Beykoz TDP'den öğrencilere güvenlik eğitimi

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, öğrencilere temel polislik bilgileri ve kişi güvenliği konularında eğitim veriyor.

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü toplum destekli polislik faaliyetleri kapsamında Beykoz İş…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, öğrencilere temel polislik bilgileri ve kişi güvenliği konularında eğitim veriyor.

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü toplum destekli polislik faaliyetleri kapsamında Beykoz İş Okulu, Tokatköt İlköğretim Okulu ve Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrencilerine yönelik temel polislik bilgileri ve kişi güvenliği konularında eğitim programı tertip etti.

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlanan eğitimi Toplum Destekli Polislik (TDP) memurları Selçuk Küçük, Gonca Erdem ve Olay Yeri İnceleme Memuru Tuna Deniz öğrencilere anlattı.

Polislik bilgileri ve kişi güvenliği konularında Beykoz İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen bu eğitime 9. Sınıfta okuyan öğrenciler katılım gösterdi. Eğitim yaklaşık 1 saat sürdü. Öğrenciler, hem kendisini hem de olumsuz bir durumda çevresindekileri korumak adına ne yapmaları gerektiği hakkında bilgilendirildi. Amaç, son zamanlarda artan hırsızlık, kaçırılma, cinayet gibi vakalarla karşılaşıldığında nasıl bilinçli bir şekilde hareket edilebileceğini göstermekti. Etkin bir katılım sağlanması için yer yer öğrencilerde söz hakkı alarak ya da başlarından geçen bir olayı anlatarak konuya dahil olmaları istendi.

Her zaman hatırlatılan fakat bir o kadar da unutulan Polis İmdat numarası olan 155, herhangi bir olayla karşılaştıklarında, tanık olduklarında aranarak veya 1550′ ye mesaj atmaları gerektiği hatırlatıldı. Temel polislik bilgileri anlatıldı. “Polis nedir? Polis ne yapar?” Beykoz’ da ortalama bir günde üç kere hırsızlık olduğunu belirten Selçuk Küçük, böyle bir durumda asla panik olmamaları konusunda öğrencileri uyardı ve ekledi: “ Hırsızlık durumu ile karşılaştığınızda evde neler çalındığına bakmayın, zaten çalınan çalınmıştır. Hiçbir eşyaya dokunmayın. Çünkü parmak izi çok önemlidir ve bir çok olayı açıklığa kavuşturmamızı sağlar. Eğer siz o eşyaya dokunursanız, parmak izinin silinmesine neden olursunuz.” dedi.

Polis memurların en çok yakındığı olaya da değinen Küçük, gereksiz ihbar telefonları hatta yalan ihbarlar bile aldıklarını söyledi. Öğrencilere empati yaptırarak bu durumu şöyle açıkladı: “ Önemli bir olay olmadığı sürece polisi meşgul etmemeye gayret edin. Biz bir ihbar aldığımız zaman 3 dk içerisinde olay yerinde oluruz. Gereksiz ihbar telefonları alıyoruz. Arama yaparken kendinizi zor durumda kalan birinin yerine koyun ve ona göre bizlere ulaşın.” dedi.

Okul çıkışlarında yanınıza yaklaşan yabancı birine karşıda dikkatli olmaları ve kötü bir durum hissettiklerinde ilk önce öğretmenlerine söylemeleri, ciddi bir durumda size polisi aramaları gerektiği öğrencilere söylendi.

Beykoz TDP'den öğrencilere güvenlik eğitimi
Bizi Takip Edin