Beykoz Tokatköy Projesi 15 Eylül’de ihaleye çıkıyor!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 15 Eylül’de ihaleye çıkılacağını ve inşaatın en kısa sürede başlayacağını söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 15 Eylül’de ihaleye çıkılacağını ve inşaatın en kısa sürede başlayacağını söyledi.

Beykoz Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Murat Aydın’ın katılımıyla gerçekleşti. 

Toplantıdan konuşan Başkan Murat Aydın, Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dair yanlış bilinenleri kamuoyu ile paylaşarak projenin 15 Eylül’de ihaleye çıkacağını ve inşaatın en kısa sürede başlayacağını aktardı.

“İŞİ ENGELLEMEYE ÇALIŞAN SİYASİLERİ GÖRDÜK”

Beykoz’da yaşam kalitesini artırmak için sosyal ve kültürel faaliyetlerin içerisindeki motivasyonunun ‘Gelecek yatırımı’ olduğunu belirten Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, konuşmasına “Tokatköy’deki bu iş 7-8 yıldır neden yol kat edilemedi, acaba suçlu biz miyiz? Biz gerekeni yapamadık mı? Diye düşünüyordum. Ama biz çok farklı motivasyonlarla işin olmasını engellemeye çalışan siyasilerin de olduğunu görmüş olduk. Bu vesileyle ben sevgili hemşehrilerimize ve aziz milletimize Beykoz’da Tokatköy’de neler oluyor onu anlatmak istedim.” sözleriyle başladı.

“TOKATKÖY HALKININ CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR”

Başkan Aydın, “Süreç 7-8 yıl önce başlamış. 83 bin m2’lik kamu mülkü alanında binalar çürük olduğu için kentsel dönüşüm düşünülmüş. Sosyal yaşam alanları yok, konforluda değil. Çürüklüğünden sebep herhangi bir depremde yıkılma ihtimali yüksek. İnsanımızın o binaların altında kalıp can verme ihtimali yüksek. Bizi kentsel dönüşüme yönlendiren birinci motivasyon oradaki insanımızın can güvenliğini sağlamakla ilgilidir.” dedi.

“KİPTAŞ İLE YOLA DEVAM EDEMEDİK”

Bölgedeki mülkiyet problemine değinen Murat Aydın, “Bu 83 bin m2’lik alan Beykoz Belediyesi’ne ait fakat belediyenin de biz hemşehrilerimize buranın tapusunu verelim diye iradesi oluşmuş. Ama tapu vermek tam çözüm değil. Yaşam kalitesinde hiçbir değişiklik olmayacak. Onun için hem bir bedel karşılığında tapuyu verelim hem de bu binaları yenileyelim diye bir düşünce gelişmiş bizden önceki yönetimde. Hemşehrilerimizle bir araya gelinmiş ve büyük bir çoğunlukla bir karar verilmiş. ‘Evet biz buradaki binaların yıkılıp yenilenmesini ve tapumuzu almayı istiyoruz.’ denilmiş. Bu anlamda en yetkin kuruluşlardan bir tanesi İBB’mizin KİPTAŞ şirketi bir araya gelmiş. Burada yeni konutlar yapılmasına karar verilmiş. Tokatköy’e irtibat bürosu açılmış. Arkasında seçim oldu. İBB’de siyasi irade farklılaştı. Bu halkımızın tercihidir, saygımız sonsuzdur. Biz bir müddet bekledik yola birlikte devam edelim diye. Neticesinde KİPTAŞ ile birlikte yola devam etme imkânı olmadığını görünce bu işi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yapabilir miyiz? Dedik. Bakanlık ile görüştük ve yapabileceğimiz noktasına geldik.” ifadelerini kullandı.

“ÇOĞUNLUK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İSTEDİ”

Bölgenin doğal sit alanı olması nedeniyle binaların üzerinde oturanlara satılma durumunun söz konusu olmadığını ve tapu tahsis belgelerinin geçersiz olduğunun altını çizen Murat Aydın, “Biz hemşehrilerimize oranın tapusunu vermeyi arzu ediyoruz. İhaleyi girip tapuyu almak bir yoldur. Bu mu yoksa devam mı edelim diye sorduk. Çok büyük bir çoğunluk yola devam etmenin, kentsel dönüşüm yapmanın daha iyi olacağını söyledi. Süreci devam ettirdik.” diye söyledi.

“TOKATKÖY’DE YOĞUNLUĞU AZALTTIK”

Planlanan projenin sürecini aktarmaya devam eden Başkan Murat Aydın, ilk olarak 83 bin m2’lik alanda 1250 tane konut tasarlandığı fakat bölgede ciddi bir yoğunluk olacağından bu fikri desteklemediğini, iyi bir örnek olmayacağını düşünerek Bakanlık ile görüştüğünü söyledi. Aydın, “Burası doğal sit alanı, Gerigörünüm, bir kısmı uzaktan Boğaz’ı görüyor. Orayı beton yığınına dönüştürmüş oluruz. Daire yaparız ama sosyal yaşam alanı olmaz. Sıkışık binalar. Onun için yoğunluğu azaltalım dedik. 1250 yerine 825 bağımsız birim yapmayı planladık.” dedi.

“15 EYLÜL’DE İHALEYE ÇIKILIYOR”

Birimlerin eğer m2 olarak satılsaydı vatandaşın çok daha fazla para ödeyecek olmasına değinen Başkan Aydın, “Tokatköy’de 1.2 emsali olan kamu arazisi özel mülk olsa m2’si kaçtan satılırdı? Biraz önce arkadaşımız m2’si en az 10 bin TL dedi. Devlet, bu araziyi piyasa koşullarında satacak olsa fiyat ortada. Biz üzerinde oturan hemşehrilerimize satacak olsak kaçtan satıyoruz? Yıllardır burada oturmuş, emek vermiş, işgalciden satın almış. Dolayısıyla çok daha makul bir fiyatla satalım diyoruz. Öyle de yapıyoruz. Normalde fiyatın 5’te 1’ine veriliyor olsa bile toplam 200 milyon liraya yakın meblağ tutar. Bu fiyata, hak sahibi hemşehrimiz yine oradan güvenli, depreme dayanıklı bir daire ve arsasını alacak. Yani yasalara göre ihaleyle ve peşin olarak arsayı alacağı fiyata biz daire vereceğiz. Nasip olursa 15 Eylül’de inşaat yapım ihalesine çıkılıyor. Bu fiyatlarda evlerde oturulmaya başlandığında geçerli olacak. Enflasyon farklı vs. olmayacak. Bu fiyata hem arsayı hem daireyi veriyoruz. Başından beri de bunu anlatıyoruz.” şeklinde konuştu.

“BOŞ BİNALARI YIKANLARA SALDIRIYORLAR”

“Devletin, oradaki 663 bağımsız birime tabiri caizse torpili var. Özel kayırması var. Bugün en az, eski para birimiyle 2,5 katrilyondan devlet vazgeçiyor. Üzerine de 400 milyon liraya yakın zarar ediyor. 400 milyon lira oradaki vatandaşa gidiyor. Bunu en az yüzde 99’u biliyor.” diyen Murat Aydın, her 100 kişiden 91’inin projeyi onayladığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Yüzde 90 proje inanmış, devletine güvenmiş. 7-8 aydır kira ödüyorlar. ‘Biz projeye inandık, evlerimizi boşalttık. Ne zaman başlayacaksınız.’ diyorlar. Tabii buradaki binalar yıkılacak ki yerine yeni inşaat yapılabilsin. Boşaltılan binaları yıkacak ekiplere saldırıyorlar. Kim saldırıyor? O bina sahipleri mi? Hayır. Biz gönüllü boşaltmış olanların binasını yıkıyoruz. Saldıranların yanında meclis üyeleri var. Muhalefet partileri var. Olmadı 6’lı masa var. Olmadı görünmeyenler var.”

“BİLMEDİĞİMİZ KİŞİLER VE ÖRGÜTLERLE POLİSE SALDIRIYORSUNUZ”

Saldırılar sırasında 7 tane polisin yaralandığını söyleyen Murat Aydın, “Kim buna öncülük yapıyor? Hangi örgüt ile birlikte iş birliği yapıyorsunuz? Oradaki 100 kişiden 91’in hakkını hukukunu kim koruyacak. Hangi ev sahibinin içindeyken evi yıkıldı da polis taşlandı, yaralandı? Kendi rızasıyla evini boşaltmış, biz orayı inşaata uygun hale getirmeye gidiyoruz. Siz yanınıza aldığınız, bilmediğimiz kişiler ve örgütlerle devletin polisine saldırıyorsunuz. Aziz milletime, sevgili hemşehrilerime bu durumu aktarıyorum. Çok çok azınlıkta olan, kendisine farklı muamele yapılmasını istenen, kulaklarım şahit bana gelip ‘Onlardan 280-300 bin lira alacaksınız, bizden almayın, daha fazla daire verin’ diyen insanlarla beraber kol kola girdiniz. Yetmedi. Kimdi oradaki tanımadığımız bilmediğimiz insanlar? Polise taş atan kimdi? Farklı farklı yerlerden getirdiğiniz insanlar kimdi?” diye sordu.

“SABOTE EDİYORSUNUZ”

Aydın, “Ben anlıyorum. Güzel bir örneğin ortaya çıkmasını istemiyorsunuz. Onun için sabote etmeye çalışıyorsunuz. Müteahhitte mi veriyoruz? Müteahhitte verildi diyorsunuz. Kat karşılığımı veriyoruz? Böyle bir şey yok. Rant diyorsunuz. Nerede rant? Orada insanlara daire yapılıp verilecek. Kimse beykoz halkına kimse terörist demiyor. Oraya sizler teröristleri getirdiniz diyorum. Oraya polislere saldıranlar kimlerdi?” dedi.

“MÜRACAAT ETMEYENLER İÇİN ÇEKİLİŞ DÜZENLEYEBİLİRİZ”

En yüksek ödemeye yapacak kişinin 20 yılda ayda sadece 2 bin lira ödeyeceğini vurgulayan Başkan Murat Aydın, “Aziz milletim Tokatköy’de yapılanları sizlere arz ettim. Hemşehrilerimize bize ne söylerse söylesinler 663 kişiyi kucaklamaya devam ediyoruz. Arzu ederlerse müracaat etmemiş olan hemşehrimiz için de kura çekilişi düzenleyebiliriz. Biz hemşehrimizin tamamına orada oturacakları yerleri vermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

“BİZ SİZ GİBİ DAVRANMAYACAĞIZ”

Geçmişte kentsel dönüşüm olarak İBB ile başlatılan yerlere değinen Murat Aydın, “İBB’mizden bir adım bekliyoruz. İstanbul’da iktidarsınız Beykoz’da yetkiniz var. Beykoz’un ulaşım, imar, yaşam kalitesini artırma gibi sorunları, kentsel dönüşüm ile ilgili adım atmanızı bekliyoruz. Yetki İBB’de. Biz sizin yaptığınızı yapmayacağız. İBB’den yetkililer gelsin ben onların yanında, projelerine destek vereceğim. Çubuklu’da başlatılan kentsel dönüşüm ve diğer yatırımlarla ilgili süreçte biz sizin gibi davranmayacağız. Ben bizzat destek için sizin yanınızda olacağım. Siz ne diyorsanız da onun gerçekleşmesi için çalışacağız. Bir adım bekliyoruz.” dedi.

Beykoz Tokatköy Projesi 15 Eylül’de ihaleye çıkıyor!
Bizi Takip Edin