar pervanesini çalıştırdığında Beykoz sahilindeki deniz suyu koyu bir renk alıyor. Hatta bazı zamanlarda insanın burnuna farklı kokular dahi geliyor.

Bunun sebebini, ne olabileceğini merak ettiğimizde ise hayret olunacak bir durum olduğunu görüyoruz. Oysaki Beykoz’u çevreleyen bölgeler dâhil olmak üzere yağmur suyunun lağımla karışarak serbest bir şekilde Beykoz sahilinin birçok noktasından denize aktığını öğreniyoruz.

İstanbul Sular İdaresi (İSKİ) İstanbul’da onlarca dev yatırımlar, arıtma tesisleri yapmışken, Beykoz’u acaba unuttu mu diye aklımıza gelmiyor değil.

Umarım unutulmamıştır, çünkü Beykoz halkı ümidini kaybetmiyor ve mutlaka en iyisi yapılacaktır diye bekliyor. Hatta bu konuda Beykoz Belediyesi yetkililerini dahi rahatsız etmiyorlar.

İSKİ’nin unutmadığı küçük bir husus daha var aslında, yıllardan beri akıtılamayan on çeşmelerin suyu ve daha henüz hiç içme suyu verilmemiş Beykoz’un köy ve mahalleleri…

Üsküdar’a da gideriz, Ümraniye’ye de…

Beykoz’da yaşayan orta yaştakiler bilir, elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelikleri için Beykozlular yıllarca Üsküdar’a, Ümraniye’ye giderlerdi. Beykozlular artık bu seyahat zorunluluğundan kurtuldu derken şimdide Beykoz Vergi Dairesi Ümraniye’ye taşınarak Beykozluların bu kara talihi istikrarını korumuş oldu.

Hentbol gururumuz oldu, 1908’i unuttuk…

Beykoz Belediyesi Hentbol takımı mücadele ettiği klasmanda başarıdan başarıya koşuyor. Takımla ilgilenen ekibi başarılarından dolayı kutluyorum. Fakat toplumda spor, sporda hentbol ilgisi ne kadar ise, Beykoz halkının hentbola ilgisi de bu oranda. Beykoz adını ülkemiz sınırları dışına taşıyan Hentbol takımını Beykozluların yalnız bırakmamalarını diliyorum.

Ülkemizin kurulan ve yaşayan dördüncü spor kulübü olan Beykoz ise adına ve şanına yakışan bir yerde olmadığı Beykozluların malumu. Bugün Beykoz spor’ un marka değeri bile süper ligde bulunan birçok takımın üzerinde olduğunu söylemek mümkündür.

Beykozspor’a, spor adına, Beykoz adına ve Beykoz’un köklü geçmişi adına sahip çıkarak kurumaya başlamış koca çınarı tekrar hayata döndürmek için çaba göstermek gerekiyor.

Beykoz için herkese görev düşüyor…

Sevgiyle ve dostça kalınız.

Beykoz sahili neden kirli!
Bizi Takip Edin