Siz destek olun, bizim geleceğimiz olsun!

Beykoz Deniz Yıldızı İş Edindirme Projesinin kapanış toplantısı ve kısa film gösterimi gerçekleştirildi.

Beykoz Kaymakamlığı ve İSTKA destekli, Deniz Yıldızı İş Edindirme Projesi kapsamında özel eğitim gereksinimi olan insanları topluma ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Deniz Yıldızı İş Edindirme Projesinin kapanış toplantısı ve kısa film gösterimi gerçekleştirildi.

Beykoz Kaymakamlığı ve İSTKA destekli, Deniz Yıldızı İş Edindirme Projesi kapsamında özel eğitim gereksinimi olan insanları topluma ve iş hayatına kazandırmak amacıyla düzenlenen kısa film atölye eğitimi sona erdi.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezin’ de gerçekleştirilen Deniz Yıldızı İş Edindirme Projesinin kapanış toplantısına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, Şube Müdürü Necla Çağlayan, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, İstanbul Kalkınma Ajansı uzmanları, proje koordinatörleri, Beykoz İş Okulu öğretmen ve öğrencileri ile ilçe sakinleri katıldı.

Deniz Yıldızı İş Edindirme Projesi ile istihdama katkı sağlayarak iş yaşamına farkındalık kazandırmak için 288 saatlik sinema ve kısa film çekimi teknikleri üzerine eğitim verilerek engelli insanların engellerini aşması amaçlanmıştır. Güvenli işlerde çalıştırmak ve onlara destek olmak, kapanış ve film festivalinin herkese vermek istediği bir mesajdı.

Zeynep Güneş: Bedenimizde hiçbir eksiklik bizi gölgelendiremez

İlk olarak sınıf öğretmeni olan Zeynep Güneş konuşmasını gerçekleştirdi: Güneş konuşmasında “Yeteneklerinin gün geçtikçe kat kat artarak geliştiklerini gördük. Ailelerle birlikte onların ilgi alanlarına yöneldik. Sizlerde onlara destek olun ve güvenli iş alanlarında çalışmalarını sağlayın. Çünkü onlarında hayalleri var. Bedenimizde hiçbir eksiklik ya da fazlalık bizi gölgelendiremez. “ ifade etti.

Ebru Kaya: Denizyıldızı Projemizin amacına ulaştı

Zeynep Güneş’ in konuşmasının sonrasında Beykoz Özel Mesleki Eğitim Müdiresi Ebru Kaya yapmış olduğu konuşmada“ Öğrencilerimize akademik eğitimler verilmekte ve sosyal yaşama katkıları, uyumu sağlanmaktadır. Özel gereksinimli bireylerin güven duygularını geliştirmek, benlik kavramı kazanmaları için onlara yapabilecekleri işler öğretilmektedir. Topluma farkındalık kazandırmak için başlattığımız Denizyıldızı Projemizin amacına ulaştığını görmekteyiz.” dedi.

Süleyman Erdoğan: Engel dediğimiz şey çevrenin engelleridir

Beykoz İlçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan ise duygu ve düşüncelerini proje kapsamında şu şekilde açıkladı: “ Kısa Film Atölyesi ve Deniz Yıldızı çalışmasının sonuna geldiğimizi görüyorum. Denizyıldızı ile ilgili güzel bir anekdot anlatılır: Denizyıldızları, sabah güneş doğmadan denizden kenara dalgalarla atılır. Güneş doğduğunda ise, hepsi ölür. Uzaktan biri seyrediyor. Birisi ise, eğiliyor ve denize bir şeyler atıyor. Uzaktaki ise merak ediyor bakıyor. Yanına geliyor ve şunu görüyor: Duyarlı bir vatandaş, denizyıldızlarını birer birer alıp alıp denize atıyor. Denize girdiklerinde güneş doğmadan yaşamış ve orada kalmamış oluyor. “Ne yapıyorsun diye soruyor?“ Duyarlı vatandaş ise, “ Bunları denize atıyorum.” diyor. Diğeri: “ Bunlardan bin tane var senin bir kaçını atman ne işe yarar?” diyor. Bir tanesini alıyor ve denize atıyor. Sonrada dönüp: “ Bunun için çok fark etti.” diyor. Yani şunu demek istiyorum, etrafımıza baktığımızda binlerce sorun var, bunların hangi birini halledebiliriz diye baktığımızda kaybediyoruz. Oysaki,  mesela destek olup birini, onunu, yirmisini alsak aslında çok şey kazanmış oluyoruz. Ve sorunlarımızı daha rahat halledebiliyoruz. Aslında biz kuşlara göre engelliyiz. O uçuyor, biz uçamıyoruz. Yani engel dediğimiz şey çevrenin engelleridir. Beyindeki engeldir, kötü kaldırımdaki engeldir. Veyahut da eğitimindeki engeldir. Eğitim çok önemli ve gereklidir. Emek veren herkesi kutluyorum. Ve herkesin ailelerin, iş adamlarının desteklerini bekliyoruz.” dedi.

Süleyman Erdoğan’ nın konuşmasının ardından, engelli öğrencilerimizin çekmiş olduğu kısa film ve kamu spotları izleyicilere sunuldu. Yaklaşık bir saat süren film festivali, bütün ekibin ve öğrencilerin fotoğraf çekimiyle son buldu.

Kamu Spotlarında verilen mesajlardan bazı başlıklar şöyle:

Onlara güvenli iş sahaları vererek, umut olun.

Onların hayalleri engel tanımıyor.

Hayatın içinde üreterek engelleri aşıyorlar önyargısız yardım ediyorlar, sıkılmadan çalışıyorlar, gelin siz de yardım edin.

Siz destek olun, bizim yardımcımız olun.

Özel Eğitim gereksinimli gençleri hayata kazandırıyoruz.

Siz izin verirseniz, yapabiliriz. Onlar kendilerine güveniyor, sıra sizde.

Önyargılarınızdan kurtulun, onlara iş, hayat verin.

Siz destek olun, bizim geleceğimiz olsun!
Bizi Takip Edin